O kilkanaście procent można zmniejszyć zużycie energii w kraju dzięki energooszczędnym rozwiązaniom w największych polskich przedsiębiorstwach. Jeszcze w tym miesiącu zostanie uruchomiony nowy program "Efektywne wykorzystanie energii w przedsiębiorstwach". O szczegółach Agnieszka Jas:
Największe polskie zakłady: huty, cementownie i kopalnie mogą starać się o dofinansowanie w programie "Efektywne wykorzystanie energii w przedsiębiorstwach" – wyjaśnia Jan Rączka, prezes zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jan Rączka: - Jest on skierowany do przedsiębiorstw, które zużywają ponad pięćdziesiąt gigawatogodzin energii rocznie. To grupa stu pięćdziesięciu-dwustu największych energożerców w Polsce. Dajemy osiemset dwadzieścia milionów złotych, czterdzieści na audyty energetyczne, a siedemset osiemdziesiąt na inwestycje.
Przedsiębiorstwa, których nie stać na drogie inwestycje, będą mogły za te pieniądze zmodernizować istniejące przestarzałe technologie i wprowadzić energooszczędne rozwiązania.
Henryk Kaliś, przewodniczący Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu: - Na przykład: inwestycje w nowe, dużo sprawniejsze urządzenia, zmiany sposobu funkcjonowania sieci sprężonego powietrza, wymiana napędów, zmiany technologiczne, polegające na zwiększeniu uzysków produkcji bezpośrednio przekładającej się na wskaźniki zużycia energii elektrycznej i koszty produkcji, czyli wszystko, co decyduje o koszcie i rentowności naszej działalności.
To zwiększy konkurencyjność polskich przedsiębiorstw w Unii Europejskiej – zaznacza minister środowiska Andrzej Kraszewski.
Andrzej Kraszewski: - Jeżeli cementownia zbuduje kocioł odzysknicowy i będzie potrzebowała znacznie mniej energii, to tona sprzedawanego cementu będzie znacznie tańsza. W każdym produkcie, elemencie tego, co sprzedajemy, jest, ponieważ musi być, zaklęta pewna energia, choćby na przetworzenie go. Będzie ona istotnym składnikiem kosztu. Jeżeli ją zaoszczędzimy, to wprost proporcjonalnie obniżymy cenę produktu, uczynimy go bardziej konkurencyjnym.
Zdaniem Tomasza Dąbrowskiego z Ministerstwa Gospodarki, program Narodowego Funduszu skłoni przedsiębiorstwa do przeprowadzenia analiz energooszczędności.
Tomasz Dąbrowski:- Trzeba przyjrzeć się urządzeniom, instalacjom zużywającym energię czy działają na poziomie optimum, czy można jeszcze coś poprawić i dzięki temu zmniejszyć zużycie. To pierwszy krok, a drugi to zaprojektowanie działań głównie inwestycyjnych, żeby je zmniejszyć.
Poprawa efektywności energetycznej o dwadzieścia procent do 2020 roku to jeden z wymogów Unii Europejskiej. Z tego powodu tak ważne jest wsparcie finansowe dla przedsiębiorstw zużywających ogromne ilości energii – przypomina Andrzej Kraszewski.
Andrzej Kraszewski: - Presja na polską gospodarkę, a także i na inne, nie ustanie. Komisja Europejska będzie naciskać, żebyśmy intensyfikowali nasze działania zmierzające do ograniczenia emisji dwutlenku węgla i gazów cieplarnianych. Musimy wziąć pod uwagę, przyjąć, że nie uciekniemy od tego trendu.
Wnioski o dofinansowanie na projekty energooszczędnych rozwiązań w przedsiębiorstwach będzie można składać już pod koniec miesiąca. Można otrzymać wsparcie pokrywające nawet siedemdziesiąt procent kosztu całej inwestycji.
11-01-2011 06:23 3'27