Nauka

Układ okresowy dłuższy o dwie pozycje

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2011 13:20
Dwa nowe pierwiastki i liczbach atomowych 114 i 116 trafią w najbliższym czasie do układu okresowego. Mają one tymczasowe nazwy ununquadium i ununhexium.
Układ okresowy dłuższy o dwie pozycje
Foto: Glow Images/East News
Układ okresowy dłuższy o dwie pozycje
Dwa nowe pierwiastki i liczbach atomowych 114 i 116 trafią w najbliższym czasie do układu okresowego. Mają one tymczasowe nazwy ununquadium i ununhexium.
Zatwierdzenie dwóch nowych pierwiastków nastąpiło po trwającym trzy lata procesie weryfikacji badań prowadzonym przez International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC) and the International Union of Pure and Applied Physics (IUPAP), donosi BBC. Pierwiastki mają liczby atomowe 114 i 116, są silnie radioaktywne i ich czas życia wynosi mniej niż sekundę. 
Nowe pozycje na tablizy Mendelejewa tymczasowo będą nazywać się ununquadium i ununhexium. Zostały odkryte przez wspólny zespół badawczy z Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej w Rosji i Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii.
W ciągu ostatnich kilku lat zespoły badawcze z Japonii, Francji, Rosji, USA, W.Brytanii i Kanady donosiły o odkryciu nowych pierwiastków o liczbach atomowych 113-116 i 118. Udało się pozytywnie zweryfikować jedynie doniesienia dotyczące pierwiastków o liczbach atomowych 114 i 116, ale wszystko wskzauje na to, że ukłąd okresowy wciąż będzie się rozszerzał.

Zatwierdzenie dwóch nowych pierwiastków nastąpiło po trwającym trzy lata procesie weryfikacji badań prowadzonym przez International Union of Pure and Applied Chemistry (IUPAC) and the International Union of Pure and Applied Physics (IUPAP) - donosi BBC.

Pierwiastki mają liczby atomowe 114 i 116, są silnie radioaktywne, a ich czas życia wynosi mniej niż sekundę.

Nowe pozycje na Tablicy Mendelejewa na razie nazywać będą się ununquadium i ununhexium. Zostały odkryte przez wspólny zespół badawczy ze Zjednoczonego Instytutu Badań Jądrowych w Dubnej w Rosji i Lawrence Livermore National Laboratory w Kalifornii.

W ciągu ostatnich kilku lat zespoły badawcze z Japonii, Francji, Rosji, USA, Wielkiej Brytanii i Kanady donosiły o odkryciu nowych pierwiastków o liczbach atomowych 113-116 i 118. Pozytywnie udało się zweryfikować jedynie informacje dotyczące pierwiastków o liczbach atomowych 114 i 116, ale wszystko wskazuje na to, że układ okresowy wciąż będzie się rozszerzał.

(ew/pap)

Czytaj także

2011: Międzynarodowy Rok Chemii

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2011 12:02
Rok 2011 jest Międzynarodowym Rokiem Chemii - przypominają organizatorzy między innymi z ONZ-wskiej agencji naukowej UNESCO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Meteoryt: nieznany minerał sprzed 4,5 mld lat

Ostatnia aktualizacja: 09.05.2011 20:00
To jeszcze nie kryptonit – ale prawie. Nazwano go krotytem. To jeden z najstarszych minerałów, jakie powstały w Układzie Słonecznym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chemia - nasze życie, nasza przyszłość

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2011 20:00
Najwspanialszym chemikiem jest natura. Z naszą ludzką wiedzą, w stosunku do tego, co ona potrafi, jesteśmy jeszcze w przedszkolu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice tablicy Mendelejewa

Ostatnia aktualizacja: 03.06.2011 21:27
O tablicy Mendelejewa, o chińskim układzie okresowym i o tym skąd się wzięły nazwy pierwiastków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chemia to magia!

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2011 13:00
Zaklęte węże, ujarzmione wulkany i eliksiry Harry'ego Pottera na obchodach Międzynarodowego Roku Chemii 2011.
rozwiń zwiń