Kultura

Pocztówkowe świadectwa (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2011 13:11
Zbieranie kartek pocztowych okazuje się bardzo przydatne. Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma ich blisko 5 tysięcy - a to bezcenne świadectwo historii.

Coraz mniej ludzi wysyła listy - zastąpił je e-mail. Pocztówki też nie mają się najlepiej, choć z wakacji zawsze jakieś "się wyśle". Nie przywiązujemy do nich wagi, a po latach okazują się niesamowitymi świadkami historii - warto więc spojrzeć na nie troszkę łaskawiej.

Właśnie tę szczególną właściwość pocztówki, jaką jest dokumentowanie przeszłości doceniło Muzeum Narodowe we Wrocławiu. Już w październiku kilkaset kart pocztowych z lat 1893 - 1945 przedstawiających Dolny Śląsk można będzie zobaczyć na wystawie "Grüss aus… Dolny Śląsk na dawnych pocztówkach". Muzeum Narodowe we Wrocławiu ma w swej kolekcji 5000 pocztówek.

Jak piszą organizatorzy wystawy: Moda na wysyłanie i zbieranie ilustrowanych kartek pocztowych pojawiła się w Europie w ostatniej dekadzie XIX wieku, trwała do 1918 roku,  kiedy następujący po I wojnie światowej kryzys doprowadził do zmniejszenia ich sprzedaży.

Największe części wrocławskiej kolekcji kartek pocztowych stanowia zespoły kartek z lat 1898-1911 wysłanych do panny Mariechen Gärtner córki blacharza z Kamiennej Góry i do listonosza Arthura Kröhla. Najlepiej udokumentowane są Jelenia Góra, Karpacz, Kłodzko, Legnica, Szklarka Poręba, Świdnica, Wałbrzych i Zagórze Śląskie. 

Ze szczytu Śnieżki pierwszą ilustrowaną kartkę pocztową wysłano 23 lipca 1873 roku, w 1897 roku wysyłano ich już 12 tysięcy rocznie, a w 1900 dzienna sprzedaż pocztówek w tym miejscu wynosiła 1500 sztuk.

Kartki z wrocławskiej kolekcji wykonane są w typowych dla nich technikach: początkowo były to jednobarwne litografie oraz wielobarwne chromolitografie. Od około 1900 r. zaczęto stosować także autotypię i autochromię, a od drugiej dekady XX wieku rotograwiurę. Wszystkie są reprodukcjami rysunków lub grafik, nielicznie reprezentowane są najwcześniejsze karty fotograficzne. Najstarsza z nich przedstawia Dom Wagi Miejskiej w Nysie i wysłana została w 1899 roku.

Dość powszechnie stosowane były fotomontaże i retusze. "Poprawiano" wodospady, wodę przy zaporach.

Na ekspozycji nie zabraknie pocztówek upamietniających ważne wydarzenia, rocznice, klęski żywiołowe (!), katastrofy kolejowe, morderstwa oraz kartek humorystycznych. 

Oprócz pocztówek pokazane zostaną stare skrzynki pocztowe, tablice cesarskich urzędów pocztowych, przedwojenny automat do kupowania znaczków, stelaż pocztyliona ze Śnieżki do targania korespondencji, przybory do pisania i sukienka z przełomu XIX i XX wieku.

Wystawa potrwa od 10 października do 31 grudnia 2011. Kuratorzy wystawy: Zofia Bandurska, Robert Heś.

(pj)

www.narodoweczytanie.polskieradio.pl
Cichociemni
Czytaj także

Jurkiewicz artysta totalny

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2011 09:09
Ubiera się na czerwono i niebiesko. Pasjonuje się astronomią. Hodował japońskie myszki i chomiki. Tworzył obrazy. W tym roku Zdzisław Jurkiewicz obchodzi 80. urodziny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Złota Japonia" we Wrocławiu

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2011 10:21
Wizerunki Buddy, parawany, wyroby z laki, wazy, kimona - to tylko niektóre z eksponatów pokazywanych na wystawie, którą od poniedziałku będzie można oglądać w Muzeum Narodowym.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowoczesność na wrocławskim strychu (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2011 08:00
W podróż po sztuce polskiej XX i XXI wieku będzie można się wybrać wdrapując się na strych wrocławskiego Muzeum Narodowego.
rozwiń zwiń