Radiowe Centrum Kultury Ludowej

Problemy z gardłem i mową? Św. Błażej przychodzi z pomocą

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2025 08:00
To bardzo zajęty święty, bo opiekę sprawuje i nad gręplarzami, i kamieniarzami, lekarzami, a także zwierzętami. Do tego - może przede wszystkim - pomaga w chorobach gardła, dlatego w opiekę bierze szczególnie ludzi dbających o struny głosowe, na przykład śpiewaków czy też mówców. Do niego możemy się zwrócić o pomoc w dobrym korzystaniu z daru mowy.
Audio
Św. Błażej, chromolitografia, Fridolin Leiber wg Franza Ittenbacha, ok. 1890 r., wydawca Bracia May z Frankfurtu nad Menem, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego Fragment
Św. Błażej, chromolitografia, Fridolin Leiber wg Franza Ittenbacha, ok. 1890 r., wydawca Bracia May z Frankfurtu nad Menem, ze zbiorów Łukasza Ciemińskiego FragmentFoto: ŁC

Święty Błażej, gardła zagrzej!

Św. Błażej - właśnie 3 lutego przypada jego wspomnienie, a o tym, że ma on wyjątkową pozycję w kulturze ludowej, przypomina nam w cyklu Świętujemy etnograf i historyk sztuki Łukasz Ciemiński. Pierwsze wzmianki o błogosławieństwie dokonywanym w dniu świętego pochodzą z szóstego wieku. Poświęcano zatem przede wszystkim świece, zwane pieszczotliwie błażejkami. Te przyłożone do gardeł wiernych miały nie tylko, jak na świece przystało, zagrzewać, ale i chronić na wszelki głównie zły wypadek. Moc błogosławieństwa wzmacniała i forma świece zwykle krzyżowane. Zdarzały się i woskowe krążki, którymi po podgrzaniu odkładano obolałe miejsce.

Świętujemy - wszystko o polskich świętach i obchodach, tych dobrze i mało znanych

Cykl "Ciemiński i wszyscy święci" - słuchaj na YouTube!

Na Błażeja spożywano różne święcone wiktuały i owoce, głównie jabłka, a wysuszone skórki służące do okazania bolącego gardła mogą być przechowywane długo, znacząco wspomagając domową apteczkę i ludową medycynę. Błażej objął swoim patronatem aparat mowy. Sam w początkowym pustelnikiem okresie życia raczej rozmowny nie był. Zadowalał się towarzystwem Boskiej, obecności, wizytami ptaków, które jak biblijnemu Eliaszowi przynosiły pożywienie i nie przebranymi stadami zwierząt, nawiedzający mi jego skalną.

CZYTAJ TEŻ: 

Pod patronatem św. Walentego

Agnieszka łaskawa, puszcza skowronka z rękawa

Błażej z Sebasty, św. Błażej – biskup i męczennik chrześcijański, jeden z Czternastu Świętych Wspomożycieli, święty Kościoła katolickiego i prawosławnego. Brak jest pewnych historycznych wiadomości o życiu Błażeja[3], który miał zginąć za rządów Licyniusza (308–324). Żywot Błażeja znany jest jedynie z legendy spisanej przez anonimowego autora sprzed VIII wieku. Według tradycji św. Błażej przyszedł na świat w Cezarei Kapadockiej (dzisiejsza Turcja). Początkowo pracował jako lekarz, jednak zrezygnował ze swojego zawodu i udał się na pustynię, aby tam być bliżej Boga poprzez modlitwę i umartwienia. Po śmierci biskupa Sebasty w Armenii (dzisiejsze tur. Sivas) miejscowe duchowieństwo, jak i wierni świeccy zwrócili uwagę na osobę św. Błażeja, wybierając go na swojego pasterza. W tym czasie na Wschodzie panował Licyniusz (308–324), prześladujący chrześcijaństwo. Św. Błażej schronił się wówczas do jednej z pieczar górskich i stamtąd nadal kierował swoją diecezją. Doniesiono jednak władzom o miejscu przebywania biskupa Błażeja. Aresztowano go i umieszczono w więzieniu, gdzie umacniał w wierze swoich współwięźniów. W więzieniu także uzdrowił w sposób cudowny syna pewnej kobiety, któremu ość przebiła gardło i groziło to uduszeniem. Gdy daremne stały się namowy i groźby kierowane do uwięzionego św. Błażeja wobec jego niezłomności w wierze, poddano go okrutnym torturom i w końcu ścięto bohaterskiego biskupa mieczem.

***

Po więcej felietonów dotyczących świąt zapraszamy do naszej zakładki świętujemy.

at

Czytaj także

Karnawał

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2023 01:00
Czas zabaw trwających od Nowego Roku, albo od święta Trzech Króli do środy popielcowej, albo przez ostatni tydzień lub tylko trzy ostatnie – i dlatego najbardziej szalone i hulaszcze – dni przed Popielcem, nazywano w Polsce zapustami.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pod patronatem świętego Walentego

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2022 00:01
W tradycji polskiej święty Walenty był patronem chorych i ich opiekunem w czasie zarazy. Wspierał cierpiących na podagrę, ale głównie osoby dotknięte chorobami układu nerwowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Noc świętojańska

Ostatnia aktualizacja: 23.06.2024 06:00
Obchody świętojańskie były niegdyś wielkim świętem powitania lata, obchodzonym w okresie letniego przesilenia, z 23 na 24 czerwca.
rozwiń zwiń