Nauka

Jest szansa na ratunek dla Pompejów

Ostatnia aktualizacja: 13.04.2011 12:00
Jest szansa na odrestaurowanie budynku szkoły gladiatorów w Pompejach. Do jego zawalenia się doszło 6 listopada ubiegłego roku, a powodem był brak konserwacji.


Katastrofa przyczyniła się do dymisji włoskiego ministra kultury Sandro Bondiego: nic dziwnego, że jego następca Giancarlo Galan, w pierwszą służbową podróży wybrał się na najsłynniejsze na świecie wykopaliska. 

Wykopaliska zajmują 45 hektarów, dostępna jest jednak tylko jedna trzecia ruin. Co roku odwiedzają je dwa miliony turystów. To oni pierwsi sfinansują planowane przez nowego ministra stałe prace konserwatorskie, przy zastosowaniu najnowszej technologii trójwymiarowej, a więc bardzo kosztowne. Zapowiedziano już bowiem poniesienie ceny biletu wstępu. Jak ujawniono, do dyspozycji jest już 100 milionów euro z Unii Europejskiej. Drugie tyle Bruksela gotowa jest wyłożyć po obejrzeniu programu robót. 

Poprzedni minister kultury uważał, że ratowanie Pompejów to syzyfowa praca. Jego następca jest optymistą, być może dlatego, że objął urzędowanie pierwszego dnia wiosny.

(iar)

Czytaj także

Datować według garum

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2008 12:20
Wątpliwości dotyczące daty zagałdy Pompejów może rozstrzygnąć rybny sos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

To gorąco zabiło Pompeje

Ostatnia aktualizacja: 31.10.2010 08:40
Wezuwiusz to ciągle jeden z najniebezpieczniejszych wulkanów świata – ostrzega Daily Telegraph.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Runął Dom Gladiatorów w Pompejach

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2010 16:00
Zawalił się jeden ze słynnych zabytków w Pompejach, mieście zniszczonym w 79 roku przez wybuch Wezuwiusza.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pompeje wciąż zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 12:10
Kolejne odkrycia dokonywane w starożytnych Pompejach, rzymskim mieście zniszczonym przez wybuch wulkanu w I wieku naszej ery, pozwalają zrekonstruować szczegóły życia jego mieszkańców.
rozwiń zwiń