Nauka

Mięso mamuta i trochę roślin. Znamy dietę neandertalczyków

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2016 19:00
Dieta neandertalczyków składała się głównie z mięsa dużych zwierząt roślinożernych, np. mamutów i nosorożców. 20 proc. ich diety stanowiły rośliny.
Mięso mamuta i trochę roślin. Znamy dietę neandertalczyków
Foto: Paul Schultz/flickr/CC0

Tak wynika z badań uczonych niemieckiego Centrum Ewolucji Człowieka i Paleośrodowiska (HEP) w Tybindze.

Materiału do badań dostarczyły kości neandertalczyków odkryte na dwóch stanowiskach w Belgii. Pochodzą z okresu ok. 45 000 - 40 000 lat temu.

Badania izotopowe zachowanego w kościach kolagenu pozwoliły ustalić, że dieta neandertalczyków była bardzo różna od diety zwierząt drapieżnych. Kolagen jest głównym białkiem tkanki łącznej i można go znaleźć w kościach, zębach, chrząstkach, ścięgnach, więzadłach i skórze.

- Wcześniej zakładano, że neandertalczycy korzystali z tych samych źródeł pokarmu, co żyjące obok nich zwierzęta - tłumaczy prof. Hervé Bocherens. - Nasze wyniki świadczą jednak o tym, że wszystkie drapieżniki wolały polować na drobniejszą zwierzynę, taką jak renifery, dzikie konie czy prażubry. Neandertalczycy specjalizowali się przede wszystkim w polowaniu na wielkich roślinożerców - mamuty i nosorożce włochate.

Nasi wymarli kuzyni jedli również rośliny, które mogły stanowić jedną piątą ich diety.

Podobne proporcje (80 proc. mięso i 20 proc. rośliny) miała dieta Homo sapiens. A jeśli tak było, to neandertalczycy wyginęli z innych powodów niż brak dostępu do właściwego sobie pożywienia.

Szczegóły publikuje pismo "Journal of Human Evolution and Quaternary International".

(ew/PAP/ScienceDaily)

Czytaj także

To zmiana klimatu zabiła mamuty

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2013 13:00
Naukowcy mają dowody, że za wyginięciem mamutów nie stoją jednak bezwzględni łowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sensacyjnie stare narzędzia - sprzed 3 mln lat

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2015 20:00
Mają ponad trzy miliony lat i świadczą o wczesnym rozwoju umysłowym i sprawności naszych przodków. Prastare narzędzia odkryte w Kenii opisuje prestiżowy tygodnik „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oetzi miał wrzody i azjatyckie bakterie

Ostatnia aktualizacja: 10.01.2016 00:10
Nasi przodkowie sprzed kilku tysięcy lat mogli cierpieć na częste dziś wrzody żołądka. Wskazuje na to badanie wnętrzności tak zwanego Człowieka Lodu, czyli Oetzi.
rozwiń zwiń