Historia

Sensacyjne odkrycie w Chinach. Znaleziono ogromny skarb sprzed tysiąca lat

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 05:45
Podczas prac rekultywacyjnych we wsi w prowincji Anhui we wschodnich Chinach odnaleziono na polu blisko dwie tony monet z czasów dynastii Song (960-1127 r. n.e.) - informują w poniedziałek lokalne media, podkreślając, że takie znalezisko jest niezwykle rzadkie.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock AI

Wieczorem 6 września Biuro Kultury, Turystyki i Sportu powiatu Huoqiu, oddalonego o ok. 130 km na zachód od Szanghaju, otrzymało zgłoszenie od kadry zajmującej się rekultywację terenów rolnych, która poinformowała, że w pobliskiej wiosce odkryto "skrytkę na monety" - relacjonują media.

Ogromna liczba monet 

Jeszcze tego samego dnia władze wysłały na miejsce pracowników i patrol policji.

Jak się później okazało, na polu wykopano piec do wypalania monet i ogromną liczbę starożytnych monet, których waga szacowana jest na 2 tony.

Na zdjęciach opublikowanych na portalu Anhui News widać dziesiątki rzędów okrągłych monet z kwadratowym otworem ułożonych obok siebie.

Czytaj także:

Skarb z czasów dynastii Song

Świadek, cytowany przez szanghajski portal Peng Pai Xinwen, powiedział, że jedna z osób prowadzących wykopaliska oceniła, że monety pochodzą z okresu dynastii Song.

Dynastia ta panowała w regionie dzisiejszych wschodnich Chin od 960 do 1279 roku. W czasie jej rządów pierwszy raz użyto prochu strzelniczego, stworzono marynarkę wojenną i wyemitowano pierwsze papierowe pieniądze.

Z uwagi na "dużą liczbę i różnorodność artefaktów zostaną one przekazane do instytucji wyższego szczebla w celu zbadania i dokonania identyfikacji" - wyjaśniono na portalu Anhui News.

Artykuł 34 chińskiej ustawy o ochronie zabytków stanowi, że "żaden podmiot ani osoba fizyczna nie może wziąć żadnego ze znalezisk kulturowych w swoje posiadanie".

PAP/Krzysztof Pawliszak/bm

Czytaj także

Zakończyły się badania archeologiczne pod Grunwaldem. Pole najsłynniejszej bitwy w dziejach Polski nadal skrywa tajemnice

Ostatnia aktualizacja: 02.09.2024 05:50
Trwające przez ostatni tydzień międzynarodowe badania archeologiczne na polach bitwy pod Grunwaldem dobiegły końca. Przy próbie odnalezienia śladów lokalizacji obozu wojsk polsko-litewskich natrafiono m.in. na grot kuszy, ostrogi i fragment kolczugi. Nadal nie udało się jednak jednoznacznie rozwiązać dwóch największych zagadek najsłynniejszego starcia w dziejach Polski. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co wiemy o ewolucji człowieka w Afryce? Zdaniem naukowców: niezbyt wiele

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2024 05:45
Znane naukowcom ślady początków człowieka w Afryce ograniczone są do kilku miejsc na kontynencie. Sprawia to, że nie mamy dotąd pełnego obrazu ludzkiej ewolucji. Piszą o tym badacze na łamach "Nature Ecology & Evolution".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowe odkrycie na Westerplatte. Znaleziono je w leju po bombie

Ostatnia aktualizacja: 10.09.2024 05:40
W trakcie prac wykopaliskowych na Westerplatte, prowadzonych w leju po bombie zrzuconej we wrześniu 1939 r., odkryto m.in. emaliowaną tabliczkę pochodzącą z drzwi pomieszczeń Składnicy - podało Muzeum II Wojny Światowej. Tabliczka zachowała się w doskonałym stanie, bez trudu można odczytać widniejący na niej napis: "Interesantów przyjmuje się w dnie powszednie od godz. 7 do 10".
rozwiń zwiń