Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Nauczyciele i świadkowie miłości Boga, Bliźniego i Ojczyzny

Edukacyjna sesja wykładowa "Kardynał Stefan Wyszyński i Matka Elżbieta Róża Czacka - Nauczyciele i świadkowie miłości Boga, Bliźniego i Ojczyzny", która objęta jest patronatem Polskiego Radia.
play_arrow

czytaj więcej

Relacja Państwo – Kościół: rozdział i współpraca

Miejsce Kościoła w pluralistycznym i demokratycznym społeczeństwie a przede wszystkim jego instytucjonalne relacje z państwem to przedmiot niekończących się debat i sporów. W audycji powiemy o różnych modelach rozdziału Kościoła od państwa, przyjrzymy się relacjom państwo - Kościół w Polsce i spytamy o zasadność/bezzasadność zarzutów mówiących, że dryfujemy w stronę państwa wyznaniowego.
play_arrow

czytaj więcej

40 lat reaktywowanej „Niedzieli”

40 lat temu, 7 czerwca 1981 roku - po 28 latach starań i zabiegów o przywrócenie tygodnika - ukazał się pierwszy numer reaktywowanej „Niedzieli”. Kiedy 15 marca 1953 r. ukazał się ostatni numer „Niedzieli”, zamkniętej przez władze komunistyczne PRL-u, rozpoczął się okres zmagań o przywrócenie tygodnika.
play_arrow

czytaj więcej

100 – lecie Misjonarzy Świętej Rodziny w Polsce

26 lutego 1921 roku, 26 lat po założeniu Zgromadzenia Misjonarzy Świętej Rodziny w Grave (Holandia), pierwsi duchowi synowie ks. Jana Berthiera przybyli do Polski i zamieszkali w poaugustiańskim klasztorze w Wieluniu.
play_arrow

czytaj więcej

Do nieba po kamykach…

Zdrowie, uroda, wygodny dom – szukamy tego zawzięcie. Nieszczęśliwi, gdy nie udaje się znaleźć. Czy istnieje inna droga do szczęścia? Czy można je znaleźć … tracąc życie?
play_arrow

czytaj więcej

Church marketing

Na Kościół głoszący Ewangelie i prowadzący działalność duszpasterską można popatrzeć jako na firmę, która chce zdobyć jak największą liczbę klientów. Jak wygląda analiza działań Kościoła w kategoriach marketingu i jakie praktyczne wnioski stąd płyną mówi w audycji ks. prof. Andrzej Draguła autor książki Kościół na rynku. Eseje pastoralne.
play_arrow

czytaj więcej

Kontrowersyjna pielgrzymka

Przypomnieniem najbardziej wstydliwej i kontrowersyjnej dla Polaków pielgrzymki JP II do Ojczyzny w jej 30 rocznicę. Krzyczeliśmy, że nas na nią nie stać w dorabiającym się kraju. Jakiego egzaminu nie zdaliśmy w ogólnym „oszołomieniu wolnością.”? Dlaczego Ojciec Święty podniesionym głosem przypominał nam wybrane przykazania Dekalogu? Które z Jego myśli nadal są aktualne i podobnie jak 30 lat temu- niewygodne w czasach „totalnej wolności”?
play_arrow

czytaj więcej

Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny.

Położona na północy Włoch Toskania to region, który na przestrzeni wieków w sposób szczególny przyczynił się do rozwoju kultury chrześcijańskiej. Z nią wiążemy takich mistrzów jak Pierro della Francesca, Leonardo da Vinci czy Fra Angelico. O historii Toskanii i dziełach sztuki, jakie warto tam zobaczyć oraz o ich twórcach mówi w audycji o. Witold Kawecki autor książki Toskania jakiej nie znacie. Przewodnik artystyczny.
play_arrow

czytaj więcej

Wanda Boniszewska – kandydatka na ołtarze

2 VI obchodzimy rocznicę śmierci Wandy Boniszewskiej - zakonnicy z bezhabitowego Zgromadzenia Sióstr od Aniołów, stygmatyczki, mistyczki, prześladowanej przez funkcjonariuszy sowieckiego aparatu bezpieczeństwa. W listopadzie rozpoczął się jej proces beatyfikacyjny. To dobra okazja żeby przybliżyć jej postać.
play_arrow

czytaj więcej

Monstrancja – znak prawdziwej obecności Chrystusa i uświęcania przestrzeni

Podczas procesji eucharystycznych lub adoracji konsekrowana hostia jest pokazywana wiernym w monstrancji. Przypomina wykonane z największą starannością dzieło jubilerskie, by podkreślić znaczenie realnej obecności Chrystusa, odnowionej obecności Boga wśród ludzi. W Familijnej Jedynce powiemy jaka jest historia monstrancji, jakie postacie przyjmowała na przestrzeni wieków, a jakie współcześnie.
play_arrow

czytaj więcej

„…Jestem zaledwie pyłkiem historii.”

Przez trzy dni kilometrowe kolejki ludzi dniem i nocą przechodziły przed trumną Kardynała S. Wyszyńskiego, by oddać hołd Prymasowi Tysiąclecia. Ceremonię pożegnania Prymasa na żywo transmitowało radio i telewizja. Wierzący i niewierzący oddawali hołd pasterzowi Kościoła i mężowi stanu.. A on sam w 35 rocznicę pracy biskupiej napisał ”widzę, że jestem zaledwie pyłkiem historycznym”.
play_arrow

czytaj więcej

Wyszyński. 40 spojrzeń

Publikacje poświęcone kard. Stefanowi Wyszyńskiemu ukazują go najczęściej jako monumentalną postać Prymasa Tysiąclecia, Interreksa czy Męża Stanu. Rzadziej próbuje się go pokazywać jako człowieka z jego pragnieniami i lękami, estetyczną wrażliwością, zainteresowaniami i tęsknotami. Gościem audycji jest o. Zdzisław Kijas autor książki „Wyszyński. 40 spojrzeń”
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025