Historia

Stanisław Siedlecki. Przede wszystkim polarnik

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 05:35
109 lat temu, 17 września 1912 roku, urodził się w Krakowie słynny polski polarnik Stanisław Siedlecki. Choć zajmował się wieloma dziedzinami, był geologiem i znanym taternikiem, to najważniejszych czynów dokonał w badaniach polarnych.
Członkowie ekspedycji  na Wyspie Niedźwiedziej - najbardziej wysuniętym na północ osiągniętym przez Polaków. Widoczni od lewej: Stefan Bernadzikiewicz, Stanisław Siedlecki, Konstanty Jodko-Narkiewicz. Rok 1933
Członkowie ekspedycji na Wyspie Niedźwiedziej - najbardziej wysuniętym na północ osiągniętym przez Polaków. Widoczni od lewej: Stefan Bernadzikiewicz, Stanisław Siedlecki, Konstanty Jodko-Narkiewicz. Rok 1933Foto: NAC

Wyspa Niedźwiedzia, Grenladia, Spitsbergen

Dowodził wieloma wyprawami, także tą w ramach Polskiej Aakademii Nauk w 1957 roku, która wybudowała Polską Stację Polarną nad Zatoką Białego Niedźwiedzia - z języka norweskiego "Isbjørnhamna", a przecież jeszcze niedawno, w latach 60. XX wieku mówiono o nich w liczbie mnogiej jako o Zatoce Białych Niedźwiedzi. W Norwegii zamiast słowa "biały" funkcjonuje określenie "polarny".

Nie była to jedyna ekspedycja w zimne rejony Ziemi, w której uczestniczył Stanisław Siedlecki, bo jeszcze na Grenlandię, Spitsbergen czy Wyspę Niedźwiedzią. Siedlecki swoją pierwszą polarną wyprawę rozpoczął jeszcze w wieku 19 lat, na niecałe dwa miesiące przed dwudziestymi urodzinami i była to wyprawa na Wyspę Niedźwiedzią.

Nieco wcześniej rozpoczął studia na Uniwersytecie Jagiellońskim na kierunku matematyki i fizyki. W czasie pierwszego roku studiów został zakwalifikowany do tej wyprawy i w jej ramach odbył specjalne szkolenie. Wyprawa oczywiście przerwała jego studia na rok.

Tak o tych pierwszych polarnych szlifach Siedleckiego pisze Piotr Köhler z Instytutu Botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego: "Na przełomie 1931/1932, jako początkujący jeszcze student matematyki i fizyki UJ, mający już jednak nieco doświadczenia w wysokogórskiej turystyce zimowej, Stanisław Siedlecki został przez ówczesnego dyrektora Państwowego Instytutu Geologicznego (PIG) dra Jeana Lugeona (1898—1976) zakwalifikowany do wzięcia udziału w pierwszej polskiej wyprawie na Wyspę Niedźwiedzią (Bjørnøya) w ramach II Międzynarodowego Roku Polarnego 1932-1933. Przed wyjazdem Stanisław przeszedł specjalne 3-miesięczne przeszkolenie w Obserwatorium Aerologicznym Państwowego Instytutu Meteorologicznego w Legionowie pod Warszawą. Celem przeszkolenia było przygotowanie go do funkcji obserwatora-meteorologa wyprawy. W toku całorocznej ekspedycji pełnił tę funkcję, dzieląc program obserwacji (jak też i inne prace) z pozostałymi dwoma uczestnikami wyprawy, której kierownikiem był inż. Czesław Centkiewicz (1904-1996). Swój pobyt na Wyspie Niedźwiedziej i prace badawcze opisał w kilku publikacjach".

Po powrocie Siedlecki przeniósł się na Uniwersytet Warszawski, a tam po rocznej kontynuacji studiów z matematyki i fizyki przeniósł się na Wydział Geologii i tej dyscyplinie został wierny już do końca. Ostatni okres studiów przypadł na lata wojny. Wcześniej uczestniczył jeszcze w wyprawie na Spitsbergen (1934) i później na Grenlandię (1937), dlatego też "Dyplomowy egzamin magisterski zdał konspiracyjnie w lipcu 1944 r. przed profesorami Janem Samsonowiczem (1888-1959) i Romanem Kozłowskim (1889-1977), dyplom magistra filozofii w zakresie geologii i paleontologii został wystawiony z datą 24 V 1945 r. przez Wydział Matematyczno-Przyrodniczy Uniwersytetu Warszawskiego. Tematem pracy magisterskiej były Utwory paleozoiczne okolic Krakowa". (wg Piotra Köhlera)

Miłość do Tatr i zimowych wypraw

Siedlecki swoje zamiłowanie do poszukiwań naukowych wyniósł z domu rodzinnego. Jego ojcem był Michał Siedlecki, znany krakowski zoolog, podróżnik i profesor Uniwersytetu Jagiellońskiego - ten sam, który w początkach II Rzeczypospolitej organizował Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie i był jego pierwszym rektorem. Stanisław Siedlecki już od najmłodszych lat zakochany był w polskich Tatrach i w zimowym charakterze gór. W trudnych, mroźnych warunkach niewysokich gór czuł się najlepiej, stąd nie dziwi jego zamiłowanie do wypraw polarnych i do prowadzenia badań w Arktyce. Już jako młody człowiek, po swojej pierwszej wyprawie, rozpoczął próby organizowania kolejnych, całkowicie polskich poszukiwań badawczych w tych północnych rejonach kuli ziemskiej.

Tak o tych próbach pisze Piotr Köhler: "Bezpośrednio po powrocie z rocznego pobytu na Wyspie Niedźwiedziej, jesienią 1933 r. podjął osobistą inicjatywę zorganizowania pierwszej polskiej wyprawy naukowo-alpinistycznej na Spitsbergen. Miała to być jednocześnie pierwsza polska wyprawa do Arktyki nie związana z działalnością eksploracyjną innych krajów ani z międzynarodowymi programami naukowymi. Ekspedycja miała osiągnąć własne cele badawcze wynikające jedynie z potrzeb i tradycji naukowych polskich środowisk geologicznych i geograficznych".

Dość powiedzieć, że swoje taternicze zainteresowania, wiele pionierskich wejść i tras w Tatrach, łączył z wyprawami polarnymi i uczestniczeniem w różnych organizacjach naukowych i badawczych. Był członkiem Instytutu Geologicznego oraz w Zakładzie Geologicznym PAN i co ciekawe również w Norweskim Instytucie Geologicznym w Trondheim. Wielu podziwia fakt, że został też jednym z pierwszych polskich członków The Explorers Club, niezwykle prestiżowego Klubu Odkrywców założonego w Stanach Zjednoczonych. Warunkiem uczestnictwa w pracach i spotkaniach tego Klubu są odpowiednie kwalifikacje i dokonane osiągnięcia naukowe i badawcze.

Autor książek o podróżach

Siedlecki w swoich pracach badawczych wielokrotnie powracał w tereny Arktyki, co nie przeszkodziło mu w czasowej funkcji prezesa Klubu Wysokogórskiego. Oczywiste stało się też, że został także członkiem honorowym Komitetu Badań Polarnych PAN i Polskiego Towarzystwa Geograficznego, a za swoje badawcze dokonania i odkrycia został wyróżniony przez PAN Medalem Mikołaja Kopernika. Stanisław Siedlecki znany był też, już od samego początku, od pierwszej wyprawy na Wyspę Niedźwiedzią, z bardzo ciekawych, pisanych pięknym językiem listów i doniesień badawczych. Nie dziwi więc autorstwo tak interesujących książek, jak: "Wśród polarnych pustyń Svalbardu" (wydania - Warszawa, Lwów, 1935) oraz "Dom pod biegunem" (wydanie - Warszawa, 1964). Jego liczne sprawozdania publikowane były też w prasie fachowej i podróżniczej - te z pierwszej wyprawy w "Czasie", a te późniejsze w "Taterniku" i "Wierchach".

Stanisław Siedlecki zmarł w początkach marca 2002 roku w Łodzi. Wspomnijmy go choćby odszukaniem wielu ciekawych relacji z jego wypraw, wielu pięknych opisów surowej i czystej przyrody Arktyki.

PP


Czytaj także

Leopold Infeld. Polak, który współpracował z Einsteinem

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2024 05:50
- Potrafił natchnąć wiarą w ważność czegoś, nad czym się pracuje - mówił na antenie Polskiego Radia Bogdan Mielnik, jeden z wychowanków naukowca.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Góra Kościuszki zwieńczeniem podróży dookoła świata

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 05:45
Legenda mówi, że gdyby nie zawód miłośny, to tej podróży i wielu odkryć by nie było. Paweł Edmund Strzelecki jest pierwszym Polakiem, który swoimi podróżami okrążył cały świat, będąc na wszystkich kontynentach, z wyjątkiem Antarktydy. W ich trakcie dokonywał licznych badań i odkryć. Zwieńczeniem jego działań zdaje się być zdobycie i nazwanie najwyższego szczytu Australii kontynentalnej Górą Kościuszki. Zdarzenie to miało miejsce 12 marca 1840 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sudan: polscy archeolodzy odkryli prawdopodobnie największy kościół średniowiecznej Nubii

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 10:07
Odkrycia dokonali badacze z Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej Uniwersytetu Warszawskiego. Świątynia mogła być siedzibą arcybiskupa, który zarządzał metropolią, która rozciągała się przez 1000 km wzdłuż Nilu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polska badaczka zidentyfikowała nieznane rodzaje starożytnych greckich tekstyliów

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 05:45
Dzięki analizie odcisków pieczętnych z Grecji epoki brązu dr hab. Agata Ulanowska z Uniwersytetu Warszawskiego zidentyfikowała wiele nieznanych dotąd rodzajów tekstyliów. Według badaczki jej odkrycie wielokrotnie zwiększa wiedzę na temat między innymi tkanin, wyrobów z wikliny i sznurków.
rozwiń zwiń