Nauka

Otwarto siedzibę POLSY

Ostatnia aktualizacja: 13.07.2015 18:00
W Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym została otwarta siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej. W Gdańsku znajduje się centrala Agencji, a jej dwa oddziały są w Warszawie i w Rzeszowie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Pixabay

Prezes Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA, od Polish Space Agency), prof. Marek Banaszkiewicz wyjaśnił podczas piątkowego otwarcia, że w centrali Agencji w Gdańsku, oprócz spraw organizacyjnych, będzie się zajmować projektami naukowymi, realizacją krajowego programu kosmicznego obejmującego badania, rozwój przemysłu, współpracę nauki z przemysłem czy zastosowanie technik kosmicznych.

Część POLSY związana z wojskowością będzie w Warszawie. 

- Polska ma całkiem sporo do powiedzenia w sektorze kosmicznym, bo jest na większości misji prowadzonych przez Europejską Agencję Kosmiczną (ESA) - powiedział szef POLSY. - Chcielibyśmy jeszcze więcej, np. być kierownikami eksperymentów na niektórych z tych misji - dodał.

Prof. Banaszkiewicz zapowiedział, że planowane jest wysyłanie polskich inżynierów do ESA. Wśród najważniejszych wyzwań Agencji wymienił działania w zakresie współpracy nauki i przemysłu oraz na rzecz obronności i bezpieczeństwa. - POLSA powinna uruchomić pewne programy w zakresie rozwiązań satelitarnych i radarowych, telekomunikacji satelitarnej potrzebnej wojsku - tłumaczył.

Polska została 20. państwem członkowskim ESA 19 listopada 2012 roku. Roczna składka Polski do ESA wynosi 30 mln euro. Polska Agencja Kosmiczna ma przede wszystkim koordynować działania polskiego sektora kosmicznego, które dziś są rozproszone między różne instytucje i resorty, identyfikować ciekawe i ważne zastosowania, tworzyć własne laboratoria. Budżet Agencji w 2015 roku wynosi 10 mln zł.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Promieniowanie kosmiczne szkodliwe dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 03.05.2015 20:00
Ochotnicy, którzy chcieliby lecieć na Marsa, muszą zmierzyć się z nową przeszkodą. Naukowcy dowodzą, że długotrwałe przebywanie w kosmosie może uszkadzać mózg.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hibernacja - sposób na eksplorację kosmosu?

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2015 17:00
Główną przeszkodą w eksploracji kosmosu jest czas. By dotrzeć do odległych planet, potrzeba dziesiątków lat. Rozwiązaniem może być hibernacja, czyli "zamrażanie" ludzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polscy studenci światowymi liderami w konstrukcji łazików

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2015 23:29
Do zawodów University Rover Challenge zgłosiły się 44 zespoły, a zaklasyfikowały się 23. - Polska przoduje wśród światowych reprezentacji, jeśli chodzi o konstrukcje łazików - mówi student Tomasz Miś.
rozwiń zwiń