Historia

Szczątki ludzkie i łuski z karabinu odkryli na Westerplatte archeolodzy

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2024 05:40
Archeolodzy Muzeum II Wojny Światowej odnaleźli na terenie Westerplatte ludzkie szczątki i łuskę od karabinu systemu Mauser. Znajdowały się one nieopodal stanowiska armaty polowej, gdzie pod koniec września odnaleziono trzy inne szkielety ludzkie.
Odkrycia z wykopalisk na Westerplatte, z września 2024 r.
Odkrycia z wykopalisk na Westerplatte, z września 2024 r. Foto: PAP/Adam Warżawa

Odkrycie ludzkich szczątków

Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku poinformowało, że pod nadzorem prokuratora Instytutu Pamięci Narodowej, badacze zebrali ludzkie szczątki. Obecny tam antropolog stwierdził, że osoby te miały uszkodzenia części twarzowej czaszki, okolic miednicy i klatki piersiowej. Czwarty szkielet został odkryty w pozostałościach wschodniego schronu drewniano-ziemnego wchodzącego w skład stanowiska armaty polowej wz. 1902 kal. 76,2 mm. Miał te same uszkodzenia, co wcześniejsze szczątki.


Posłuchaj
00:48 Wykopaliska na Westerplatte.mp3 Kolejny ludzki szkielet odkryto podczas prac archeologicznych na Westerplatte - relacja Tomasza Sosnkowskiego (PR, 9.10.2024)

 

1 września 1939. Płonące Warsztaty Portowe Rady Portu i Dróg Wodnych położone przy ogrodzeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Fotografia wykonana z Nowego Portu w Gdańsku, źr. NAC 1 września 1939. Płonące Warsztaty Portowe Rady Portu i Dróg Wodnych położone przy ogrodzeniu Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Fotografia wykonana z Nowego Portu w Gdańsku, źr. NAC

Pogłębiona analiza szkieletu zostanie przeprowadzona w Pomorskim Uniwersytecie Medycznym w Szczecinie. Aleksandra Trawińska, rzeczniczka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przekazała PAP, że ofiara była ubrana w cywilne półbuty skórzane oraz jednoczęściowy kombinezon roboczy. - W prawej kieszeni kombinezonu znaleziono ołówek z widoczną sygnaturą wytwórcy: "St. Majewski" – powiedziała rzeczniczka. Fabryka ołówków "St. Majewski" SA założona została w Pruszkowie w 1889 roku i działała również w okresie międzywojennym, a w 1948 roku została upaństwowiona.

Dowód na mordowanie jeńców

- To znalezisko jest kolejną już wskazówką potwierdzającą założenie, że w wypadku wszystkich czterech odkrytych osób mamy do czynienia z zamordowanymi przez Niemców polskimi jeńcami cywilnymi, których zmuszono do uporządkowania terenu Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte w okresie od września 1939 roku do czerwca 1941 roku – tłumaczył  Filip Kuczma, kierownik Działu Archeologicznego Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Rzeczniczka Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku przypomniała, że przy jednym z trzech szkieletów odnalezionych na Westerplatte pod koniec września, znaleziono skórzany potnik czapki z wyciśniętym napisem "Bydgoszcz", co mogłoby oznaczać, że są to szczątki zamordowanego Polaka.

Prace archeologiczne na Westerplatte

Wcześniej podczas wykopalisk prowadzonych na Westerplatte, w miejscu leju po bombie zrzuconej we wrześniu 1939 roku, odkryto m.in. emaliowaną tabliczkę pochodzącą z drzwi pomieszczeń Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Lej był wykorzystany jako gotowy dół śmietnikowy podczas porządkowania terenu po zakończonych walkach. W ten sposób - jak podkreślili muzealnicy - stał on się swoistą "kapsułą czasu", w której zachowały się przedmioty będące na wyposażeniu Składnicy.

Kadr z filmu przedstawiający bombardowanie Westerplatte (u góry pośrodku). Widoczny kanał portowy w Gdańsku. Fot. NAC Kadr z filmu przedstawiający bombardowanie Westerplatte (u góry pośrodku). Widoczny kanał portowy w Gdańsku. Fot. NAC

Badania archeologiczne na Westerplatte są prowadzone od 2016 roku. Przebadany został już obszar ponad 7,5 tys. mkw. Z materiałów wybuchowych i niebezpiecznych oczyszczono ponad 13,5 ha. W ciągu tych lat udało się pozyskać ponad 82 tys. zabytków, w tym 32 tys. artefaktów o dużej wartości historycznej, ekspozycyjnej i naukowej, obrazujących burzliwą historię półwyspu od połowy XVII do XX wieku. Znaczną część zbioru stanowią przedmioty związane ze służbą żołnierzy polskich na Westerplatte i walkami prowadzonymi w trakcie obrony WST.

Zadbano także o cmentarz Żołnierzy Wojska Polskiego na Westerplatte. W 2019 roku w trakcie badań odnaleziono mogiły dziewięciu polskich żołnierzy. Część z nich zginęła w zbombardowanej 2 września 1939 roku przez Luftwaffe wartowni nr 5, pozostali polegli w innych częściach półwyspu.

***

Czytaj także:

Nowe odkrycie na Westerplatte. Znaleziono fragment broni, która dała się we znaki Niemcom

Nowe odkrycie na Westerplatte. Znaleziono je w leju po bombie

PAP/im



Czytaj także

Henryk Sucharski. Dowódca bohaterów z Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2024 05:45
Major Henryk Sucharski, dowódca obrony Westerplatte we wrześniu 1939, zmarł 30 sierpnia 1946 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bohaterowie z Westerplatte. Zamiast 12 godzin walczyli 7 dni

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2024 05:34
- Nadzieja na pomoc trwała 12 godzin, a potem następne 12 godzin. Drugiego dnia, po bombardowaniu lotniczym zrodziła się desperacja. Nie było innego wyjścia niż śmierć. Nie było już odwrotu - mówił porucznik Leon Pająk.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Dzień i noc na stanowiskach". Wspomnienia żołnierza z Westerplatte

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2023 05:40
Posłuchaj wspomnień żołnierza bohaterskiej załogi, która zamiast planowanych 12 godzin broniła się aż 7 dni.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy tożsamość pięciu obrońców Westerplatte. Szczątki żołnierzy odnaleziono rok temu

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2020 05:40
Polskie Radio ustaliło, że dzięki szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej oraz wielomiesięcznym badaniom genetycznym, dziś po godzinie 5 rano ujawniono pięć imion i nazwisk polskich żołnierzy, którzy polegli, broniąc Westerplatte w pierwszym tygodniu września 1939 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znaleziska archeologiczne na Westerplatte. "Możemy dotknąć historii z 1939 roku"

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2022 05:53
W trakcie zakończonego IX etapu badań archeologicznych na gdańskim Westerplatte odkryto 1500 przedmiotów związanych m.in. ze służbą polskich żołnierzy. Najcenniejsze eksponaty zaprezentowano 2 listopada br. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Saperzy przekopali Westerplatte. Znaleźli ponad 180 historycznych artefaktów i 49 niebezpiecznych przedmiotów

Ostatnia aktualizacja: 13.06.2024 05:40
W trakcie prac przeprowadzonych przez saperów na terenie półwyspu Westerplatte w Gdańsku odkryto 49 przedmiotów niebezpiecznych i ponad 180 historycznych artefaktów. Od 2016 roku odnaleziono ponad 4700 niebezpiecznych przedmiotów, w tym 3 bomby lotnicze.
rozwiń zwiń