Historia

Gigantyczne ryty naskalne w Ameryce Południowej. "Ostrzeżenie dla obcych?"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 05:40
Wykonywane na skałach przez ludy zamieszkujące Amerykę Południową w epoce prekolumbijskiej ryty mogły służyć do wyznaczania granic terenów zamieszkiwanych przez dawne społeczności. Tak uważają badacze analizujący wizerunki zwierząt w Wenezueli oraz Kolumbii.
Ryty naskalne w Ameryce Południowej (zdjęcie ilustracyjne)
Ryty naskalne w Ameryce Południowej (zdjęcie ilustracyjne)Foto: Shutterstock

42-metrowy wąż

Archeolodzy z University College w Londynie, Bournemouth University w Anglii i Uniwersytetu Andyjskiego (Kolumbia) poinformowali, że w północno-zachodniej części Ameryki Południowej natrafili na skały, na których uwidoczniono dużych rozmiarów zwierzęta.

Odkryto między innymi wykonany na skałach w wenezuelskim masywie górskim Cerro Pintado wizerunek węża o długości 42 metrów. Stał się on przedmiotem analiz, których wyniki opisano w naukowym piśmie "Antiquity".

"Tu jest granica"

Rysunki te zostały wykonane przez ludność zamieszkującą Cerro Pintado w okresie przed 1000-2000 lat temu.
Zdaniem archeologa Philipa Ririsa takie wizerunki dzikich zwierząt mogły służyć jako informacja, a zarazem ostrzeżenie dla obcych ludów. Ryty tego typu miałyby bowiem na celu wyznaczanie granic terenów zamieszkiwanych przez dawne społeczności.

Według archeologów wykonywanie rytów naskalnych z wizerunkami zwierząt było stosunkowo powszechne w epoce prekolumbijskiej w dorzeczu Orinoko, rzeki przepływającej dziś przez terytoria Kolumbii oraz Wenezueli.

***

Czytaj także:

***

Przekaz informacyjny czy pełen emocji?

Hipoteza o rytach jako swoistych słupach granicznych może mieć, zdaniem archeologów, dwojakie uzupełnienie. W związku z rozmaitymi sposobami interpretacji symbolu węża przez ludy prekolumbijskie trudno wyjaśnić, czy ryty przedstawiające tego gada miały odstraszać przybyszów czy jedynie informować ich o wkroczeniu na obszar zamieszkiwany przez inną grupę plemienną.

***

Czytaj także:

***

Petroglify (znane również jako ryty naskalne) to przedstawienia wykute lub wyryte na powierzchni skał przez częściowe usunięcie ich warstwy zewnętrznej (zwykle ciemniejszej patyny) przy pomocy narzędzi o wyższej twardości.

Odkryta dotychczas bogata sztuka naskalna prekolumbijskiej Ameryki Południowej składa się zarówno ze wzorów geometrycznych, linii czy zygzaków, jak i zróżnicowanych wizerunków zwierząt czy tancerzy (tzw. danzantes).

PAP/jp

Czytaj także

Zaskakujące znalezisko w bieszczadzkich lasach

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 05:40
Sztylet z brązu, średniowieczny puginał oraz duży mosiężny pierścień znaleźli poszukiwacze ze Stowarzyszenia Historyczno-Eksploracyjnego "Galicja" na terenie lasów Nadleśnictwa Baligród. Cenne artefakty trafiły do Muzeum Historycznego w Sanoku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zapomniani badacze Troi. Nowe badania przywracają pamięć o niedocenianych bohaterach archeologii

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2024 05:55
Robotnicy pracujący na stanowiskach archeologicznych odgrywali znaczącą rolę w badaniach takich miejsc, jak starożytna Troja. - Ich wysiłek i wkład pozostawał jednak niedoceniany - ocenia Jeff Kramer, archiwista z Uniwersytetu Cincinnati i współpracownik Wydziału Filologii Klasycznej Uniwersytetu Kalifornijskiego, autor cyfrowego archiwum dokumentującego badania Troi w latach 30. XX wieku. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe odkrycie na Westerplatte. Znaleziono fragment broni, która dała się we znaki Niemcom

Ostatnia aktualizacja: 29.07.2024 05:40
W trakcie prac wykopaliskowych na Westerplatte archeolodzy odkryli lokalizację stanowiska polskiej armaty polowej, tzw. putiłówki. We wrześniu 1939 roku raziła ona niemieckie pozycje w Nowym Porcie – poinformowało Muzeum II Wojny Światowej.
rozwiń zwiń