50 lat temu, 10 marca 1974 roku, zmarł metropolita wrocławski, kardynał Bolesław Kominek, inicjator orędzia biskupów polskich do Episkopatu Niemiec.
Był najstarszym spośród dziewięciorga dzieci. Urodził się w Radlinie, w rodzinie górniczej. - Maturzysta gimnazjum w Rybniku, absolwent wydziału teologiczno-filozoficznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, doktor filozofii tomistycznej i nauk społecznych Katolickiego Instytutu w Paryżu – przypominał najważniejsze fakty z życia kard. Bolesława Kominka Tadeusz Nowakowski w reportażu nadanym na antenie Rozgłośni Polskiej Radia Wolna Europa.
Arcybiskup wrocławski Bolesław Kominek, lata 50. XX w. Wikimedia Commons/cc. Źr.: Archiwum rodzinne
Późniejszy metropolita wrocławski święcenia kapłańskie przyjął w Katowicach 11 września 1927. W czasie studiów we Francji był duszpasterzem emigracji polskiej. Powrócił do Katowic w 1930 roku. W czasie II wojny światowej organizował pomoc dla więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i obozów jenieckich.
- Był pierwszym, po wojnie, administratorem apostolskim Śląska Opolskiego, który dźwigał z gruzów wojny polskie życie religijne na tym terenie – mówił Tadeusz Nowakowski.
23:48 Reportaż Tadeusza Nowakowskiego cz1.mp3 Reportaż Tadeusza Nowakowskiego (cz.1) z Watykanu na dzień przed mianowaniem arcybiskupa Bolesława Kominka - metropolitę wrocławskiego, kardynałem. Relacja z dziękczynnej ofiary eucharystycznej w kościele polskim pw. św. Stanisława w Rzymie. Fragmenty przemówienia kard. Karola Wojtyły. (RWE, 4.03.1973)
Działalność ks. Bolesława Kominka spotkała się z niechętnym przyjęciem władz komunistycznych. 26 stycznia 1951 został zmuszony do opuszczenia Opola. Trzy miesiące później otrzymał nominację na biskupa tytularnego Sophene z zadaniami rządcy polskiej części archidiecezji wrocławskiej oraz rezydencją we Wrocławiu. Władze PRL nie przyjęły tej decyzji do wiadomości, nie zezwoliły na rezydowanie w stolicy Dolnego Śląska. Sakrę biskupią ks. Bolesław Kominek przyjął potajemnie 10 października 1954 w Przemyślu, ale oficjalnie mógł objąć swój urząd dopiero na fali odwilży w październiku 1956 roku.
Arcybiskupem został z nominacji Jana XXIII w roku 1962. Metropolitą wrocławskim, pierwszym od śmierci Adolfa Bertrama w 1945 roku, został dziesięć lat później.
- Odważny duchem arcypasterz, wierny głosowi sumienia doczekał się zasłużonej nagrody – powiedział Tadeusz Nowakowski w swej relacji z watykańskiego konsystorza, kiedy to Paweł VI podnosił arcybiskupa Bolesława Kominka do rangi kardynała 5 marca 1973 roku.
Z tej okazji do Watykanu przyjechał także kardynał Karol Wojtyła.
- Czcigodny księże kardynale - mówił ówczesny metropolita krakowski podczas mszy św. odprawianej w kościele św. Stanisława w Rzymie na dzień przed oficjalną nominacją. - Jutro będzie wielka, radosna uroczystość. Wszyscy będziemy podzielać tę radość, zwłaszcza kapłani archidiecezji wrocławskiej, którzy tutaj tak licznie przybyli. Wszyscy będziemy podzielać tę wielką radość z Twojego posłannictwa, z Twojego wyniesienia.
Posłuchaj całego wystąpienia kardynała Karola Wojtyły.
15:38 Reportaż Tadeusza Nowakowskiego cz 2.mp3 Reportaż Tadeusza Nowakowskiego (cz.2) z konsystorza w Watykanie, podczas którego papież Paweł VI mianował kardynałem arcybiskupa Bolesława Kominka - metropolitę wrocławskiego. Fragm. wystąpienia Ojca św. Wypowiedź kard. Bolesława Kominka. (RWE, 5.03.1973)
A co powiedział wówczas metropolita wrocławski? - Nie wiem, ile lat nam jeszcze pozostanie do działania, ale chcielibyśmy te chwile, pozostające nam, wykorzystać do samej głębi, jak najlepiej dla dobra tej, która nie zginęła, dla dobra naszej Ojczyzny - stwierdził.
bs/im