Historia

Okolice jeziora Wierzchowo. "Ludzie osiedlali się tu już w pradziejach"

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2023 05:40
Jak sugerują archeolodzy, miejsca niedaleko Grąbczyna nad jeziorem Wierzchowo w woj. zachodniopomorskim mogły być zasiedlone na długo przed powstaniem grodziska średniowiecznego. Przemawia za tym mnogość zabytków krzemiennych odkrytych w trakcie tegorocznych badań.
Widok z góry na jezioro Wierzchowo (zdj. ilustracyjne)
Widok z góry na jezioro Wierzchowo (zdj. ilustracyjne)Foto: Shutterstock

Grodzisko w Grąbczynie w gminie Szczecinek znajduje się na półwyspie wcinającym się w jezioro Wierzchowo. - Jest dość dobrze znanym w literaturze wczesnośredniowiecznym stanowiskiem o znakomicie zachowanej formie terenowej – poinformował serwis Nauka w Polsce dr Kamil Niedziółka z Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Archeolodzy z Instytutu Archeologii UG przy wsparciu Gminy Szczecinek prowadzą tam od dwóch lat interdyscyplinarne badania.

Obszar chętnie zasiedlany przez człowieka

Grodzisko wczesnośredniowieczne datowane jest oficjalnie na IX–X/XI wiek. Jednak w jego obrębie pozyskano liczne materiały zabytkowe (ceramika), które wstępnie datowano na przełom epoki brązu i epoki żelaza.

W trakcie ostatniego sezonu archeolodzy natknęli się na zaskakująco dużą - w porównaniu do poprzedniego roku - liczbę zabytków krzemiennych. Ich obecność może wskazywać na to, że w badanym miejscu mogli pojawiać się mezolityczni łowcy/zbieracze. - Potwierdza to teorie o wyjątkowej atrakcyjności tego miejsca z osadniczego punktu widzenia i wskazuje, że mogło być ono zasiedlone przez człowieka jeszcze na długo przed usypaniem wałów i powstaniem grodziska – zauważył gdański archeolog.

Wokół całego jeziora Wierzchowo zlokalizowane są też inne stanowiska archeologiczne, datowane na różne okresy: począwszy od mezolitu, na nowożytności skończywszy. - Wydaje się więc, że na przestrzeni pradziejów i późniejszych okresów historycznych był to obszar chętnie zasiedlany przez człowieka, a sam teren grodziska mógł bywać lokalnym centrum osadniczym – podkreślił dr Kamil Niedziółka.

Archeolog zaznaczył, że obecny sezon wykopaliskowy obfitował w zdecydowanie większą liczbę zabytków niż rok temu. - Przeważała oczywiście ceramika, ale dodatkowo pozyskaliśmy liczne żużle (w zeszłym roku było to zaledwie kilka bryłek), stanowiące zapewne pozostałość po lokalnym wytopie żelaza - powiedział badacz. Jego zdaniem pozwala to sądzić, że w badanym miejscu odbywał się wytop tego surowca, choć na same piece dymarskie archeolodzy nie natrafili.

Pytanie o średniowieczne grodzisko

Wciąż nie wiadomo jednak, kiedy dokładnie powstał gród: czy miało to miejsce już w późnej epoce brązu, czy dopiero we wczesnym średniowieczu. Wały grodziska, choć pokryte dziś licznymi drzewami, są bardzo dobrze widoczne na zobrazowaniach lidarowych. - Nie przekopywaliśmy wału z uwagi na brak pozwolenia od konserwatora (stanowisko to wpisane jest do rejestru zabytków), jednak jeden z tegorocznych wykopów zlokalizowany został przy podstawie wału, co daje nadzieję na wiarygodne datowanie głównej części wału - poinformował dr Kamil Niedziółka.

Naukowcy prowadzili nie tylko badania wykopaliskowe. Dr Joanna Święta-Musznicka z Pracowni Paleoekologii i Archeobotaniki Uniwersytetu Gdańskiego przeprowadziła również analizy palinologiczne - zbadała pyłek z osadów organicznych z dna jeziora Wierzchowa położonego w sąsiedztwie grodziska w Grąbczynie. – Wyniki zestawione z danymi archeologicznymi zostaną opublikowane najprawdopodobniej jeszcze w tym roku – poinformował dr Kamil Niedziółka.

Spektrum badań

Badania archeologiczne zostały poprzedzone badaniami geofizycznymi oraz teledetekcyjnymi. Dzięki badaniom teledetekcyjnych (ortofotografia oraz lidar) wykonanym przez Macieja Marczewskiego z firmy archeologicznej Glesum można było dokonać szerszej analizy lokalnego krajobrazu kulturowego i wychwycić szereg elementów, które mogły mieć związek z grodziskiem czy tez po prostu z lokalnym osadnictwem. Badania geofizyczne wykonał Piotr Wroniecki z Montefortino Prospection & Digitalisation. Dzięki nim archeolodzy optymalnie zlokalizowali wykopy badawcze.

W sezonach letnich 2022 i 2023 w badaniach wykopaliskowych brali udział studenci i absolwenci Instytutu Archeologii Uniwersytetu Gdańskiego, a w tym roku także Mateusz Zacharewicz z Muzeum Regionalnego w Szczecinku.

Dr Święta-Musznicka pobrała próby archeobotaniczne, a dr Mateusz Krupski z Instytutu Nauk o Glebie, Żywieniu Roślin i Ochrony Środowiska UP we Wrocławiu i fundacji Archeolodzy.org - próby gleboznawcze. Z kolei prof. Piotr Kittel z Katedry Geologii i Geomorfologii Uniwersytetu Łódzkiego wykonał na stanowisku i w jego otoczeniu odwierty geologiczne.

Badania finansuje Uniwersytet Gdański i Gmina Szczecinek. "W kolejnych latach badania będą kontynuowane. Planowane jest wyjście poza obręb samego grodziska w celu analizy szerszego kontekstu osadniczego otoczenia tego stanowiska" - zapowiada Niedziółka.

***

Czytaj także:

***

Dr Kamil Niedziółka podkreślił, że do tej pory grodzisko w Grąbczynie nie było obiektem bardziej zaawansowanych badań archeologicznych. - W XX wieku przeprowadzano tam jedynie badania powierzchniowe, a pod koniec lat 60., w ramach programu weryfikacji grodzisk wczesnośredniowiecznych Pomorza Środkowego, sporządzano też plan warstwicowy oraz przeprowadzono "mikrowykopaliska" (kilka wykopów o wielkości 1x1 m) - wymieniał.

PAP/jp


Czytaj także

Odbudowa Pałacu Saskiego. Nowe odkrycia archeologiczne na terenie dawnego Pałacu Brühla [WIDEO]

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2023 12:30
W czasie prac wykopaliskowych prowadzonych na terenie dawnego Pałacu Brühla w Warszawie archeolodzy odkryli przedmioty codziennego użytku, liczne elementy detalu architektonicznego i fragment rzeźby z Ogrodu Saskiego. Jak podkreślają badacze, to dopiero początek odkryć.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świętokrzyskie. Archeolodzy odkryli urnę z czasów rzymskich

Ostatnia aktualizacja: 25.07.2023 05:40
Podczas badań archeologicznych prowadzonych przed rozpoczęciem budowy drogi w województwie świętokrzyskim badacze natrafili na glinianą urnę ustawioną na rytualnie zgiętych grotach oszczepów. Zdaniem naukowców znalezisko może liczyć niemal dwa tysiące lat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Licząca 3000 lat cegła odkrywa tajemnie starożytnej flory dzięki badaniom DNA

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2023 05:40
 Z cegły, liczącej prawie trzy tysiące lat, udało się pobrać fragmenty DNA roślin – informują naukowcy na łamach "Nature Scientific Reports".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Portugalia. W Algarve znaleziono kamienny posąg liczący 5500 lat

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2023 05:33
Zespół archeologów z Portugalii odkrył w regionie Algarve, w południowej części kraju, kamienny posąg zwany menhirem. Służył on mieszkańcom tych terenów 5500 lat temu do kultu płodności.
rozwiń zwiń