Historia

Archiwum Akt Nowych udostępniło 10 tys. dokumentów Armii Krajowej

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2024 05:40
Wśród dokumentów są m.in. meldunki, rozkazy, raporty sytuacyjne wykonywane w czasie Powstania Warszawskiego. - Szczególnie interesujące są odezwy komendanta Warszawskiego Okręgu Armii Krajowej płk. Antoniego Chruściela ps. Monter, skierowane zarówno do cywilnych mieszkańców stolicy, jak i do oddziałów bojowych AK - mówił Rafał Kierzkowski, historyk i archiwista.
Materiały archiwalne Środowiska Byłych Żołnierzy Batalionu AK Czata 49 ze Zgrupowania Radosław w zbiorach Archiwum Akt Nowych
Materiały archiwalne Środowiska Byłych Żołnierzy Batalionu AK "Czata 49" ze Zgrupowania "Radosław" w zbiorach Archiwum Akt NowychFoto: PAP/Tomasz Gzell

Dokumenty powstańców 1944

Wśród skanów dokumentów prezentowanych przez AAN jest m.in. "Mobilizacja i doprowadzenie oddziałów do walki - instrukcja", zarządzenia przygotowawcze do Godziny "W", zarządzenia organizacyjne z okresu Powstania Warszawskiego oraz akt kapitulacji powstania.

Rafał Kierzkowski podkreślał, że dowództwo powstania musiało np. walczyć ze znanym dziś problemem dezinformacji i swoistymi fake newsami, które były kolportowane przez Niemców zarówno wśród cywili, jak i żołnierzy liniowych oddziałów. Niemcy zrzucali ulotki dezinformujące Polaków, ale także za pomocą szpiegów i dywersantów - fałszywe informacje, plotki i pogłoski podkopujące morale walczących.

- W odezwach z września 1944 roku, gdy walki trwały już od kilku tygodni, "Monter" przestrzegał ludność i powstańców przed niemieckimi prowokatorami i sianą przez nich dezinformację, która mogła wywołać panikę wśród ludności. Dlatego dowództwo AK zawsze starało się przekazać społeczeństwu wyłącznie prawdziwe i sprawdzone informacje - mówił historyk.

Apele dowódców

W jednej z powstańczych odezw płk. Antoniego Chruściela czytamy: "Drodzy moi żołnierze! Wróg przerzucił na tereny zajęte przez nas szereg ruchliwych prowokatorów rozpowszechniających fałszywe pogłoski o ucieczce Bora, śmierci Montera, beznadziejności dalszej walki. Znamy te chwyty z roku 1939. Wzywam was żołnierze, bohaterscy uczestnicy pięciotygodniowych walk do zachowania spokoju i wewnętrznej karności".

W innym dokumencie Chruściel apelował do ludności cywilnej do ścisłej współpracy z AK. Przestrzegał przed niemieckimi prowokacjami i nakazywał meldowanie oddziałom AK np. o odnalezieniu zasobników zrzutowych z bronią i wyposażeniem zrzucanych z alianckich samolotów niosących pomoc powstaniu.

***

Ponad 10 tys. skanów dokumentów Armii Krajowej i Delegatury Rządu RP na Kraj dostępne są na stronie szukajwarchiwach.pl.

Źródło: naukawpolsce.pl

Czytaj także

80. rocznica śmierci gen. Stefana Grota-Roweckiego. Zamordowany w zemście za wybuch powstania warszawskiego

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2024 14:40
Niemcy zamordowali komendanta Sił Zbrojnych AK, a władze PRL skazały go na zapomnienie. Bardzo długo nie wspominano o gen. Grocie-Roweckim na lekcjach historii. 2 sierpnia 1944 roku zginął gen. Stefan Grot-Rowecki, organizator i pierwszy dowódca Armii Krajowej. Wszystko wskazuje na to, że został on zamordowany w obozie koncentracyjnym Sachsenhausen na osobisty rozkaz Heinricha Himmlera. Miała być to zemsta za wybuch powstania warszawskiego. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Antoni Chruściel. Dowodził całością walk w powstaniu warszawskim, załamał się tylko raz

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 05:45
Gen. Antoni Chruściel "Monter" był komendantem Okręgu Warszawa Związku Walki Zbrojnej – Armii Krajowej, bezpośrednim dowódcą sił zbrojnych w czasie powstania warszawskiego. To informacja przekazana przez niego, o Sowietach wkraczających na Pragę, przyczyniła się do przyspieszenia decyzji o wybuchu zrywu. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jan Rodowicz "Anoda". Najdzielniejszy z dzielnych w batalionie "Zośka"

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2025 06:00
7 stycznia 1949 roku zginął Jan Rodowicz ps. Anoda, harcerz, żołnierz Szarych Szeregów i Armii Krajowej oraz Delegatury Sił Zbrojnych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Armia Krajowa. Najlepiej zorganizowane podziemne wojsko w czasie II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 06:01
82 lata temu, 14 lutego 1942 roku, na rozkaz Naczelnego Wodza gen. Władysława Sikorskiego, Związek Walki Zbrojnej przekształcił się w Armię Krajową. Jej dowódcą został gen. Stefan Rowecki "Grot".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Bór-Komorowski. Symbol tragicznych losów Polski

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2024 05:55
1 czerwca 1895 roku urodził się Tadeusz Bór-Komorowski, generał dywizji, Komendant Główny Armii Krajowej, Naczelny Wódz Polskich Sił Zbrojnych i premier RP na uchodźstwie w latach 1947-1949.
rozwiń zwiń
Czytaj także

80. rocznica powstania warszawskiego. Unikatowa relacja Jana Mazurkiewicza "Radosława"

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 09:40
- Można powiedzieć, że wbrew zdrowej logice i porządkowi wojennemu naczelne dowództwo powstania pierwsze rozpoczęło walkę na swoim odcinku - mówił w radiowej gawędzie w 1957 roku Jan Mazurkiewicz "Radosław", dowódca najsilniejszego powstańczego zgrupowania. Ale powiedział też coś jeszcze. Być może te słowa spowodowały, że jego przemówienie najprawdopodobniej, zamiast na antenę, trafiło na półkę radiowego archiwum. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

80. rocznica powstania warszawskiego. Godzina "W" we wspomnieniach powstańców

Ostatnia aktualizacja: 01.08.2024 07:20
80 lat temu w Warszawie wybuchło powstanie. Do walki z niemieckim okupantem stanęło ok. 45 tys. powstańców, przy czym stan dzienny nigdy nie przekraczał ok. 25 tys. Poległo ok. 18 tys. z nich. Ci, którzy przeżyli, przez lata wspominali na antenach Polskiego Radia o atmosferze panującej 1 sierpnia, w godzinie "W", w Warszawie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tadeusz Bór-Komorowski. Losy generała, który wyznaczył Godzinę "W"

Ostatnia aktualizacja: 31.07.2024 06:00
- Cholera – rzucił krótko komendant AK gen. Tadeusz Bór-Komorowski, gdy 30 września 1944 roku w pacyfikowanej Warszawie usłyszał, że został nominowany na Naczelnego Wodza. Jeszcze wiosną 1939 roku był skromnym pułkownikiem w kresowym garnizonie, myślącym o emeryturze i sennym ziemiańskim życiu. Dziejowa zawierucha, jaką była II wojna światowa, zupełnie pokrzyżowała mu te plany, windując niespodziewanie na szczyty władzy, w najgorszym dla Polski momencie.    
rozwiń zwiń