Redakcja Programów Katolickich Rozmowy
Section04
Section05

Rozmowy

Section08

Między świętością a apostazją

W uroczystość Zesłania Ducha Świętego porozmawiamy o Siedmiu Darach Ducha Świętego i sakramencie bierzmowania. Czy zmienia on coś w życiu chrześcijanina i jak jest rozumiany przez współczesnych młodych ludzi?
play_arrow

czytaj więcej

Kościół a polityka - wobec aktualnych wyzwań

O zaangażowaniu wiernych świeckich w politykę, o instrumentalizowaniu Kościoła w sporach politycznych oraz o niedopuszczalności sojuszu ołtarza z tronem rozmawiali uczestnicy debaty Kościół a polityka - wobec aktualnych wyzwań. Spotkanie zorganizowała Katolicka Agencja Informacyjna w przeddzień sto trzydziestej rocznicy ogłoszenia przez Leona XIII encykliki społecznej Rerum novarum. Gościem audycji jest uczestnik debaty prof. Sławomir Sowiński
play_arrow

czytaj więcej

Dziesięć Słów Jana Pawła II

W audycji „Kościół nasz powszedni” opowiemy o akcji „Dziesięć Słów Jana Pawła II”. To ogólnopolska akcja internetowej, przypominająca przesłanie papieskiej pielgrzymki do Ojczyzny w 1991 r., podczas której Jan Paweł II mówił rodakom o Dekalogu.
play_arrow

czytaj więcej

Rodzina a emocje w czasach pandemii

15 maja obchodziliśmy Międzynarodowy Dzień Rodziny ustanowiony prawie 30 lat temu przez Zgromadzenie Ogólne ONZ, a w Kościele od niemal 2 miesięcy trwa „Rok Rodziny – „Amoris laetitia”.
play_arrow

czytaj więcej

Tischner o miłości

- To prawdziwa sensacja. Niepublikowane dotąd wykłady ks. Józefa Tischnera opracowane przez Joannę Podsadecką. Książka opowiada o miłości między kobietą a mężczyzną. Do tej pory uważano, że Tischner o miłości nie mówił wprost, tłumacząc ją pojęciami takimi jak spotkanie, wzajemność czy bezinteresowność. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej.
play_arrow

czytaj więcej

Infiltracja

Dzisiejszy kryzys Kościoła to efekt wielu współzależnych procesów i czynników, które staja się przedmiotem analiz niezliczonych badaczy. Ponieważ jednak takie wyjaśnienie nie jest i nie może być proste, coraz większa liczba katolików, zwłaszcza konserwatywnych, ulega urokowi teorii spiskowych. Według jednej z nich dzisiejszy fatalny stan Kościoła to efekt tego, co w innych dziedzinach życia  określa się jako wrogie przejęcie. O książce Taylora Marshalla "Infiltracja. Spisek, który ma zniszczyć Kościół od środka" mówi w audycji profesor Michał Białkowski,
play_arrow

czytaj więcej

Czy warto umierać za smarfona?

Na półki księgarskie właśnie trafia niewielkich rozmiarów książka- rozważania Krzysztofa Zanussiego o kondycji naszego sumienia, wewnętrznej wolności i próby odpowiedzi na pytanie - „czy warto umierać za smarfona?”. Autor pisze, że przede wszystkim warto stawiać sobie takie pytania, bo odpowiedź kryje w sobie głębszą kwestię: Po co żyjemy?
play_arrow

czytaj więcej

Maj miesiąc maryjny

Maj, to miesiąc w sposób szczególny poświęcony Matce Bożej. W tych dniach, w kościołach, kaplicach i przydrożnych figurkach codziennie odbywają się nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny.
play_arrow

czytaj więcej

Kobieta w koronie – dobra marka

Poza świętem Konstytucji 3 maja to także Uroczystość  Najświętszej Maryi Panny – Królowej Polski. Czy(m) ten nieco archaicznie brzmiący królewski tytuł może nas współcześnie zaskoczyć – w odniesieniu do samej bohaterki dnia – Maryi, ale także innych kobiet, którym ‘korona z głowy nie spada’, bo nie są  ‘królewnami z bajki’. To przytyk, czy przywilej?
play_arrow

czytaj więcej

Wyznania

Jego życie i teologia na trwałe wpisała się w żywą tradycję Kościoła. Była w św. Augustynie biskupie Hippony - wielka pasja i umiłowanie życia, filozoficzny głód prawdy, dobra i piękna, ale jego serce pozostawało niespokojne. Jego najsłynniejsze, najczęściej komentowane dzieło to „Wyznania”, które ukazały się w nowym przekładzie prof. Stanisława Stabryły - miłośnika i  znawcy kultury antycznej, gościa audycji.
play_arrow

czytaj więcej

Kościół w kwestii robotniczej

15 maja przypada 130 rocznica ogłoszenia Rerum novarum. Encyklika Leona XIII otworzyła nowy rozdział w nauczaniu społecznym Kościoła, które z punktu widzenia doktryny chrześcijańskiej odnosi się do najważniejszych problemów, współczesnego świata.
play_arrow

czytaj więcej

Formy współczesnej bezreligijności

Rozchodzenie się dróg chrześcijaństwa i świata, różne formy współczesnej bezreligijności, a także pytanie o potrzebę nowego Soboru - to tylko niektóre tematy wiosennego numeru kwartalnika „Więź”. Gościem audycji jest dr Sebastian Duda - teolog i publicysta.
play_arrow

czytaj więcej

Section016
Section025