Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Sanktuarium Maryjne w Różanymstoku - miejsce pielgrzymek

Pierwsze wzmianki dotyczące świątyni – Sanktuarium Maryjnego w Różanymstoku pochodzą z połowy XVII w., kiedy to został namalowany obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem przez artystę z Grodna. Kiedy obraz cieszył się coraz większą czcią, na prośbę Tyszkiewiczów w 1663 r. przybyli z Sejn dominikanie, jako opiekunowie Cudownego Obrazu. Został on umieszczony w nowo wybudowanej świątyni Ofiarowania Najświętszej Maryi Panny, zbudowanej na wzór słynnego kościoła jezuickiego w Grodnie. Kult Matki Bożej oraz łaski przez Nią udzielane, spowodowały zmianę dotychczasowej nazwy miejscowości z Krzywego Stoku na Różanystok.
play_arrow

czytaj więcej

Gdy rozerwą się więzy czasu

Ks. prof. Michał Heller – filozof, kosmolog. Współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych UJ w Krakowie. Laureat licznych nagród i wyróżnień. Z okazji 85 rocznicy urodzin jubilata ukazała się książka, będąca zbiorem jego kazań, które wygłasza w jednym z kościołów w rodzinnymi Tarnowie - „Gdy rozerwą się więzy czasu... Kazania krótkie”.
play_arrow

czytaj więcej

Niech biją dzwony…

500 lat temu w ciepły lipcowy dzień , mieszkańcy Krakowa usłyszeli po raz pierwszy dźwięk dzwonu.„Nie tylko Bogu Najwyższemu, ale także na chwałę domu Jagiellonów i Królestwa Polskiego miał dzwonić”. Z biegiem lat urósł do rangi jednego z najważniejszych symboli narodowych. O historii najważniejszego polskiego dzwonu i sakralnym znaczeniu dzwonów kościelnych.  O ludzkich przymiotach nadawanych tym niezwykłym dziełom sztuki, tajemnicy rodzenia się i pękania serca, umierania.
play_arrow

czytaj więcej

XXII Ogólnopolski Tydzień św. Krzysztofa

Obchody Tygodnia św. Krzysztofa organizowane są przez misyjne stowarzyszenie MIVA Polska, zajmujące się pomocą misjonarzom w zdobywaniu środków transportu. Odbywają się one pod patronatem Komisji Episkopatu Polski ds. Misji i związane są ze wspomnieniem św. Krzysztofa, który jest czczony jako Patron Kierowców i Podróżujących. Myślą przewodnią tegorocznych obchodów są słowa: W drogę do Źródła Życia.
play_arrow

czytaj więcej

Jan Paweł II i Kościół katolicki w Związku Radzieckim

Na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie odbyła się prezentacja książki: „Jan Paweł II i Kościół katolicki w Związku Radzieckim oraz w krajach powstałych po jego rozpadzie”. Książka opisuje odrodzenie Kościoła katolickiego w 15 republikach tworzących dawny Związek Radziecki oraz w Federacji Rosyjskiej. Na tych terytoriach wraz z nastaniem komunizmu Kościół katolicki w swoich trzech rytach: łacińskim, greckokatolickim i ormiańskim został skazany na zniszczenie. Odrodził się z „popiołów” w latach 90. m.in. dzięki wielkiemu zaangażowaniu św. Jana Pawła II.
play_arrow

czytaj więcej

Migranci: Przyjmować. Promować. Integrować.

Po krótkiej przerwie spowodowanej pandemią ponownie narasta migracyjna fala docierająca do Europy. Również w Polsce wzrosła ostatnio liczba przybyszy zza wschodniej granicy. Czy napływ migrantów zagraża tożsamości religijnej i kulturowej Polski i Europy? Jak integrować przybyszy z różnych kultur, aby budować społeczeństwo pojednanej różnorodności? Gościem audycji będzie m.in. bp. Krzysztof Zadarko przewodniczący Rady KEP ds. Migracji.
play_arrow

czytaj więcej

Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego

Zmieniające się czasy wymagają nowego podejścia do działalności misyjnej Kościoła. O zmianach, jakie w tym obszarze dokonały się w refleksji teologicznej oraz o ewolucji metod i modelu pracy misyjnej rozmawiali uczestnicy sesji naukowej <Modele misyjne i areopagi współczesnego zaangażowania misyjnego>. Gościem audycji jest uczestnik spotkania ks. prof. Tomasz Szyszka.
play_arrow

czytaj więcej

Zobaczyć niewidzialne …. odwiedziny w Laskach

Niewidomi-siostry zakonne i osoby świeckie czyli triuno. Bez tego nie ma Lasek, dzieła matki Róży Czackiej, której beatyfikacja już 12 września.
play_arrow

czytaj więcej

"Nasi Bracia chrześcijanie wschodu"- książka ks. prof. Marka Starowieyskiego

„Tak bardzo chciałbym, żeby Czytelnicy potraktowali tę książkę nie tylko jako zbiór wiadomości meblujący umysł, ale także, aby losy naszych braci chrześcijan Wschodu otworzyły ich serca na pamięć i modlitwę za nich, a także… na ich kieszenie, by mogli żyć normalnie jak my, ich bogaci (tak bogaci!!) młodsi w wierze bracia zachodni, często wręcz nieświadomi tego, co im zawdzięczamy." Autor tych słów wprowadzi nas w świat niezwykle bogaty kulturowo i religijnie ... historia opowiedziana z pasją nie tylko wybitnego naukowca, ale przede wszystkim wrażliwego człowieka.
play_arrow

czytaj więcej

Okrusyna casu, jak okrusyna chleba - Prymas Wyszyński i górale

Przez kilka lat Kardynał Stefan Wyszyński spędzał letni miesiąc na Skalnym Podhalu w górującej nad wioską Czerwienne koło Zakopanego Bachledówce. Jego przyjazdy początkowo budziły ciekowość mieszkańców, ale bardzo szybko stały się ważną częścią ich życia.
play_arrow

czytaj więcej

Mobilne muzeum na kółkach

Sacrotruck - mobilne muzeum na kółkach promujące Szlaki Papieskie w północno wschodniej Polsce
play_arrow

czytaj więcej

Tata na lata

W Familijnej Jedynki  porozmawiamy o zadaniach i wyzwaniach, jakie stoją przed współczesnymi ojcami. Zapytamy o to ojców i rodziny, które spotkają się na Zjeździe Dużych Rodzin.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025