Wystawa prac Zofii Stryjeńskiej prezentowana była już w Krakowie, Poznaniu i Warszawie, w czwartek 25 sierpnia odbędzie się jej wernisaż w Szczecinie, na Zamku Książąt Pomorskich.
Wbrew pozorom nie jest to jednak ta sama wystawa. W Szczecinie zostanie zaprezentowany autorski, kuratorski przegląd prac Zofii Stryjeńskiej - gwiazdy dwudziestolecia. Jolanta Rybkiewicz, kuratorka ekspozycji zdecydowała się zaprezentować "księżniczkę malarstwa" na tle jej znajomych artystów, plastyków tworzących w dwudziestoleciu międzywojennym. Na ekspozycji znajdą się więc również prace Rafała Malczewskiego, Jana Szczepkowskiego, Leona Chwistka, Władysława Skoczylasa.
Prace Zofii Stryjeńskiej okresu międzywojennego, które zaprezentuje Szczecin pokazują nieograniczoność jej wyobraźni i fantazji. Jej obrazy to feeria barw, kontrastowe zestawienia kolorów. Tematyka prac artystki szeroko nawiązuje do polskiej historii i folkloru, legend i baśni. Bohaterami jej prac są często postacie związane ze wsią - chłopi, rolnicy czy kupcy. Zofia Stryjeńska nie stroniła również od przedstawiała dawnych polskich władców. Przy tych pracach wykazała się ogromnym poczuciem humoru - wśród tych obrazów odnajdziemy Piasta za kierownicą czy innego władcę z papierosem.
Oprócz malarstwa Zofia Stryjeńska zajmowała się także rzeźbą, litografią, akwarelą, tworzyła klocki, freski.
Stryjeńska była wspaniałą artystką - wszechstronną. Jolanta Rybkiewicz, gość Marcina Pesty w "Poranku Dwójki", opowiada również o burzliwym życiu osobistym artystki, o małżeństwie z Karolem Stryjeńskim, w złości na którego potrafiła wybić szybę butem czy pociąć jego frak. Posłuchaj.
(pj)
Za udostępnienie zdjęcia Zofii Stryjeńskiej i reprodukcji jej prac dziękujemy Zamkowi Książąt Pomorskich w Szczecinie.