Historia

Co wiemy o ewolucji człowieka w Afryce? Zdaniem naukowców: niezbyt wiele

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2024 05:45
Znane naukowcom ślady początków człowieka w Afryce ograniczone są do kilku miejsc na kontynencie. Sprawia to, że nie mamy dotąd pełnego obrazu ludzkiej ewolucji. Piszą o tym badacze na łamach "Nature Ecology & Evolution".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów domeny publicznej (polona.pl)

Duża część zapisów kopalnych odnoszących się do początków człowieka pochodzi z zaledwie kilku miejsc w Afryce. Sprzyjające warunki geologiczne sprawiły, że zachowały się tam liczne świadectwa wczesnej ewolucji naszych przodków. Nie dotyczy to jednak większości kontynentu.

Jednym z miejsc obfitujących w świadectwa archeologiczne jest dolina ryftowa we wschodniej Afryce (tzw. Wielkie Rowy Afrykańskie), gdzie znajdują się ważne stanowiska archeologiczne, takie jak wąwóz Olduvai w Tanzanii. Jest to jednak zaledwie 1 procent powierzchni Afryki.

Na tym przykładzie, jak piszą badacze z George Washington University (USA), można oszacować, ile informacji brakuje naukowcom, którzy opierają się na tak małych próbkach. Autorzy artykułu w "Nature Ecology & Evolution" pokazują, jak koncentracja stanowisk w kilku "gorących punktach", takich jak system ryftowy Afryki Wschodniej, zniekształca nasze rozumienie ewolucji człowieka.

"Jako że świadectwa wczesnej ewolucji człowieka pochodzą z niewielkiej liczby miejsc, ważne jest, aby uznać, że nie mamy pełnego obrazu tego, co wydarzyło się na całym kontynencie" – wyjaśnia autor W. Andrew Barr.

***

Czytaj więcej:

***

Dla porównania naukowcy przyjrzeli się rozmieszczeniu współczesnych ssaków, które obecnie zamieszkują dolinę ryftową. Pokazują oni, że zwierzęta te nie stanowią typowej próbki charakterystycznej dla reszty kontynentu.

Porównują również czaszki naczelnych z doliny ryftowej do czaszek z innych części Afryki. Te pierwsze reprezentują mniej niż 50 procentów przypadków z reszty kontynentu.

"Musimy unikać popadnięcia w pułapkę tworzenia czegoś, co wygląda na kompleksową rekonstrukcję historii ludzkości, gdy wiemy, że nie mamy wszystkich istotnych dowodów" - podsumowuje współautor Bernard Wood.

PAP/mc

Czytaj także

Wyginięcie neandertalczyków wyglądało inaczej, niż dotychczas sądzono

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2022 05:44
Według opublikowanych właśnie w czasopiśmie "Science Advances" wyników badań, gatunek homo sapiens nie obszedł się z neandertalczykami w tak brutalny sposób, jak do tej pory w nauce zakładano.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kości, narzędzia i tajemnica. Nowe śledztwo w sprawie neandertalczyka z Mazowsza

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2023 05:30
W mazowieckim Zwoleniu zakończono pierwszy etap prac na stanowisku archeologicznym, do którego naukowcy wrócili po 30 latach od poprzednich badań. Badacze chcą znaleźć odpowiedź na pytanie: kiedy w Zwoleniu pojawił się neandertalczyk?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamienne narzędzia neandertalskie sprzed 130 tys. lat odkryto w Raciborzu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2023 05:50
Wyroby kamienne sprzed co najmniej 130 tys. lat odkryli archeolodzy na terenie Raciborza. To najstarsze ślady pobytu człowieka na przedpolu Bramy Morawskiej i dowód, że neandertalczycy kilkukrotnie odwiedzili ten region, pozostawiając wyroby kamienne na dnie ówczesnej doliny rzecznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Już neandertalczycy otaczali szczególną opieką dzieci z zespołem Downa

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2024 05:30
Odkryte w hiszpańskiej jaskini Cova Negra skamieniałe szczątki 6-letniego dziecka to nie tylko najstarszy znany przypadek zespołu Downa, lecz także dowód na empatię neandertalczyków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaskinia Raj. Archeolodzy natrafili na kolejne prehistoryczne znaleziska

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2024 05:40
Archeolodzy wrócili do Jaskini Raj po około 60 latach od jej odkrycia. Jednym z założeń ich badań jest weryfikacja hipotezy dotyczącej poroży reniferów, które w dużej liczbie znaleziono w jaskini. 
rozwiń zwiń