Nauka

Koniec tradycyjnych indeksów?

Ostatnia aktualizacja: 21.01.2009 13:13
Uczelnie będą wkrótce mogły zlikwidować tradycyjne papierowe indeksy.

Jak poinformowało Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, uczelnie będą wkrótce mogły zlikwidować tradycyjne papierowe indeksy jako dokumenty potwierdzające przebieg studiów.

Na ich miejsce uczelnie będą mogły wprowadzić specjalne karty. - Karty te będą miały postać wydruków elektronicznych, podpisywanych jedynie przez kierownika podstawowej jednostki organizacyjnej uczelni - tłumaczą urzędnicy ministerstwa.

A zatem sesyjny horror studentów, którzy poszukują zaginionych indeksów, aby móc przystąpić do egzaminu, wkrótce przejdzie do historii. Studenci, przystępując do egzaminów, nie będą musieli posiadać indeksu i karty egzaminacyjnej. Ich miejsce zajmą protokoły sporządzane przez nauczycieli akademickich i suplementy, jakie będą dołączane do dyplomów. - Jeżeli władze uczelni dojdą do wniosku, że nie są przygotowane jeszcze na likwidację indeksu, to na takiej uczelni ta forma dokumentacji będzie mogła nadal funkcjonować - wyjaśnia MNiSzW.

Krajów, gdzie papierowy indeks jeszcze istnieje, jest coraz mniej. W Szwecji zniesiono go już prawie 30 lat temu, a tradycyjnych indeksów nie posiadają także studenci krajów anglosaskich, Francji, Niemczech, Hiszpanii i Portugalii. Ostatnie bastiony papierowych indeksów to m.in. Białoruś, Ukraina, Czechy i Słowacja.

Czytaj także

Brakuje kobiet w nauce

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2009 11:36
Ale to wynik ich życiowych wyborów, nie braku zdolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Elektroniczne indeksy

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2010 16:46
Materiał Polskiego Radia Euro.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Puls Biznesu": upadnie większość szkół wyższych

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 06:46
"Puls Biznesu" alarmuje, że niż demograficzny już niedługo zdziesiątkuje polskie uczelnie. Według gazety powołującej się na dane Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, do 2020 roku liczba studentów w Polsce zmniejszy się o 40 procent - czyli aż o 700 tysięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Teraz humanistyka

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 11:00
Rząd chce, aby na dofinansowanie mogły liczyć nie tylko nauki ścisłe, ale i humanistyczne. W 2011 roku przeznaczy na ten cel 70 mln zł.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Za dużo uczelni w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2010 07:13
Mamy za dużo szkół wyższych. Żeby przetrwać uczelnie powinny się łączyć.
rozwiń zwiń