Historia

Małopolskie muzea wyremontują zabytkowe dwory

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2024 05:40
Sześć małopolskich instytucji kultury podpisało list intencyjny w sprawie renowacji dworów i zabudowań dworskich. Przedsięwzięcie będzie realizowane w ramach nowego programu "Małopolski dwór", na który władze województwa zarezerwowały 43 mln zł z funduszy unijnych.
Renesansowy kasztel w Szymbarku koło Gorlic, dwór obronny rodu Gładyszow z XVI wieku.
Renesansowy kasztel w Szymbarku koło Gorlic, dwór obronny rodu Gładyszow z XVI wieku.Foto: Marek Zajdler/East News

Miejsca dziedzictwa narodowego

- Celem naszych działań jest ochrona i opieka nad dziedzictwem narodowym obecnym w zabytkowych obiektach i zespołach dworskich w Małopolsce oraz wykreowanie nowych miejsc prezentacji dziedzictwa dla mieszkańców i turystów - powiedziała Iwona Gibas, członek zarządu województwa małopolskiego.

Wśród obiektów do remontu są m.in. Muzeum Ziemi Sądeckiej - lider projektu, Muzeum Ziemi Tarnowskiej, Muzeum - Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach, Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie, Muzeum - Orawski Park Etnograficzny oraz Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Modernizacje i remonty

Jak podała PAP Muzeum Ziemi Sądeckiej planuje w ramach przedsięwzięcia zakup, translokację i adaptację drewnianego dworu z Wielogłów na cele kulturalno-społeczne w swojej siedzibie w Nowym Sączu, a Muzeum Ziemi Tarnowskiej zamierza wyremontować zabytkowy dwór Muzeum Etnograficznego w Tarnowie wraz z modernizacją wnętrz, zagospodarowaniem terenu oraz dostosowaniem obiektu do obsługi osób ze szczególnymi potrzebami.

W Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów w Gorlicach przeprowadzona zostanie odnowa i adaptacja do funkcji wystawienniczo-kulturalnych zespołu dworskiego w Szymbarku oraz modernizacja renesansowego Dworu Karwacjanów w Gorlicach.

Muzeum – Orawski Park Etnograficzny zgłosiło do projektu konserwację wyposażenia oraz Dworu Moniaków wraz z zakupem wyposażenia. Z kolei Muzeum Archeologiczne w Krakowie planuje adaptację zabytkowego spichlerza oraz czworaków w zespole dworsko-pałacowym w Branicach. Z kolei Muzeum Małopolski Zachodniej w Wygiełzowie w ramach projektu chce podnieść atrakcyjność ekspozycji zabytkowego dworu z Drogini.

Zasadnicza część projektu zainicjowanego przez władze regionu będzie realizowana w latach 2025-2027 i obejmie siedem dworów i zespołów dworskich w całym regionie.

***

Czytaj także:

Polskie dwory inne niż wszystkie

Muzeum Okręgowe w Nowym Sączu zmienia nazwę. Jak rozwijała się ta placówka?

Pod gołym niebem: Zubrzyca Górna


PAP/im

Czytaj także

"Jak najbardziej zbliżyć się do oryginału". Renowacja ołtarza Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej zakończona

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 16:03
Po ponad pięciu latach zakończyła się konserwacja jednego z najważniejszych gotyckich zabytków w Polsce - ołtarza Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny dłuta Wita Stwosza w Bazylice Mariackiej w Krakowie. - Ołtarz wypiękniał - podkreśla proboszcz parafii ks. infułat Dariusz Raś.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamki w Polsce. Warto je rekonstruować czy lepiej pozostawić ruiny?

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 12:18
Ponad jedna trzecia zamków znajdujących się na terenie Polski to ruiny. Część z tych obiektów zniszczeniu uległa jeszcze w XVI wieku, inne nie przetrwały wojen lub destrukcyjnego upływu czasu, często jednak w obecnym kształcie wpisują się trwale w krajobraz kulturowy i geograficzny regionu. Czy w oparciu o badania i ustalenia specjalistów zamki te powinny zostać odbudowane?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zamek w Zatorze - siedziba książąt i rodów szlacheckich

Ostatnia aktualizacja: 28.12.2023 14:13
Oddalony o godzinę drogi od Krakowa Zator jest znany przede wszystkim z parku rozrywki oraz sięgającej średniowiecza tradycji hodowli karpia. Miejscowość powinna jednak zainteresować również miłośników zabytkowej architektury - w centrum miasta mieści się zamek, który przed wiekami należał m.in. do rodziny Potockich.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kończy się remont Żurawia, jednego z symboli Gdańska

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2024 05:40
Od 30 kwietnia br. będzie można zwiedzić odrestaurowane wnętrza Żurawia, zabytkowego dźwigu portowego w Gdańsku. Wykonane zostały rozległe prace, m.in. osuszanie cegieł pod ziemią. Był to pierwszy tak poważny remont Żurawia od czasów jego powojennej odbudowy, czyli od lat 50. XX wieku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie, zabytki czy przyroda. Co Polska powinna promować na świecie?

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2024 14:00
Włosi po raz pierwszy w swojej historii (15 kwietnia) obchodzili Dzień Made in Italy, którego celem jest podkreślenie znaczenia tradycji, dziedzictwa, rodzimej produkcji i jej promocja w świecie - od specjałów kuchni, przez modę, aż po różne gałęzie przemysłu. Gdyby podobne święto obchodzono w naszym kraju, to co "made in Poland" powinniśmy promować, czym mamy prawo chwalić się na świecie?
rozwiń zwiń