Nauka

USA: SpaceX wystrzelił satelitę z pomocą rakiety wielokrotnego użytku

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2017 17:28
Należąca do prywatnej firmy SpaceX rakieta Falcon 9, której główny człon był już wykorzystany w misji kosmicznej, wyniosła na orbitę sztucznego satelitę.
Audio
  • SpaceX wystrzelił Falcona. Relacja Marka Wałkuskiego (IAR)
Start rakiety Falcon 9
Start rakiety Falcon 9Foto: PAP/EPA/SpaceX

Rakieta wystartowała dokładnie o godzinie 0.27 z czwartku na piątek czasu polskiego z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego z przylądka Canaveral na Florydzie.

Czytaj więcej:
nauka 1200 free
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl

Po ośmiu minutach lotu pierwszy stopień rakiety Falcon 9, który został użyty w czasie misji statku transportowego Dragon z zapasami dla Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w kwietniu 2016 roku, wylądował na platformie pływającej po Atlantyku.

Elon Musk To wielki dzień i historyczne wydarzenie, które może zrewolucjonizować loty w kosmos i przede wszystkim znacznie obniżyć ich koszty

Drugi stopień rakiety wyniósł na orbitę satelitę firmy SES, która jako pierwsza zdecydowała się skorzystać z używanego pierwszego stopnia rakiety Falcon 9.

Założyciel i szef SpaceX, miliarder Elon Musk powiedział, że to "wielki dzień" i historyczne wydarzenie, które może zrewolucjonizować loty w kosmos i przede wszystkim - dzięki wielokrotnemu wykorzystaniu najdroższego elementu rakiety - znacznie obniżyć ich koszty.

Do tej pory start takiej rakiety kosztował firmę SpaceX co najmniej 62 mln dolarów.

Przez wiele dziesięcioleci rakiety wynoszące w kosmos statki kosmiczne i satelity wykonywały tylko jedną misję. Kosztowne urządzenia rozpadały się w atmosferze.

kk

Zobacz więcej na temat: NAUKA kosmos SpaceX
Czytaj także

O orbicie Słońca i ruchu wokół czarnej dziury

Ostatnia aktualizacja: 29.03.2017 17:52
- Pełny obieg wokół Słońca Ziemi z Księżycem trwa rok, czyli 365 dni. Natomiast Mars obiega Słońce w 686 dni, prawie dwa lata, a Saturn na ten sam obieg potrzebuje 20 ziemskich lat - mówi dr Tomasz Rożek.
rozwiń zwiń