Filmom dla najmłodszych, tzw. wieczorynkom, swoją najnowszą wystawę poświęciło Muzeum Górnośląskie w Bytomiu . W piątek o 17.30 Anna Grabińska – Szczęśniak otworzy wystawę "Jestem sobie mały miś… Bohaterowie dobranocek PRL-u" .
Ekspozycja może okazać się ciekawą podróżą dla starszych - w świat dzieciństwa, dla młodszych - w świat animacji rodziców i dziadków. To doskonała okazja, by pokazać dzieciom dawne czasy. Czarno-białe telewizory były kiedyś rarytasem. Mój dziadek wspominał jak przed pierwszym odbiornikiem w bloku na Dobranockę zbierała się cała grupa małych sąsiadów. Usadzano ich w 4 rzędach przed telewizorem – na podłodze, na małych dziecięcych taboretach, na dużych krzesłach, a ostatni rząd dzieci siedział na desce do prasowania – aby wszyscy dobrze widzieli. Muzeum Górnośląskie pokaże, co tak przyciągało dzieci do szklanego ekranu.
O stary lampowy odbiornik marki Ametyst zadbali organizatorzy wystawy. Odwiedzającym muzeum pokażą "Reksia" . Odkryją również "życie" bohaterów dobranocek poza emisją, gadżety reklamowe produkowane w epoce PRL-u, zabawki, gry, puzzle, komiksy, przeźrocza, znaczki, kartki pocztowe, przedmioty codziennego użytku (budzik z Bolkiem i Lolkiem, noże z Wilkiem i Zającem, zegar z Reksiem), a także niezwykle rzadkie egzemplarze opakowań po gumach z Bolkiem i Lolkiem , naklejki z Pszczółką Mają, mydełko i olejek "Jacek i Agatka" czy "Gąska Balbinka" . VIDEO Oryginalny Miś Uszatek, Łoś z "Colargola" i Pingwin Pik Pok również zagoszczą na wystawie. Wyjątkowym eksponatem jest metalowa konstrukcja Misia Uszatka, projekt scenografii i lalek z serii "Miś Uszatek", a także oryginalne folie z kadrami z "Reksia", "Bolka i Lolka", "Porwania Baltazara Gąbki" czy "Podróży z zaczarowanym ołówkiem". To szansa by odkyć czar dawnej animacji.
W salach ekspozycji zaaranżowano pracownię, wzorowaną na Studiu Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, w którym powstała legenda polskiej animacji "Bolek i Lolek". Dzieci zobaczą jak pracochłonne było tworzenie zaledwie 10 - minutowej kreskówki, w czasach, gdy nikt nie słyszał jeszcze o komputerach.
VIDEO
Na wystawie zgromadzono około 300 eksponatów wypożyczonych ze zbiorów: Muzeum Dobranocek PRL-u w Rzeszowie ze zbiorów Wojciecha Jamy, Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach, Studia Filmów Rysunkowych w Bielsku-Białej, Muzeum Bajki Se-ma-for w Łodzi - będącego częścią Fundacji Filmowej Se-ma-for, Muzeum Lalek w Pilźnie, Muzeum w Tarnowskich Górach i od osób prywatnych, kolekcjonera Wojciecha Jamy.
Wystawa potrwa do 13 lipca, a w jej harmonogramie znalazło się wiele atrakcji dla najmłodszych.
(pj)