Dziennik wyjaśnia, że słowo "bulla" oznacza urzędowy dokument papieski, ale także okrągłą, metalową pieczęć przytwierdzaną dawniej do tego dokumentu. Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka powiedział, że nie wiadomo, do którego papieża należała pieczęć, ponieważ jest ona częściowo uszkodzona. Brakuje numeru papieża.
00:24 Innocenty IAR.mp3 - Wiemy na pewno, że ta bulla należała do Innocentego, ale w średniowieczu mieliśmy siedmiu papieży o tym imieniu. Możemy przypuszczać, że pieczęć pochodzi z późnego średniowiecza, a więc mogła należeć do papieża Innocentego VI, VII lub VIII - powiedział szef kamieńskiej placówki. (IAR)
Archeolog wyjaśnił, że po szczegółach wizerunku św. Piotra i po literach można poznać, czyją własnością była bulla, ale to wymaga dokładniejszych, specjalistycznych badań. Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej dodał, że dokument oznaczony taką pieczęcią musiał być bardzo cenny i ważny. Być może był to dokument dla biskupstwa kamieńskiego.
Unikatowy zabytek
Grzegorz Kurka podkreślił, że bulla, na którą trafili członkowie działającego przy Muzeum Stowarzyszenia im. św. Korduli, jest bardzo cennym znaleziskiem, ponieważ jest to jedna z 20 lub 25 papieskich pieczęci odnalezionych na terenie Polski. Na Pomorzu jest ich kilka. W 1983 roku znaleziono taki zabytek w Kołbaczu na terenie pocysterskiego opactwa. W ubiegłym roku w Grzybowie pod Kołobrzegiem. Dwa lata temu Kinga i Jolanta Igras ze Stowarzyszenia im. Św. Korduli znalazły w Kamieniu Pomorskim średniowieczną ołowianą bullę papieża Benedykta XII. Bulla papieża Innocentego jest zatem drugim takim zabytkiem w Kamieniu Pomorskim.
00:29 Bulla.mp3 Grzegorz Kurka wyjaśnia znaczenie odkrycia (IAR)
Grzegorz Kurka przypomniał, że latem ubiegłego roku było też głośno o odkryciu bulli antypapieża Jana XXIII w Mierzynie koło Piotrkowa Trybunalskiego. Jest zachowana w całości.
"Głos Szczeciński" pisze, że bullę papieża Innocentego odnaleziono podczas prac archeologicznych na Starym Mieście w Kamieniu Pomorskim. Natrafiono na nią w wierzchniej warstwie ziemi około czterech metrów od budynku po byłym browarze Voerkeliusów. Grzegorz Kurka przypuszcza, że ziemia, w której odkryto zabytek, została nawieziona z innego miejsca. Dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej przekazał, że po konserwacji bulla zostanie wyeksponowana w Muzeum.
IAR/bm