Kultura

"Wojna przebija z każdej głoski języka polskiego"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 15:00
Dorota Masłowska znów wywołała wojnę. Tym razem o... Masłowską. Nowa powieść "Kochanie, zabiłam nasze koty" to, faktyczny lub pozorowany, zwrot pisarki ku wartościom konserwatywnym. Dwójka spotkała się z nią na Festiwalu Conrada.
Audio
  • "Wojna przebija z każdej głoski języka polskiego"
Dorota Masłowska
Dorota Masłowska Foto: Krystof Kriz, PAP/CTK

- Wojna nigdy nie była w moich planach - deklarowała Dorota Masłowska podczas krakowskiego spotkania z czytelnikami. - Kiedy jednak zaczęłam pisać pierwszą powieść, przygotowywać preparat naszego codziennego języka, okazało się, że polszczyzna po prostu jest wojną przesycona - wyjaśniła.

A dlaczego autorka "Kochanie, zabiłam nasze koty" w ogóle sięgnęła po "językowe odpady". - Przyglądając się śmieciom, możemy dowiedzieć się wiele o rzeczach pełnowartościowych, a raczej mających taki pozór. Chociażby o naszych codziennych wartościach: rodzinie, pracy, samodoskonaleniu - odpowiada.

Na spotkanie z Dorotą Masłowską wybrał się Bartosz Panek. Więcej o kompleksie głośnego debiutu, partyzanckim uprawianiu literatury oraz "śmieciowym" charakterze języka w załączonym nagraniu.

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

"Z najwyższej półki": Masłowska i Kolski

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2012 18:15
Laureatka NIKE z roku 2006 powraca z nową powieścią, której akcja – pozornie – nie rozgrywa się w Polsce. A znany reżyser filmowy opowiada o próbie pogodzenia się ze stratą najbliższej mu osoby…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dorota Masłowska: jestem obsesyjnie zainteresowana światem

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2012 11:45
- Wiem, gdzie należy kierować uszy. Pisanie wzbudza we mnie permanentną czujność na to, co ludzie mówią, jak się zachowują - mówi Dorota Masłowska w Trójce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Jestem za Zachodem. Jestem konserwatystą"

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2012 17:30
Orhan Pamuk w rozmowie z Dwójką mówił o swoim złożonym stosunku do Europy: z jednej strony jest za związaniem Turcji z Zachodem, z drugiej jednak – podkreśla, jak ważna dla tureckiej tożsamości jest wierność rodzimej kulturze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Orhan Pamuk – pisarz naiwny i sentymentalny

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2012 08:57
- Staram się pisać powieści, które będą się ludziom podobały. Przede wszystkim takie, jakie sam chciałbym przeczytać – mówi słynny turecki pisarz Orhan Pamuk, jeden z gości 4. Międzynarodowego Festiwalu Literatury im. Josepha Conrada w Krakowie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Obejrzyj spotkanie z Orhanem Pamukiem

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2012 09:22
Turecki noblista był gościem specjalnym tegorocznego Festiwalu Conrada. W Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego spotkał się z czytelnikami, podczas którego mówił nie tylko o swojej twórczości. Jednym z tematów była "czarna miłość"...
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alain Mabanckou: nie wolno mieć litości!

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2012 15:12
Bohater książki "Kielonek" twierdzi, że w swym pisaniu nie zamierza oszczędzać nikogo. Twórca "Kielonka" jest podobnego zdania.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"KOR nie był konstrukcją polityczną"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 11:11
"Czas KOR-u. Jacek Kuroń a geneza Solidarności" to tytuł książki, która przyniosła profesorowi Andrzejowi Friszke Nagrodę im. Jana Długosza, przyznaną po raz 15. za najlepszą książkę humanistyczną.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Komunizm wygrał karaoke"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2012 12:00
- System, w którym żyliśmy, przewidywał, że kiedyś każdy będzie miał możliwość wyrażania swoich artystycznych potrzeb. Idea kultury amatorskiej zwycięża na naszych oczach - mówi Dubravka Ugrešić, autorka "Kultury karaoke".
rozwiń zwiń