Historia

Dom Marii Curie-Skłodowskiej wystawiony na sprzedaż

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2021 05:50
Dom Piotra i Marii Curie-Skłodowskiej w Saint-Remy-les-Chevreuse, w podparyskim departamencie Yvelines, został wystawiony na sprzedaż za 790 tys. euro. – poinformował dziennik "Le Parisien".
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).
Maria Skłodowska-Curie i jej mąż Pierre (w środku) w laboratorium (fotografia oryginalna wykonana przed 1906 rokiem, która znalazła się w zasobie IKC).Foto: NAC/ Koncern Ilustrowany Kurier Codzienny - Archiwum Ilustracji/ 1-Z-494

Dom ma powierzchnię 120 m² i wymaga remontu, którego koszt szacowany jest na 200 tys. euro.
W latach 1904–1906 małżeństwo Curie regularnie odwiedzało ten dom wraz z rodziną, aby odpocząć z dala od zgiełku stolicy.

Maria Skłodowska-Curie.jpg
Maria Skłodowska-Curie – Polka wszech czasów

Wchodząc do środka, można odnieść wrażenie podróży w czasie. W domu zachowały się stare gobeliny i terakota epoki Curie - podkreślają agenci nieruchomości.

- Należy przerobić piwnicę, strych, dach i izolację – powiedział "Le Parisien" dyrektor agencji Stephane Plaza w Saint-Remy Daniel Cazou-Mingot. Dom ma wiele zalet: duży ogród o powierzchni 900 m² czy bliskość oddalonej o 600 m stacji kolejki RER.

Maria Skłodowska - Curie w 1903 roku wraz z mężem Piotrem Curie oraz Henrim Becquerelem otrzymała Nagrodą Nobla z fizyki za badania nad odkrytym przez Becquerela zjawiskiem promieniotwórczości.

Po raz drugi została nagrodzona w 1911 Noblem z chemii za odkrycie pierwiastków polon i rad.
Piotr Curie zmarł w wypadku samochodowym w kwietniu 1906 r. W maju 1906, 38-letnia wówczas Maria dostała katedrę fizyki na Sorbonie po mężu i została pierwszą kobietą – profesorem tej uczelni. Pierwszy wykład poprowadziła 5 listopada 1906.

Maria-Skłodowska-i-mąż_663_.jpg
Piotr Curie - w cieniu żony

PAP/bm

Czytaj także

Odkrycie polonu zmieniło świat. Maria Skłodowska-Curie prekursorką radioterapii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 05:55
- Wszystko, czym dysponowali w tym laboratorium było naprawdę nędzne, a jednak to tu robione były badania, które doprowadziły do odkrycia i wydzielenia polonu i radu - powiedział prof. Marcel Guillot, współpracownik Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zwyczajna niezwyczajna Maria Skłodowska-Curie

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2016 12:52
- Niezwykłe było to, że w czasach, gdy kobiecie trudno było realizować własne marzenia ona robiła to tak, jakby to było coś zwykłego. Fakt ten dawał jej poczucie szczęścia, które udzielało się jej otoczeniu. Na tym z kolei polegała ta jej zwykłość - mówi Małgorzata Marciniak z Towarzystwa Marii Skłodowskiej-Curie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polon miał promieniować nazwą nadaną na cześć Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2020 05:45
122 lata temu, 18 lipca 1898 roku słynne małżeństwo naukowców i odkrywców – Maria Skłodowska-Curie i Piotr Curie – poinformowało o odkryciu nowego pierwiastka radioaktywnego o nazwie "polon". Nazwa ta bezpośrednio wiązała się z Polską i nadana została na jej cześć od łacińskiego słowa "polonium".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Irène Joliot-Curie. Chemia, polityka i ju-jitsu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:45
Była jeszcze dzieckiem, gdy jej rodzice dostali nagrodę Nobla z fizyki. Kilka lat później Noblem z chemii uhonorowano jej matkę. Po latach Irène Joliot-Curie podzieliła się takim samym wyróżnieniem z mężem. Żadna inna rodzina nie zdobyła tyle Nobli. Ale zainteresowania uczonych sięgały także poza ściany laboratorium. 
rozwiń zwiń