Kultura

Aukcja kolekcji YSL

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2009 11:36
Od dwóch dni (poniedziałek, 23 lutego) w paryskim Grand Palais trwa aukcja dzieł sztuki z kolekcji zmarłego w czerwcu ubiegłego roku legendarnego projektanta mody Yves Saint-Laurenta przygotowana przez domu aukcyjnym Chrisie’s.

 

Kolekcjonerzy z całego świata z napięciem oczekiwali na to wydarzenie, jest to największa aukcja kolekcji prywatnej w historii. Decyzję o sprzedaży liczącej kilkaset eksponatów kolekcji YSL podjął Pierre Bergé, partner i wspólnik projektanta mody. Dla Bergé'a likwidacja kolekcji jest zamknięciem pewnego etapu życia. Wszystkie dzieła, za wyjątkiem dwóch, pójdą pod młotek. Współtwórca kolekcji Saint-Laurenta postanowił zachować sobie portret Saint-Laurenta namalowany przez Andy Warhola i afrykańską rzeźbę ptaka Senufo – pierwszy wspólny zakup kolekcjonerów.

Francuska prasa okrzyknęła to wydarzenie „sprzedażą stulecia”. I nie jest powiedziane, że jest to nadużycie. Dzieła z kolekcji Yves Saint-Laurenta rozchodzą się jak świeże bułeczki, to niewątpliwie dobra wiadomość dla domu Christie’s. Już w poniedziałek dochód z aukcji pobił światowy rekord sprzedaży prywatnej kolekcji – po sprzedaży 60 dzieł wyniósł on 206 milionów euro. Do tej pory rekord ten należał do aukcji, która miała miejsce w 1997 roku w Nowym Yorku, na której kolekcję Victora i Sally Ganzów sprzedano za 163 miliony euro.

 

''Constantin Brancusi, Madame L.R. (Portrait de Mme L.R., circa 1914-17)

Wystawione na sprzedaż dzieła to istne perełki, które do tej pory zdobiły mieszkanie Yves Saint-Laurenta i Pierre Bergé. Jak każdej aukcji i tej towarzyszyła wystawa, którą tym razem obejrzało około 30 tysięcy osób (przez zaledwie dwa i pół dnia). Można było zobaczyć, a od poniedziałku także i kupić  martwą naturę Pabla Picassa, obraz Henri Matisse'a "Pierwiosnki i niebiesko-różowy obrus", rzeźbę "Madame L.R." Constantina Brancusiego oraz geometryczną kompozycję Pieta Mondriana z 1922 roku, dzieła Halsa, Goi, Géricault, Davida i Ingresa, a także wazy greckie, ikony, meble w stylu art déco, również kolekcję sreber, które zbierał YSL i wiele innych .Katalog aukcyjny liczy 1800 stron i waży 10 kilogramów.

Zgromadzone arcydzieła to nie tylko kawałek wspaniałej, światowej sztuki lecz także fragment świta mody, projektowania – np. obraz olejny Pieta Mondriana ,,Kompozycja z niebieskim, czerwonym, żółtym i czarnym" dostarczył dyktatorow mody inspiracji do projektu sukienki.
Chętnych rezerwujący miejsca na aukcję było 1200. 

Organizatorzyu aukcji szacują, że około 70 procent kupujących dzieła z kolekcji YSL pochodzi z Europy, pozostała część to przede wszystkim mieszkańcy USA. Aukcja ma również aspekt azjatycki. Dziś pod młotek pójdą brązowe  głowy szczura i królika – dwa z dwunastu zodiakalnych zwierząt, zdobiących „Zegar Zodiaków” w chińskim pałacu cesarskim w Pekinie. XVIII-wieczny chiński Pałac Letni został splądrowany  przez francuskie i brytyjskie wojska podczas Drugiej Wojny Opiumowej w 1860 roku. W sprawie zabrał również głos rzeczniczka chińskiego MSZ Jiang Yu (Dziang I) przekonując, że rzeźby są własnością narodu chińskiego. Francuskie Stowarzyszenie Ochrony Sztuki Chińskiej w Europie pozwało do sądu właściciela kolekcji, Pierre'a Berge, żądając wycofania tych eksponatów z licytacji. Francuski sąd oddalił pozew, zezwalając na sprzedaż tych dzieł sztuki.

 

''Głowa Szczura

Przed licytacją przewidywano, że dochód ze sprzedaży 733 dzieł sztuki wyniesie 200 – 300 milionów euro. Dochód z aukcji ma zostać przekazany fundacji Pierre Bergé -Yves Saint-Laurent zajmującej się badaniami nad wirusem HIV i AIDS.

Już sprzedano "Pierwiosnki i niebiesko-różowy obrus" Matisse’a za 36 milionów euro, co jest rekordową sumą za obraz tego artysty, rzeźba "Madame L.R." Constantina Brancusiego osiągnęła sumę 29 mln a jedna z kompozycji Pieta Mondriana - 21,5 mln euro. Bez nabywcy pozostał obraz Pabla Pisasso wyceniony na 25 – 30 milionów euro.

(pm)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Byk w Elektrowni

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2009 10:28
Z inicjatywy Andrzeja Wajdy w Radomiu działa Centrum Sztuki Współczesnej "Elektrownia". Tym razem dla swych zwiedzajcąych przygotowało wystawę plakatów Franciszka Starowieyskiego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Słowacki w podróży

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2009 08:00
Z okazji 200. rocznicy urodzin Juliusza Słowackiego w Muzeum Literatury im. Adama Mickiewicza w Warszawie zorganizowano wystawę "Juliusz Słowacki w podróży".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Artysta zbyt kontrowersyjny

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2009 11:20
"Zbigniew Libera. Prace 1982-2008" pod takim tytułem warszawska Zachęta przygotowała pierwszą w Polsce, drugą na świecie, retrospektywną wystawę prac czołowego artysty polskiej sztuki krytycznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rembrandt i Rafael - rekordziści

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2009 09:21
Obraz Rembrandta został sprzedany we wtorek na aukcji w Londynie za 20,2 mln funtów (91 mln zł), co jest rekordową ceną za pracę tego XVII-wiecznego holenderskiego mistrza - powiadomił dom aukcyjny Christie's.
rozwiń zwiń