Historia

Tutanchamon. Najsłynniejszy faraon był chorowitym synem heretyka i marionetką w rękach swoich doradców

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 06:00
Gdy ponad sto lat temu, 4 listopada 1922 roku, Howard Carter jako pierwszy człowiek od ponad trzech tysięcy lat wchodził do grobowca, jednocześnie przywrócił historii losy władcy. A było to panowanie nierozerwalnie wiążące się ze skutkami wielkiego przewrotu religijnego i walką o władzę rozgrywającą się ponad głową małoletniego króla. 
Tutanchamon. W tle relief przedstawiający jego ojca - Echnatona
Tutanchamon. W tle relief przedstawiający jego ojca - EchnatonaFoto: Polskie Radio na podstawie Shutterstock

Syn króla-heretyka 

Krótkie, bo trwające zaledwie dziewiętnaście lat życie Tutanchamona przypadło na jeden z najbardziej burzliwych okresów w liczących trzy milenia dziejach starożytnego Egiptu. Krajem wstrząsnęła rewolucja religijna przeprowadzona przez faraona Echnatona, poprzednika Tutanchamona.

- Epoka, w której żył Tutanchamon, tak go zdeterminowała, że w zasadzie jemu samemu nie pozostało wiele, jak być tylko funkcją wypadków, które odegrały się tuż przed jego pojawieniem się na arenie politycznej - mówił egiptolog prof. Karol Myśliwiec w audycji Elżbiety Kollat z cyklu "Lektury Czwórki". 


Posłuchaj
09:20 tutanchamon_.mp3 Dzieje Tutanchamona - rozmowa Elżbiety Kollat z prof. Karolem Myśliwcem w audycji z cyklu "Lektury Czwórki". (PR, 8.12.1991)

 

Król-heretyk przyszedł na świat jako Amenhotep IV, syn Amenhotepa III, jednak w pewnym momencie swojego panowania porzucił to imię i przybrał nowe - Echnaton (Achenaton) co oznaczało "Świetlisty Aton". Zmiana imienia była symbolem porzucenia starego systemu wierzeń i wywyższenia drugorzędnego dotychczas bóstwa - Atona, wyobrażanego pod postacią dysku słonecznego. Echnaton uznał Atona za jedynego boga, czego dowodem jest zarządzony przez niego proceder niszczenia przybytków kultu innych bóstw. Czyni to z króla-heretyka pierwszego znanego historii monoteistę. Rewolucja objęła też strefę sztuki - dotychczasowe wyidealizowane, statyczne i wyniosłe przedstawienia faraonów zastąpione zostały przez naturalistyczne wyobrażenia władcy w nieoficjalnych sytuacjach, w towarzystwie rodziny. Takie wizerunki znaleźć można w ruinach Amarny - miasta zbudowanego przez Echnatona pod nazwą Achetaton (Horyzont Atona), które miało być nową stolicą państwa.

Rewolucja miała nie tylko charakter religijny, ale też polityczny. Starożytny Egipt był państwem teokratycznym. Legitymacja władzy faraona opierała się na założeniu, że jest on reprezentantem bogów na Ziemi i łącznikiem między światem ludzkim i boskim. W takim systemie kapłani (a zwłaszcza kler najważniejszego dotychczas bóstwa, Amona czczonego w stołecznych Tebach) zapewniali stabilność władzy. W tym sensie rewolucja Echnatona musiała ruszyć w posadach społeczny porządek w państwie nad Nilem. 

Powody, dla których Echnaton dokonał przewrotu pozostają niejasne. Czy kierowały nim partykularne interesy i przeciwdziałanie wpływom coraz potężniejszego kleru Amona? Czy może władca był mistykiem, który doznał objawienia słonecznego dysku? Czy jego decyzje napędzane były poczuciem odmienności, związanym z deformacjami ciała znajdującymi odbicie w wizerunkach władcy? Dziś nie sposób odpowiedzieć na te pytania. 

Wśród egiptologów przez lata toczył się spór o to, czy król, którego grobowiec odnalazł Howard Carter w 1922 roku był synem Amenhotepa III i bratem Echnatona, czy może ten drugi był ojcem Tutanchamona. Dziś, dzięki badaniom genetycznym wiadomo, że ojcem młodocianego króla był najpewniej władca pochowany w grobie oznaczonym KV55, utożsamiany najczęściej z Echnatonem. 

Jak dziewięcioletni chłopiec został królem 

Rewolucja Echnatona nie przetrwała długo po jego śmierci. Pamięć o królu-heretyku była wymazywana, dlatego pierwsze lata po jego zejściu z tego świata również spowija całun tajemnicy. Czy władzę po faraonie przejął brat (lub bratanek) imieniem Smenchkare, czy zmarł on - jako koregent - jeszcze za panowania Echnatona? Czy wpadła ona od razu w ręce kobiety-faraona Neferneferuaton (to jej złota maska pośmiertna przyozdobiła później mumię Tutanchamona), utożsamianej z Nefertiti, główną żoną pierwszego monoteisty, lub córką heretyka imieniem Meritaton? W tej historii wciąż pozostaje więcej pytań niż odpowiedzi. 

Pewne jest natomiast to, że podwójna korona władcy Górnego i Dolnego Egiptu spoczęła na skroniach Tutanchatona (bo takie imię, oznaczające "Żywy obraz Atona", pierwotnie nosił) w dziewiątym roku jego życia. Chłopiec nie był prawdopodobnie synem głównej żony Echnatona, dlatego wkrótce po przejęciu władzy ożeniono go z przyrodnią siostrą imieniem Anchesenaton, córką Nefertiti. Jeszcze przez dwa lata nowy król rezydował w Achetaton, po czym przeniesiono go do Teb, starej stolicy, i zmieniono mu imię na Tutanchamon, jego żonie - na Anchesenamon.

- To, jakie bóstwo mieściło się w imieniu króla, było jasnym dowodem na to, które z nich uważano za najważniejsze i kapłani którego pełnili najważniejszą rolę. Amon był czołowym bóstwem panteonu tebańskiego - mówił prof. Karol Myśliwiec. - To imię jest ważną deklaracją polityczną. 

Młody władca nie rządził samodzielnie. Regencję w jego imieniu sprawował Aj, brat jego babki, który piastował stanowisko wezyra, drugiej osoby w państwie i szefa kancelarii królewskiej, za czasów panowania Amenhotepa III,  Echnatona i Smenchkare. Aj musiał jednak dzielić się władzą z reprezentantem jedynej instytucji, która przeszła przez reformę Echnatona względnie nienaruszona - wojska. U boku Tutanchamona pojawił się bowiem ambitny generał Horemheb. Dowódca wsławił się w walkach z imperium Hetytów - potężnym państwem znajdującym się na obszarze dzisiejszej Turcji, rywalizującym z Egiptem o wpływy na obszarze dzisiejszej Syrii i Izraela. To właśnie jego Tutanchamon wyniósł do rangi "księcia koronnego" - sukcesora w przypadku swojej bezpotomnej śmierci (obie córki królewskiej pary urodziły się martwe). Ta faktycznie nastąpiła po dziesięciu latach panowania syna Echnatona. 

Ofiara morderstwa? Co zabiło Tutanchamona?

Heretycki rodowód, krótkie panowanie i przedwczesna śmierć faraona od lat dawały asumpt d podejrzeń, że ktoś pomógł Tutenchamonowi opuścić ten świat. Największym zwolennikiem tej teorii jest egiptolog dr Bob Brier. Na podstawie wykonanych w 1968 roku zdjęć rentgenowskich mumii Tutanchamona naukowiec stwierdził, że faraon został zamordowany. Na fotografiach widoczne było bowiem pęknięcie u podstawy czaszki. Podobne urazy często kończą się śmiercią, a spowodowane są nierzadko uderzeniem tępym narzędziem w tył głowy. 

Najwięcej na śmierci władcy zyskiwali rzecz jasna jego następcy. Łatwo wyobrazić sobie scenariusz, w którym ambitny generał Horemheb, wyznaczony na "księcia koronnego", morduje władcę w obawie przed utratą wpływów na rzecz Aja i w nadziei na naprawę pogrążonego w polityczno-religijnym chaosie państwa. Barwna historia o skrytobójczym przewrocie pałacowym, którego ofiarą miał paść młody niewinny monarcha, brzmi sensacyjnie, ale w świetle nowszych badań okazuje się jednak najprawdopodobniej... nieprawdziwa. W 2005 roku mumię króla przebadano za pomocą tomografii komputerowej. Dzięki wykonaniu 1700 fotografii uzyskano jej dokładny model 3D. Jego analiza dowiodła, że uraz czaszki władcy powstał najpewniej już po jego śmierci: albo podczas pospiesznego procesu balsamowania, albo... trzy tysiące lat później, kiedy ekipa Howarda Cartera wynosiła mumię z sarkofagu. 

Co w takim razie spowodowało śmierć Tutanchamona? Zdania są podzielone. Wiadomo, że młody król był chorowity. Dzięki odkryciu mumii władcy możemy wiele powiedzieć o jego wyglądzie. Miał 168 centymetrów wzrostu. Był szczupły i miał wydatne biodra, szersze niż ramiona. Twarz króla była okrągła. Miał wystające zęby. Władca cierpiał z powodu szpotawej (zagiętej do wewnątrz) stopy, która utrudniała mu poruszanie się - najpewniej w chodzeniu pomagał sobie laskami, których około 100 znaleziono w jego grobowcu. Zdrowie Tutanchamona pozostawiało wiele do życzenia. Badania jego mumii wykazały, że młody król cierpiał na niedokrwistość sierpowatokrwinkową. Schorzenie powoduje obumieranie tkanki kostnej, do której nie dociera krew. Osłabiony organizm źle znosił wszelkiego rodzaju infekcje. Najprawdopodobniej faraona zmogła malaria (w ciele króla odnaleziono drobnoustroje wywołujące tę chorobę) lub gangrena, która wdała się w źle zaleczoną ranę na nodze władcy.

Walka o władzę nad ciałem Tutanchamona 

Palącą kwestię sukcesji, jak się wydaje, rozwiązała się tuż po śmierci Tutanchamona. Jak do tego doszło? Jak w przypadku wielu faktów dotyczących życia i śmierci słynnego faraona, i tutaj skazani jesteśmy na domysły. Pewne jest, że władzę po Tutanchamonie przejął Aj. To on nadzorował uroczystości pogrzebowe króla i dokonał symbolicznego otwarcia ust zmarłego (miało to pozwolić jego duszy na wędrówkę do zaświatów) - był to przywilej następcy tronu. Wiele wskazuje na to, że doświadczony wezyr wymanewrował w walce o tron "księcia koronnego" Horemheba. Generał najpewniej przebywał wówczas na Bliskim Wschodzie, gdzie wciąż tlił się konflikt z imperium Hetytów.

Być może walkę o władzę podjęła również wdowa po Tutanchamonie, Anchesenamon. Jeśli faktycznie była ona córką Nefertiti, to możliwe, że poszła w ślady swojej matki i zamierzała sięgnąć po królewską koronę. Zdecydowała się na śmiały ruch: wysłała list do odwiecznego wroga Egiptu, władcy Hetytów, w którym proponowała swoją rękę jednemu z jego synów. Król Suppiluliuma I nie mógł nie skorzystać z takiej okazji i wysłał nad Nil jednego ze swoich synów Zannazasa. Hetyckiego księcia po przekroczeniu granicy zamiast ręki królowej czekała śmierć. Nieszczęsny narzeczony został zamordowany, najprawdopodobniej z polecenia Aja, co wywołało wojnę między Egiptem i Hetytami. Intryga królowej-wdowy spaliła na panewce i Anchesenamon została zmuszona do poślubienia nowego faraona - brata swojej babki. 

Panowanie Aja trwało krótko, zaledwie cztery lata, prawdopodobnie z uwagi na podeszły wiek faraona. Po jego śmierci kandydat do tronu był jeden - Horemheb. Pozycja niegdysiejszego koregenta wzrosła jeszcze na skutek wojny prowadzonej z Hetytami. Nowy faraon, by wzmocnić swoje prawa do tronu, zaraz po objęciu władzy pojął za żonę Mutnedżmet, córkę Aja. 

Horemheb pospiesznie zabrał się za porządkowanie państwa, które nie powróciło jeszcze do pełnej stabilizacji po religijnej rewolucji Echnatona. Nowy faraon przeprowadził rozległe reformy administracyjne i rozprawił się z pozostałościami herezji wprowadzając rządy silnej ręki. Nakazał niszczenie świątyń Atona, ale nie pozwolił, by kler boga Amona odzyskał dawną pozycję - wyznaczył nowych kapłanów, którzy wywodzili się z wojska i byli wierni swojemu dotychczasowemu dowódcy. Polecił też usunąć kartusze z imionami Echnatona i Tutanchamona (w kulturze egipskiej był to nie tylko zabieg mający na celu zatarcie pamięci o herezji, było to też skazanie jednej ze składowych duszy - Ren - na niebyt).

Najbrutalniej obszedł się jednak ze swoim bezpośrednim poprzednikiem. To prawdopodobnie z jego polecenia doszło do zbezczeszczenia grobowca Aja. Kartusze z jego imieniem zostały skute, sarkofag rozbity, a mumia zniszczona (to z kolei skazywało inną część duszy - Szeut - na wieczne błąkanie się w świecie żywych). Jeśli faktycznie to Horemheb stał za tak okrutnym czynem, to jest to poszlaka wskazująca na to, że Aj przywłaszczył sobie tron, który - w jego mniemaniu - należał się generałowi. Zwłaszcza, że nowy król oszczędził domniemany grobowiec Echnatona i miejsce wiecznego spoczynku Tutanchamona. Dzięki temu grób młodego króla trzy tysiące lat później wprawił w osłupienie najpierw Howarda Cartera, a później cały świat. Nieszczęsny Tutanchamon, który za życia był narzędziem w rękach dwóch żądnych władzy dostojników, dzięki odkryciu sprzed ponad stu lat tryumfuje zza grobu, pozostając najsłynniejszym faraonem starożytnego Egiptu. 

Bartłomiej Makowski 

Czytaj także

Nikt nie spodziewał się tylu skarbów. Odkrycie grobowca Tutanchamona

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2023 05:58
4 listopada 1922 roku brytyjski archeolog Howard Carter odkrył kamienne stopnie prowadzące do tego, co trzy tygodnie później okazało się nienaruszonym przez trzy tysiące lat grobowcem faraona Tutanchamona. To, co znaleziono w jego wnętrzu, przerosło oczekiwania badaczy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odnaleziono prawdopodobnie najstarszą mumię na świecie

Ostatnia aktualizacja: 30.01.2023 05:50
Liczące 4300 lat znalezisko odkryto na dnie 15-metrowego szybu w niedawno odnalezionej grupie grobowców z piątej i szóstej dynastii w pobliżu piramidy schodkowej w Sakkarze, powiedział dziennikarzom archeolog Zahi Hawass, dyrektor zespołu badawczego. Mumia mężczyzny imieniem Hekashepes znajdowała się w wapiennym sarkofagu zapieczętowanym zaprawą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odnaleziono miejsce bitwy uwiecznionej na kamieniu z Rosetty. To dowód na buntu Egipcjan przeciwko Ptolemeuszom

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2023 05:45
Naukowcy odnaleźli ślady zniszczeń bitewnych w miejscowości Tell El-Timai. Ich zdaniem to pozostałości po walkach z czasów tzw. Wielkiej Rewolty. W ten sposób udało się potwierdzić informację zapisaną na jednym z najcenniejszych artefaktów w dziejach archeologii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy Kleopatra była czarnoskóra? Netflix, kazirodztwo i turbolechici

Ostatnia aktualizacja: 10.05.2023 05:45
Dziś na platformie Netflix premiera serialu "Królowa Kleopatra". Już od kilku tygodni serial wzbudza kontrowersje z uwagi na obsadzenie w tytułowej roli czarnoskórej aktorki. To, że Kleopatra miała ten kolor skóry jest mało prawdopodobne, ale niewykluczone. U źródeł całej historii są kontrowersyjne zwyczaje matrymonialne w rodzinie monarchini, propaganda Rzymu i… współczesny ruch głoszący pseudohistoryczną wizję dziejów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Egipt. Odkryto pozostałości zatopionego starożytnego statku handlowego

Ostatnia aktualizacja: 14.08.2023 05:33
Pozostałości starożytnego statku z III w. p.n.e. odkryli archeolodzy w trakcie podwodnych badań na Morzu Śródziemnym, w pobliżu miasta Al-Alamajn w północnym Egipcie - poinformowało egipskie Ministerstwo Turystyki i Archeologii. Na statku były transportowane m.in. amfory z winem.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak pachniała egipska mumia? Naukowcy odtworzyli zapach balsamu używanego przy mumifikacji

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2023 05:40
Zadania odtworzenia zapachu balsamu niezbędnego przy procesie mumifikowania zmarłych w starożytnym Egipcie podjęła się grupa niemieckich naukowców. W skład odtworzonego przez nich pachnidła nazwanego "Zapachem wieczności" wchodziły również produkty z importu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Legendarny starożytny Punt odnaleziony? Tajemnicę pomogły rozwikłać zmumifikowane pawiany

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2023 05:33
Badania genetyczne pozwoliły naukowcom zlokalizować miejsce, z którego starożytni Egipcjanie pozyskiwali pawiany hodowane w świątyniach i mumifikowane po śmierci. Trop ten pozwolił im na powiązanie portu znanego z pierwszych wieków naszej ery z legendarną krainą Punt. 
rozwiń zwiń