Historia

Trwają poszukiwania amerykańskich lotników, którzy zaginęli nad Dolnym Śląskiem w 1945 roku

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2021 05:40
Zostały odkryte ludzkie szczątki oraz fragmenty wraku amerykańskiego bombowca B-17, zestrzelonego w trakcie II wojny światowej. Odkrycia dokonał amerykańsko-polski zespół, pracujący w okolicach Jordanowa Śląskiego.
Boeing Y1B-17
Boeing Y1B-17Foto: Wikimedia Commons/domena publiczna

Poszukiwania trwają od lipca tego roku. Zaangażowana w nie jest amerykańska agencja rządowa DPAA (Defense POW/MIA Accounting Agency – pl. Biuro ds. jeńców wojennych i zaginionych w Departamencie Obrony Stanów Zjednoczonych) we współpracy z naukowcami i studentami Uniwersytetu Wrocławskiego. Badania dotyczą ustalenia losów pilotów samolotu B-17, który został zestrzelony w marcu 1945 roku. Nad terenem Dolnego Śląska zaginęło wówczas siedmiu Amerykanów. Naukowcy pracują nad wystawą opowiadającą tę historię i pokazującą znalezione obiekty.

Poszukiwania w imieniu agencji DPAA prowadzi firma Alta Archaeological Consulting LLC. Celem misji jest odzyskanie szczątków amerykańskiego personelu wojskowego. Prace badawcze zakończyły się na początku września. Na kolejny rok zapowiadana jest ich kontynuacja.

Odkryte ludzkie szczątki przesłane zostaną do dalszych badań laboratoryjnych prowadzonych na terenie USA, natomiast pozyskane fragmenty zestrzelonego samolotu oraz jego wyposażenia zostaną zaprezentowane w 2022 roku na wystawie we wrocławskim Muzeum Archeologicznym.

Bombardowanie 1200 NARA.jpg
Opolskie: naukowcy wykryli 6000 lejów po bombach z czasów II wojny światowej

– Obecnie wiemy o około 36 tysiącach Amerykanów zaginionych w Europie w trakcie II wojny światowej i innych wojen. DPAA współpracuje z państwami europejskimi w celu prowadzenia wspólnych dochodzeń – informował Alex De Georgey, kierownik terenowych prac poszukiwawczych z ramienia DPAA.

Ze strony Uniwersytetu Wrocławskiego projekt koordynuje prof. Maciej Trzciński. W badaniach wzięli udział studenci i pracownicy uczelni, specjaliści m.in. z archeologii i archeologii sądowej. Studenci uczestniczyli w pracach archeologicznych, działaniach naprawczych i badaniach terenu. Międzywydziałowe studia podyplomowe z archeologii sądowej – pomiędzy Wydziałem Historycznym i Wydziałem Prawa – zostały powołane na Uniwersytecie Wrocławskim w 2012 roku

PAP/sa

Czytaj także

Mikołajki: odkryto pozostałości prehistorycznych osad i dawnych cmentarzy

Ostatnia aktualizacja: 13.08.2021 05:40
Podczas budowy kompleksu apartamentów odkryto cenne stanowisko archeologiczne, które skrywa ślady osady z neolitu, osady z okresu wpływów rzymskich, a także dwa cmentarze - jeden z początku XVIII w., gdy przez Mazury przeszła dżuma, drugi z okresu XVII-XIX w.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rolnik odkopał skarb archeologiczny z epoki brązu

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 05:30
Skarb został odkryty pod koniec lipca, kiedy rolnik z powiatu sulęcińskiego w województwie lubuskim odkrył pod warstwą orną zabytki archeologiczne. Są związane z kulturą unietycką, datowaną na okres wczesnej epoki brązu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kujawsko-pomorskie: odnaleziono nóż bojowy sprzed 1200 lat

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2021 05:50
Niezwykle rzadki nóż bojowy, pochodzący najprawdopodobniej ze Skandynawii, odkryli archeolodzy we Wdeckim Parku Krajobrazowym. Znaleziono go przypadkowo, bo w czasie poszukiwań pola bitwy późniejszego o kilka stuleci.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Naukowcy zrekonstruowali dietę ofiar Wezuwiusza. Kobiety w Herkulanum jadły więcej warzyw niż mężczyźni

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 05:40
Badacze z Uniwersytetu w Yorku przeanalizowali aminokwasy znajdujące się w szczątkach ofiar wybuchu Wezuwiusza w Herkulanum. Na tej podstawie oszacowali składniki diety mieszkańców starożytnego miasta. 
rozwiń zwiń