Historia

Powstanie muzeum upamiętniające 55 tysięcy ofiar nazizmu

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2012 07:00
Stalag 1B Hohenstein należał do największych obozów jenieckich w dawnych Prusach Wschodnich. Na powierzchni 35 ha znajdowało się ponad 120 baraków.
Cmentarz jeniecki w Sudwie
Cmentarz jeniecki w SudwieFoto: wikipedia

W Olsztynku na Warmii powstanie multimedialne muzeum upamiętniające jeńców niemieckiego stalagu. Miasto otrzymało na ten cel dotację unijną.

WIĘCEJ NA STRONIE O II WOJNIE ŚWIATOWEJ

O projekcie utworzenia Multimedialnego Muzeum Obozu Jenieckiego Stalag 1B z czasów II wojny poinformowały władze miejskie Olsztynka. Ekspozycja, która ma upamiętniać 55 tysięcy ofiar tego obozu, powstanie w pomieszczeniach zabytkowego ratusza.

Jak wyjaśniła PAP sekretarz miasta Monika Wadowska, impulsem do utworzenia muzeum stało się odkrycie przed rokiem śladów dawnego obozu na trasie budowy drogi ekspresowej S-7 w Królikowie koło Olsztynka. Koparki odsłoniły wówczas pod ziemią resztki baraków i przedmioty pozostałe po jeńcach. Po wstrzymaniu prac archeolodzy wydobyli blisko 100 połówek tzw. nieśmiertelników należących do jeńców polskich, belgijskich i francuskich, setki żołnierskich butów, menażek, fajek, przyborów do golenia i innych rzeczy osobistego użytku.

Odnalezione przedmioty będę prezentowane w gablotach muzeum tworzonego w olsztyneckim ratuszu. Większość ekspozycji będzie miała jednak charakter multimedialny. Osobna wystawa w tym miejscu zaprezentouje historię Olsztynka. Muzeum ma być gotowe do grudnia 2014 roku.

Na prace związane z utworzeniem muzeum - adaptacją poddasza, zagospodarowaniem dziedzińca i ratuszowej wieży - gmina otrzymała dofinansowanie unijne w wysokości 3,5 mln zł. Była to najwyżej oceniona inwestycja turystyczna na Warmii i Mazurach wśród projektów zgłoszonych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego.
Gmina Olsztynek zamierza również wznieść na terenie dawnego obozu kamienny monument z napisami w pięciu językach i posadzką z 55 tysięcy płytek z numerami obozowymi zmarłych jeńców. Rozstrzygnięto już konkurs na koncepcję architektoniczną tego miejsca.

Stalag 1B Hohenstein należał do największych obozów jenieckich w dawnych Prusach Wschodnich. Podczas II wojny przeszło przez niego prawie 400 tysięcy szeregowców i podoficerów. Około 55 tysięcy ńców zmarło na skutek epidemii tyfusu, niedożywienia i wycieńczenia ciężką pracą. Pierwszymi jeńcami byli - we wrześniu 1939 roku - Polacy z Armii Modlin, wzięci do niewoli w bitwie pod Mławą. Potem w obozie przebywali także Rosjanie, Francuzi, Belgowie, Serbowie i Włosi.

Czytaj także

Stacja Treblinka

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2011 13:00
Książka Richarda Glazara, to wybitna literatura faktu – świadectwo ocalonego spośród blisko miliona ofiar Treblinki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Młodość utacona za drutami

Ostatnia aktualizacja: 24.10.2011 14:00
Ukazały się wspomnienia byłego więźnia Auschwitz, Buchenwaldu i Dachau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wannsee - tu "rozwiązano kwestię żydowską"

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2019 06:00
Według protokołu konferencji, zagładzie miało ulec 11 milionów europejskich Żydów, w tym 5 milionów na terenach ZSRR i ponad 3 miliony w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemieccy zbrodniarze na wolności

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2012 06:00
Piętnastu niemieckich zbrodniarzy wojennych, skazanych we Włoszech zaocznie na karę dożywocia, przebywa na wolności.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niemcy likwidują getto w Krakowie

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2012 06:00
13 marca 1943 roku rozpoczęła się likwidacja getta dla ludności żydowskiej w Krakowie, które było jednym z pięciu największych gett utworzonych przez hitlerowców w Generalnym Gubernatorstwie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pamięć o polskich bohaterach ratujących Żydów

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 15:47
15 marca 1943 roku Niemcy znaleźli u Wincentego Baranka ukrywających się Żydów. Małżeństwo Baranek wraz z dwójką dzieci zostało zastrzelone przez hitlerowców.
rozwiń zwiń