Historia

W Afganistanie dochodzi do dewastacji stanowisk archeologicznych na ogromną skalę

Ostatnia aktualizacja: 22.02.2024 05:30
Badacze z Uniwersytetu Chicagowskiego na podstawie analizy zdjęć satelitarnych alarmują, że w Afganistanie dochodzi do rozjeżdżania buldożerami oraz grabieży dziesiątek starożytnych stanowisk archeologicznych. Najwięcej przypadków potwierdzono na północy kraju, w okolicach miasta Balch na równinie Baktrii.
Jedno ze stanowisk archeologicznych w Baktrii. Zdjęcie ilustracyjne
Jedno ze stanowisk archeologicznych w Baktrii. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Sprawa dotyczy budowli i całych osiedli powstałych w starożytności, w epokach brązu i żelaza, kiedy region Baktrii doświadczał dynamicznego rozwoju cywilizacyjnego. Chicagowscy archeolodzy zidentyfikowali 162 miejsca zdewastowane w latach 2018-2021 oraz 37 miejsc, które zniszczono przez ostanie 3 lata.

Badacze nie wiedzą, co dokładnie może znajdować się pod starożytnymi ruinami. Grabione są zwykle kopce, dawne twierdze i zajazdy, a także kanały. W 1978 roku w jednym z takich miejsc w regionie odnaleziono około 20 tysięcy sztuk starożytnej biżuterii, kamienie szlachetne, złotą koronę oraz monety. Nie wiadomo również, kto stoi za procederem. Naukowcy uważają, że są to osoby wystarczająco zamożne, by sprowadzić na miejsce ciężki sprzęt.

Talibowie, którzy na początku wieku zasłynęli dewastacją nie-islamskiego dziedzictwa Afganistanu, twierdzą, że obecnie zajmują się ochroną zagrożonych zniszczeniem zabytków. We wrześniu miało nawet dojść do zatrzymania trzech osób odpowiedzialnych za przemyt poza granice kraju przedmiotów o wartości 27 milionów dolarów.

Informacyjna Agencja Radiowa/BBC/mc

Czytaj także

Na Wawelu odkryto złoty wczesnośredniowieczny pierścień. "Ma dwie twarze"

Ostatnia aktualizacja: 07.02.2024 05:40
Jak poinformował Zamek Królewski na Wawelu, podczas badań archeologicznych w podziemiach Wieży Duńskiej odnaleziono złoty pierścień z wczesnego średniowiecza. Zdaniem badaczy zabytkowy artefakt jest unikatowy m.in. ze względu na swoje zdobienie: wizerunki dwóch twarzy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pismo mieszkańców Wyspy Wielkanocnej jest starsze niż sądzono. Wyjątkowe odkrycie naukowców

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2024 05:40
Drewniana tabliczka zapisana wciąż nierozszyfrowanym pismem rongorongo odkryta na Wyspie Wielkanocnej powstała w XV wieku, a więc na długo przed przybyciem Europejczyków - wynika z najnowszych ustaleń naukowców. To może oznaczać, że pismo mieszkańców wyspy jest jednym z nielicznych, które powstały zupełnie niezależnie od wpływów zewnętrznych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Gdańsku odnaleziono średniowieczny artefakt. "Symbol wiecznej miłości"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 05:40
Podczas prac archeologicznych przy remoncie gdańskiego Żurawia odkryto cynową plakietę w kształcie turkawki – poinformowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Pod sylwetką ptaka zachowała się również bardzo znacząca inskrypcja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Izrael. Odnaleziono pozostałości fortu rzymskich legionistów. Największy, jaki odkryto na tym terenie

Ostatnia aktualizacja: 19.02.2024 05:40
W rzymskiej bazie sprzed 1800 lat mogło stacjonować nawet 5000 legionistów. Fort mieścił się na równinie w pobliżu miasta Megiddo, od którego swoją nazwę wzięło biblijne miejsce ostatecznego starcia sił dobra i zła - Armagedon. 
rozwiń zwiń