Historia

Powojenna historia Warmii i Mazur trafi do szkół

Ostatnia aktualizacja: 01.02.2012 12:00
Będzie to pierwsza regionalna publikacja wydana w ramach akcji tzw. Tek Edukacyjnych IPN. Dzięki niej uczniowie poznają skomplikowane losy mieszkańców tych ziem.

Wydanie Teki Edukacyjnej poświęconej w całości historii Warmii i Mazur w latach 1945-50 zapowiedziała delegatura IPN w Olsztynie.
 
Będzie to pierwsza regionalna publikacja wydana w ramach akcji tzw. Tek Edukacyjnych IPN i poświęcona powojennym początkom tworzenia państwowości polskiej na Warmii i Mazurach. Akcja polega na wysyłce do szkół pakietów dydaktycznych - scenariuszy lekcji, tekstów źródłowych, ilustracji i opracowanych przystępnie materiałów historycznych - przeznaczonych dla licealistów, gimnazjalistów i ich nauczycieli.

Materiały będą obejmowały lata 1945-50 i mają dokumentować kształtowanie się powojennej społeczności regionu. Uczniowie będą poznawać losy poszczególnych grup ludności: miejscowych Niemców, Mazurów i Warmiaków, Polaków przesiedlonych tutaj z Kresów wschodnich oraz Łemków i Ukraińców przeniesionych w ramach Akcji "Wisła".

Prezes IPN dr Łukasz Kamiński ocenia, że dzięki dotychczasowej działalności Instytut wpisał się w polskie życie publiczne i - mimo różnych ocen - jego rola i dalsze istnienie wydają się niepodważalne. Szef IPN podkreśla, że działalności tej instytucji nie należy oceniać wyłącznie na poziomie ogólnokrajowym.

- Z mojej perspektywy nie mniej ważna jest ocena lokalna - na ile staramy się wspierać chociażby budowanie tożsamości regionalnej, które na wielu terenach nie jest procesem zakończonym, a często: trudnym, wymagającym zrozumienia pewnych uwarunkowań historycznych - powiedział Kamiński.

Zobacz więcej na temat: Mazury Niemcy Olsztyn
Czytaj także

Szpiegowski arsenał bezpieki

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2011 14:00
Technologie stosowane przez SB przedstawia album przygotowywany przez historyków IPN.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wprowadził Polskę do NATO. Wcześniej był agentem?

Ostatnia aktualizacja: 05.12.2011 19:15
Rozpoczął się niejawny proces lustracyjny Andrzeja Towpika, b. wiceszefa MSZ i głównego negocjatora sprawy wstąpienia Polski do NATO. Zaprzecza on zarzutowi IPN, by był tajnym i świadomym współpracownikiem wywiadu PRL.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowy kalendarz historyczny IPN

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2011 06:00
W kalendarzu na rok 2012 poszczególne karty składają się na historię reglamentacji podstawowych dóbr codziennego użytku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co ty wiesz o PRL?

Ostatnia aktualizacja: 04.01.2012 15:00
Prezes IPN ogłosił konkurs na dziennik, pamiętnik lub wspomnienia z lat 80. XX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Milicjant prawdę ci powie

Ostatnia aktualizacja: 17.01.2012 07:00
To prawdopodobnie pierwsza w kraju monografia poświęconą dziejom jednostki MO w konkretnej miejscowości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hit IPN-u. Po ten towar ustawiają się kolejki

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 08:20
Najbardziej poszukiwanym dobrem IPN-u jest gra planszowa. Na "Kolejkę" o ogonkach do sklepów w czasach PRL-u trwają zapisy "na liście społecznej klientów hurtowych".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak fałszować wybory - komunistyczny poradnik

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2012 11:00
Większość metod była podobna w całej Polsce - wynik wyborów był założony z góry, aby go uzyskać opanowywano komisje wyborcze i represjonowano opozycję.
rozwiń zwiń