Kultura

Jurkiewicz artysta totalny

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 09:09
Ubiera się na czerwono i niebiesko. Pasjonuje się astronomią. Hodował japońskie myszki i chomiki. Tworzył obrazy. W tym roku Zdzisław Jurkiewicz obchodzi 80. urodziny.
Audio
  • O sztuce Zdzisława Jurkiewicza opowiada Magdalena Szafkowska - Poranek Dwójki

Z tej okazji w Muzeum Narodowym we Wrocławiu przygotowano specjalną retrospektywną ekspozycję prac tego artysty. A należy wspomnieć, że jest to artysta wyjątkowy, osobowość sztuki.

- Przede wszystkim jest to architekt, choć nigdy nie projektował, w takim sensie, w jakim dziś rozumiemy prace architekta. Niemniej jednak w jego sztuce architektura się przewijała - mówi Magdalena Szafkowska, kuratorka wystawy.

Karierę artystyczną zaczął bardzo wcześnie już jako dziecko wspólnie z ojcem kopiowali znane obrazy. Następnie przyszedł czas na realizm w jego malarstwie. W tym stylu wykonany jest portrety Krzysztofa Komedy i Kazimierza Radowicza. - Później przyszedł czas na obrazy nieprzedstawiające, nazywamy to informelem, takim niegeometrycznym, abstrakcyjnym - wyjaśnia kuratorka. - Były to obrazy, które pokazywały jakby obraz pod mikroskopem. To były jakby mikroorganizmy. Posłuchaj: O sztuce Zdzisława Jurkiewicza opowiada Magdalena Szafkowska - Poranek Dwójki.

Interesuje się astronomią, hoduje egzotyczne kwiaty i wymyśla "przedmioty niemożliwe", jednak przede wszystkim jest wybitnym artystą, który zawsze wyprzedzał istniejące w sztuce trendy i kierunki.

Wystawa prezentowana w Muzeum Narodowym we Wrocławiu pokazuje pierwsze prace metaforyczne, cykle "Agresji" i "Inwazji", sztukę geometryczną i konceptualne realizacje przestrzenne.

Jak pisze we wstępie katalogu wystawy kuratorka Magdalena Szafkowska, Jurkiewicza nie można utożsamiać z jednym stylem, sam artysta unika zaszufladkowania. "To artysta totalny", dochodzący własnych granic i przekraczający je, artysta pasjonujący się matematyką, kosmologią, muzyką jazzową, poezją, hodowlą niezwykłych roślin i małych zwierzątek.

W wieku 13 lat zbudował swój pierwszy teleskop, natomiast w ramach pracy dyplomowej na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej zaprojektował obserwatorium astronomiczne.

Sztuka i myszki

Eksperymentował ze światłem, próbując przy jego pomocy ingerować w kształt dzieła (budował z płyty pilśniowej bryły, pomiędzy nimi i wewnątrz umieszczał pulsujące niebieskie i czerwone światło). Pod koniec lat 70. obrazy przestały mu wystarczać, powrócił więc do swoich przyrodniczych pasji - budował piramidy, do których prowadziły labirynty dla japońskich tańczących myszek, dom dla chomika, który wychodził z niego przez wykonany z papierowej, skręconej rurki "komin". Po pewnym czasie artysta zrezygnował z hodowli zwierząt, zajął się roślinami. Konstruował przyrządy do podlewania, ze znalezionych w "cudownych śmietnikach" rekwizytów.

Eksponaty pochodzą przede wszystkim z kolekcji Muzeum Narodowego we Wrocławiu, zbiorów prywatnych artysty oraz z Muzeów Narodowych w Warszawie, Poznaniu i Szczecinie, Zamku Ujazdowskiego, Muzeum Sztuki w Łodzi i „Galerii 72” Muzeum Chełmskiego w Chełmie. Wystawie będzie towarzyszył monograficzny katalog zawierający pełne podsumowanie działalności artystycznej i teoretycznej Zdzisława Jurkiewicza.

Wystawa trwa od 27 czerwca do 25 września 2011. Kuratorką ekspozycji jest Magdalena Szafkowska.

(pj/mat.pras./Poranek Dwójki)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Wszystkie prace Tchórzewskiego

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2009 07:00
Po świątecznym obżarstwie warto zadbać o coś dla ciała i ducha. Trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi, a spacer po muzealnych wnętrzach w otoczeniu wspaniałych obrazów wzbogaci naszą kondycję. Muzeum Narodowe we Wrocławiu zaprasza tuż po świętach na wystawę prac Jerzego Tchórzewskiego, którego 10 rocznica śmierci przypadła 25 grudnia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z muzealnej szuflady

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2010 13:31
Kilkaset szuflad, które niejedno widziały, znalazło się na wystawie w Muzeum Narodowym we Wrocławiu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Krytyka muzyczna 2.0

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2011 13:50
Nowy program Departamentu Muzyki IMiT, wystawa we Wrocławiu oraz archiwum Krzysztofa Komedy.
rozwiń zwiń