Historia

Tłusty czwartek. "Grzybki w maślance", czyli pączki sprzed stu lat [PRZEPIS]

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 05:50
Pączki na Pomorzu i Kujawach przypominały raczej racuchy - nie były nadziewane i miały płaski kształt. Tradycyjnie nazywano je ruchańcami, od "ruszania się" (rośnięcia) ciasta drożdżowego, lub grzybkami. Prezentowany poniżej przepis pochodzi z 1906 roku z Grudziądza. 
Sprzedawca pączków na tle grudziądzkiej ulicy na początku XX wieku.
Sprzedawca pączków na tle grudziądzkiej ulicy na początku XX wieku. Foto: NAC

Wziąć dobrej, świeżej maślanki, mąki tyle, aby ciasto było gęste, wysypać cukru i proszku do ruchania (hirschhornsalz) na 1/2 maślanki za 3 fen. Ubić dobrze tą całą masę i kłaść po pełnej łyżce na patelnię.

Jeżeli patelnia nie duża, mogą się tylko grzybki z trzech łyżek piec od razu. Masła do pieczenia, trzeba podkładać dosyć dużo, aby lepiej rosły.

Przepis udostępniamy dzięki uprzejmości prof. Jarosława Dumanowskiego.

Tradycyjnym dodatkiem do ruchańców był fjut, nazywany inaczej cyropem, czyli rodzaj melasy z buraków. Na terenach wiejskich stanowił on zamiennik droższego miodu. Pozyskuje się go poprzez odciśnięcie soku z pokrojonych buraków cukrowych. Do dziś jest możliwy do nabycia. 

bm

Czytaj także

Pierwsze pączki nadziewano... słoniną. Skąd pochodzi tłusty czwartek?

Ostatnia aktualizacja: 23.02.2017 07:00
Choć zwyczaj pochodzi z pogaństwa, znany jest w większości krajów o obrzędowości chrześcijańskiej. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału i zgodnie z tradycją, wiąże się z objadaniem. Głównymi słodkimi symbolami tego dnia są pączki i faworki, a według przysłów, zjedzenie pączka gwarantuje szczęście i powodzenie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaki powinien być idealny pączek?

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2018 07:30
Tłusty czwartek to zdecydowanie dzień pączków. Co zrobić, aby nie stać w kolejkach do cukierni? Katarzyna Pruchnicka i jej gość zdradzają kilka sprawdzonych przepisów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tłusty czwartek. Pączek nie zawsze wyglądał tak, jak teraz

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2024 05:50
Popularne łakocie to nieodłączny element końca karnawału. W tym kontekście na swoich obrazach umieszczali je nawet wielcy artyści. Historia uczy, że pączek, ciastko, po które ustawiają się w tłusty czwartek kolejki w cukierniach, niejedno ma imię.
rozwiń zwiń