Sztuka polska lat 90. oczywiście wywodzi się z tradycji sztuki polskiej poprzednich epok, jednak jest również próbą odejścia od narzucanych przez tradycję postaw, prądów, nurtów – swego rodzaju buntem, zerwaniem. Nie jest to zjawisko, które możemy zaobserwować tylko w sztukach plastycznych, dotyczy tak samo filmu, teatru, literatury – zauważa Adam Mazur.
Tytuł wystawy został zaczerpnięty z tomiku wierszy Marcina Świetlickiego, w którym poeta zauważa linię podziału jaka rozciąga się pomiędzy PRL-em i III RP.
"Schizma" to wystawa składajaca się z dwóch części. Pierwsza część - eksponowana w Galerii 1 i 2 - to prezentacja wybranych dzieł sztuki z Międzynarodowej Kolekcji Sztuki CSW Zamek Ujazdowski (od Zbigniewa Libery, Katarzyny Kozyry i Artura Żmijewskiego, przez Zygmunta Rytkę, Jerzego Truszkowskiego, Zofię Kulik, po Pawła Althamera, Marka Kijewskiego, Mirosława Bałkę). Ta część to "typowa wystawa" z ustawionymi w nowy, inspirujący sposób eksponatami z Kolekcji CSW (to w znacznej mierze "edycja nr 6" Kolekcji) - pisze Adam Mazur.
Druga część "Schizmy" ma charakter prezentacji materiałów źródłowych dotyczących działalności CSW Zamek Ujazdowski w latach 1989-1999. Ekspozycja archiwaliów ma miejsce w przestrzeni symbolicznie opuszczonej przez Kolekcję. Dokumentacja fotograficzna i dokumentacja wideo uzupełniona zostanie o rozmowy z kuratorami Zamku Ujazdowskiego. Jest też przypomnieniem takich wydarzeń jak: Raj utracony, Magowie i mistycy, Bakunin w Dreźnie, Idee poza ideologią, Antyciała, Granice obrazu, W tym szczególnym momencie. W oddzielnej sekwencji prezentowane będą filmy z pokazów indywidualnych (m.in. Jana Świdzińskiego, Zbigniewa Warpechowskiego, Alicji Żebrowskiej, Romana Stańczaka, Joanny Rajkowskiej).
Wystawa zbiega się z 20-leciem istnienia Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Pokazuje bogate zbiory CSW kompletowane przez cały czas działalności instytucji. Daje spojrzeć na kondycje tej sztuki, która przez ostatnie lata w Polsce powstawała i była eksponowana.
Warszawskie CSW gromadzi swą kolekcję od samego początku swego istnienia. Swymi wystawami daje pretekst do dyskusji, skupia środowisko artystyczne, krytyków i kuratorów, zadaje pytania o kondycję i rozwój polskiej sztuki współczesnej. CSW w Warszawie udało się stworzyć nową jakość pokazywania i prezentowania sztuki – rozwinęło znaczenie postać kuratora, rozpowszechniło ideę „wystawy problemowej”.
Ekspozycja "Schizma. Sztuka polska lat dziewięćdziesiątych" jest kolejnym pytaniem CSW o to czym jest sztuka współczesna.
Otwarcie wystawy: 9 października, godzina 18.00.