Historia

"Na pewno umrzesz". Niezwykła tabliczka z przekleństwem odnaleziona w Jerozolimie

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2022 05:43
W Jerozolimie odnaleziono antyczną inskrypcję spisaną w języku kananejskim. Kamienna tabliczka ma ponad 3000 lat i jest najstarszym tego typu znaleziskiem na terenie miasta. Jednak to nie wiek, a treść inskrypcji budzi największe emocje.
Wykopaliska w Jerozolimie
Wykopaliska w JerozolimieFoto: Shutterstock.com/badahos

Podczas badań prowadzonych w mającej ok. 3700 lat, wykutej w skale świątyni, archeolodzy natrafili na ciekawe odkrycie. Była to kamienna tabliczka o wymiarach 26,7 na 20,8 cm, którą naukowcy datują na 1300 r. p.n.e. Jest to zatem najstarsza inskrypcja odnaleziona na terenie Jerozolimy. Choć odkrycia dokonano 12 lat temu, dopiero teraz udało się odszyfrować treść wyrytą na tabliczce. Ta składała się z 20 kananejskich słów i była wymierzona we włodarza Jerozolimy.

"Przeklęty, przeklęty, na pewno umrzesz,

Przeklęty, przeklęty, na pewno umrzesz,

Gubernatorze miasta, na pewno umrzesz,

Przeklęty, na pewno umrzesz,

Przeklęty, na pewno umrzesz,

Przeklęty, na pewno umrzesz".

Polityka, nienawiść, voodoo

Nie wiadomo, kto był autorem tej inskrypcji, jednak z całą pewnością nie darzył on sympatią gubernatora Jerozolimy.

Prof. Gershon Galil z Uniwersytetu w Hajfie, który odczytał treść inskrypcji, w rozmowie z izraelskim dziennikiem "Haaretz" stwierdził, że z pewnością nie był to głupi żart.

- Ktokolwiek to napisał, naprawdę chciał, aby gubernator umarł – powiedział.

Badacz zasugerował, że autorem inskrypcji mógł być polityczny przeciwnik, ponieważ w treści wspomniany jest urząd, który sprawował adresat przekleństwa. Gdyby natomiast uczynili to bliscy gubernatora, z pewnością wypisaliby jego imię.

Pof. Galil zwrócił także uwagę na 10 dziur, które posiada tabliczka. Nie przechodzą na wylot, zatem nie wydrążono ich po to, aby móc powiesić inskrypcję na gwoździu. Zdaniem badacza mogła być to forma zaklęcia.

- Inskrypcje zazwyczaj nie mają dziur, więc może to być symboliczne życzenie cierpienia gubernatorowi Jerozolimy. Można to porównać do igieł wbijanych w laleczkę voodoo – stwierdził.

Czytaj także:

Polscy archeolodzy odkryli w Egipcie elitarny grób sprzed 1,5 tysiąca lat

Kananejczycy

W III i II tysiącleciu p.n.e. na terenach dzisiejszego Izraela i Palestyny panował lud Kananejczyków. Okolice Jerozolimy zamieszkiwało zaś jedno z kananejskich plemion zwane Jebusytami. Skoro inskrypcja została odnaleziona w kananejskiej świątyni na terenie Jerozolimy, to z wielkim prawdopodobieństwem autorem przekleństwa jest właśnie członek plemienia Jebusytów.

Pod koniec II tysiąclecia p.n.e. Kananejczycy byli stopniowo wypierani ze swojego terytorium przez Izraelitów. Ostatecznego podboju ziemi Kanaan dokonał król Dawid, który zajął Jerozolimę ok. 1003 r. p.n.e.

Świątynia, w której odnaleziono tabliczkę, została wykuta w skale ok. 1700 r. p.n.e. Tysiąc lat później zniszczył ją król Judy Ezechiasz, którego panowanie opisane jest w 2 Księdze Królewskiej i 2 Księdze Kronik Starego Testamentu. 

 źr. National Geographic/Haaretz/th

Czytaj także

Warmińsko-mazurskie: Odnaleziono kolejną część skarbu pochodzącego z imperium rzymskiego

Ostatnia aktualizacja: 07.12.2021 05:40
Po przebadaniu stanowiska ze skarbem rzymskich denarów z Półwsi odnaleziono trzy kolejne monety - podało w czwartek Muzeum w Ostródzie. Skarb, którego główną część odkryto przypadkowo przed pięciu laty, liczy obecnie 112 srebrnych denarów z I i II wieku n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wolin. Odnaleziono kolejne pozostałości po osadzie wikingów

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2022 05:50
Drewniane elementy konstrukcji osadniczych, a także fragmenty ceramiki i narzędzi, w tym doskonale zachowaną drewnianą zdobioną łyżkę odkryto podczas prac archeologicznych w Wolinie. Prace te są związane z budową drogi S3 Świnoujście-Troszyn.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sztum. Odkryto cmentarzysko sprzed 2500 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2022 05:50
W położonej nad rzeką Nogat wsi Parpary w województwie pomorskim archeolodzy z Muzeum Zamkowego w Malborku odkryli cmentarzysko sprzed około 2500 tysiąca lat. Wśród odnalezionych ozdób są unikaty - informuje gazeta regionalna "Dziennik Bałtycki".
rozwiń zwiń