Nauka

Stal damasceńska? Tylko z Krakowa

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 22:22
Nóż typu handżar, wykonany z samodzielnie wytworzonej stali damasceńskiej, przyniósł studentom metalurgii na Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) wyróżnienie na międzynarodowej konferencji naukowej w USA.
Stal damasceńska? Tylko z Krakowa
Foto: sxc.hu

Studenci Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie zdobyli wyróżnienie podczas międzynarodowej konferencji naukowej TMS Annual Meeting and Exhibition, odbywającej się w połowie marca w Orlando (USA). Uznanie jury zdobył stworzony przez nich nóż typu handżar wykonany z samodzielnie wytworzonej stali damasceńskiej.

Nad skomplikowanym projektem rekonstrukcji dawnej stali młodzi metalurdzy pracowali przez kilka miesięcy w Kole Naukowym Przeróbki Plastycznej Metali Hefajstos w ramach Grantu Rektorskiego.

Tego rodzaju stal, używana i wytwarzana od czasów starożytnych do średniowiecza, uznawana jest za jeden z najbardziej tajemniczych materiałów, trudnych do rozszyfrowania nawet dla specjalistów z zakresu inżynierii materiałowej.

- Liczne badania wykazały obecność w oryginalnych egzemplarzach narzędzi wykonanych ze stali damasceńskiej nanostruktur, których wytwarzanie przy dzisiejszym zaawansowaniu techniki wymaga zaangażowania najnowocześniejszej aparatury i technologii z zakresu nanomateriałów. Odkrycia takie wskazują szansę na szersze, niż można byłoby się spodziewać, możliwości, jakie roztacza przed dziedziną inżynierii materiałowej tematyka stali damasceńskiej – mówi dr inż. Maciej Rumiński, opiekun naukowy projektu.

W rywalizacji udział wzięło 25 uczelni, głównie z USA. Studenci metalurgii na AGH – Estera Machoń i Remigiusz Błoniarz z Wydziału Inżynierii Metali i Informatyki Przemysłowej - byli jedynymi przedstawicielami Polski w tym zestawieniu.

Jak podkreślają twórcy noża, jego wykonanie nie byłoby możliwe bez współpracy z Muzeum Narodowym w Krakowie, które umożliwiło studentom dostęp do oryginalnych zabytków wykonanych ze stali damasceńskiej.

(ew/PAP/AGH)

Zobacz więcej na temat: Kraków NAUKA technologie
Czytaj także

Zaprojektuj grafikę dla polskiego superkomputera

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2015 11:11
Okazja dla kreatywnych: powstający na AGH w Krakowie superkomputer Prometheus zyska unikalną grafikę na swojej obudowie. W rozstrzygnięciu ogłoszonego właśnie konkursu na projekt grafiki pomóc mają internauci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polacy jako pierwsi zrekonstruowali miasto w wirtualnej rzeczywistości

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2015 12:57
- Odtworzyliśmy miasto sprzed stu lat. Czterdzieści unikatowych budynków na rynku i czterysta okalających rynek - mówi Adam Bral, współtwórca rekonstrukcji przedwojennego Arnswalde w technologii VR (wirtualnej rzeczywistości).
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Szczecinie powstała Dolina Krzemowa

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2015 19:00
Szczecińska Dolina Krzemowa - tak mówi się o właśnie otwartych budynkach Technoparku Pomerania. Placówka wspiera 40 młodych szczecińskich firm z branży informatycznej, w których łącznie pracuje ponad 400 osób.
rozwiń zwiń