Historia

IPN najprawdopodobniej odnalazł szczątki Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja"

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2024 05:30
Starszy sierżant Mieczysław Dziemieszkiewicz był jednym z najważniejszych dowódców podziemia antykomunistycznego. Wraz z odziałem Narodowego Zjednoczenia Wojskowego do wiosny 1951 roku działał na północnym Mazowszu.
Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój (na pierwszym planie)
Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. Rój (na pierwszym planie)Foto: Polskie Radio/grafika na podstawie zasobów archiwum IPN (domena publiczna)

Dochodzenie

Wiceprezes IPN prof. Krzysztof Szwagrzyk powiedział Polskiemu Radiu, że szczątki odkryto już w 2017 roku na powązkowskiej "Łączce". Przełomem okazała się analiza odnalezionych przy szkielecie fragmentów beretu i orzełka. Dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przypomniał, że na Łączce - co do zasady - do dołów śmierci wrzucano ciała więźniów zamordowanych w katowniach Urzędu Bezpieczeństwa.

– Odnalezienie w miejscu, takim jakim jest Łączka, gdzie nie ma ani jednego nakrycia głowy, nagle fragmentu beretu, na którym widzimy obrazy, które są prawie identyczne z tymi, które są znane z Pułtuska, ze zdjęć ubeków, pozwalało nam uznać, że istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten beret mógł się znajdować przy Roju – tłumaczył prof. Szwagrzyk. Jak powiedział, na odnalezionym kawałku sukna widać fragmenty przeszyć, świadczące o tym, że był to beret a odnaleziony okrągły orzełek policyjny pasuje do tego ze zdjęć. Ponadto elementem wspólnym jest wydobyty medalik widoczny na pośmiertnych zdjęciach Mieczysława Dziemieszkiewicza.

Wiceszef IPN wyjaśnił, że kolejną przesłanką świadczącą o tym, że odnaleziono szczątki "Roja" jest zachowana sekwencja pochówku. W jamie obok specjaliści Instytutu wydobyli szczątki między innymi majora Zygmunta Szendzialarza "Łupaszki" i innych oficerów 5 Wileńskiej Brygady AK, zamordowanych dwa miesiące przed "Rojem"

Prof. Krzysztof Szwagrzyk dodał, że do potwierdzenia tezy Biura Poszukiwań i Identyfikacji konieczna jest identyfikacja poprzez badania DNA. – Materiał genetyczny od rodziny jest zabezpieczony i to jest najważniejsze. To w tej chwili już czas oczekiwania na potwierdzenie tylko poprzez badania genetyczne. Nie jestem w stanie (...) odpowiedzieć na pytanie, kiedy to nastąpi – mówił wiceprezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Wcześniej zespół prof. Szwagrzyka poszukiwał szczątków "Roja" na terenie Komendy Powiatowej Policji w Pułtusku. Po wojnie była to siedziba lokalnej bezpieki. Przywożono tam ciała partyzantów, zabitych w obławach. Jednak poszukiwania z 2020 roku nie przyniosły efektów.


Posłuchaj
00:48 13247720_1.mp3 IPN najprawdopodobniej odnalazł szczątki Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja". Relacja Karola Darmorosa (IAR, 2024)

 

Bohater

Do śmierci "Roja" przyczynił się donos agentki bezpieki Alina Burkackiej, pozostającej z nim - według raportów służb - w bliskich kontaktach. Dowódca oddziału NZW poległ w Szyszkach późnym wieczorem 13 kwietnia 1951 roku. W obławę przeciwko "Rojowi" i jego podkomendnemu Bronisławowi Gniazdowskiemu "Mazurowi" zaangażowano liczącą około 250 osób grupę operacyjną UB i KBW. Nie wiadomo natomiast gdzie znajdują się szczątki "Mazura", który w miejscu obławy popełnił samobójstwo. Z akt komunistycznych wynika, że zostały one zatrzymane w Pułtusku.

Po raz pierwszy informację o prawdopodobnym odkryciu szczątków starszego sierżanta Mieczysława Dziemieszkiewicza prof. Krzysztof Szwagrzyk przekazał na zakończonym wczoraj Festiwalu Filmowym NNW w Gdyni.

W 2007 roku, za wybitne zasługi dla niepodległości Polski, "Rój" został odznaczony pośmiertnie Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał również Krzyż Narodowego Czynu Zbrojnego.

W 2018 roku w Szyszkach odsłonięto obelisk upamiętniający śmierć "Roja" i "Mazura". Mieczysław Dziemieszkiewicz jest również patronem 5 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej z Ciechanowa.

Oddział NZW pod dowództwem st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" (pośrodku) w 1948 roku. Fot. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej / domena publiczna Oddział NZW pod dowództwem st. sierż. Mieczysława Dziemieszkiewicza "Roja" (pośrodku) w 1948 roku. Fot. Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej / domena publiczna

IAR/mc

Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolność do końca

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2020 06:00
- Wyrok ten, przeto powinien stanowić przestrogę dla każdego, kto ośmieliłby się podnieść rękę na władzę ludową w Polsce i zdobycze mas pracujących – napisał płk Aleksander Warecki, sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci: zidentyfikowana ofiara z mogiły pod Ostrołęką

Ostatnia aktualizacja: 21.03.2016 20:40
Udało się zidentyfikować kolejne szczątki ofiary komunistycznego terroru z lat 40. XX w. odnalezione w 2015 r. w leśnej mogile w miejscowości Łodziska pod Ostrołęką. Fundacja Niezłomni im. Zygmunta Szendzielarza "Łupaszki" zamierza wznowić tam prace w poszukiwaniu kolejnych zapomnianych mogił Żołnierzy Wyklętych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" – rycerz polskiej niepodległości

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2019 21:50
Zginął młodo, bo w wieku zaledwie 26 lat. Jednak swoimi czynami na trwałe zapisał się w panteonie polskich bohaterów walczących o wolność Ojczyzny. Mieczysław Dziemieszkiewicz ps. "Rój" był żołnierzem Narodowych Sił Zbrojnych i Narodowego Zjednoczenia Wojskowego. Należał również do niepodległościowego podziemia antykomunistycznego. Losom "Roja" przyjrzeliśmy się w audycji "Historia na Dziś".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Skazani na zapomnienie

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2024 05:58
Bestialsko torturowanych, skazanych na śmierć w pokazowych procesach, zamordowanych strzałem w tył głowy, oprawcy chowali pod osłoną nocy, w bezimiennych mogiłach. Pamięć o Żołnierzach Wyklętych okazała się silniejsza. Po upadku PRL do zbiorowej świadomości dostały się informacje o miejscach spoczynku ofiar zbrodniczego systemu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Walczyli o wolną Polskę

Ostatnia aktualizacja: 27.02.2023 06:00
"Nil", "Zapora", "Inka", "Łupaszka", "Lalek", "Pług" - żołnierze i działacze podziemia antykomunistycznego. Walczyli o wolną Polskę. Władza ludowa potraktowała ich jak zdrajców. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żołnierze Wyklęci. Zabijani strzałem w tył głowy

Ostatnia aktualizacja: 28.02.2023 05:50
- Wyrok ten, przeto powinien stanowić przestrogę dla każdego, kto ośmieliłby się podnieść rękę na władzę ludową w Polsce i zdobycze mas pracujących – napisał płk Aleksander Warecki, sędzia Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie, w uzasadnieniu.
rozwiń zwiń