Historia

"Pan Herbert - podróżnik". W Warszawie otwarto wystawę poświęconą wybitnemu poecie

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2024 05:45
Rękopisy Zbigniewa Herberta można oglądać na zorganizowanej w Pałacu Rzeczypospolitej w Warszawie wystawie "Pan Herbert - podróżnik". - Tytuł jest aluzją do wiersza "Modlitwa Pana Cogito – podróżnika" - powiedziała PAP kuratorka wystawy i kierowniczka działu rękopisów Biblioteki Narodowej Anna Romaniuk.
Pan Herbert - podróżnik. Wystawa Biblioteki Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej poświęcona Zbigniewowi Herbertowi
"Pan Herbert - podróżnik". Wystawa Biblioteki Narodowej w Pałacu Rzeczypospolitej poświęcona Zbigniewowi HerbertowiFoto: Paweł Morawiec/Biblioteka Narodowa

W ramach obchodów 100. rocznicy urodzin Zbigniewa Herberta w Pałacu Rzeczypospolitej odbędzie się cykl zorganizowanych przez Bibliotekę Narodową wydarzeń upamiętniających poetę.

"Chcemy pokazać Herbertowską filozofię podróżowania"

Herbert mówił: "Od 1939 roku jestem w wiecznym ruchu".

- Chcemy opowiedzieć o życiu poety, o jego podróżach, o przemijaniu i jego doświadczaniu miejsc i ludzi. To Lwów, z którego został wypędzony przez wojnę. To Warszawa, w której zamieszkał i znalazł swoją ostatnią przystań. To także inne podróże poety - Paryż, Wiedeń, Berlin i wiele innych adresów, pod które trafiał. Pokażemy miejsca, ludzi i obrazy, których poeta tak bardzo świadomie doświadczał - mówiła PAP kuratorka Anna Romaniuk.

"Panie/ dziękuję Ci że stworzyłeś świat piękny i bardzo różny/ a także za to że pozwoliłeś mi w niewyczerpanej/ dobroci Twojej być w miejscach które nie były/ miejscami mojej codziennej udręki" - pisał poeta w "Modlitwie Pana Cogito - podróżnika".

- Herbert podróżnik to człowiek bardzo świadomie doświadczający świata. Jego dawanie świadectwa z "Przesłania Pana Cogito" to także świadectwo świata, jego podróży i tego świadomego doświadczania świata. W wierszach, które zaprezentujemy na wystawie, nawet przypadkowo spotkani ludzie, miejsca i przedmioty mają znaczenie i budują nas - wyjaśniła kuratorka. I dodała:

- Chcemy pokazać Herbertowską filozofię podróżowania i dawania o tym świadectwa.

Od Lwowa do Warszawy

W rozmowie z PAP Anna Romaniuk podkreślała, że rękopisy prezentowane na wystawie układają się w chronologiczną opowieść o ważnych dla poety miejscach - od rodzinnego Lwowa do Warszawy, od walizek człowieka bez domu po pakowanie się przed ostatnią podróżą - śmiercią, od radości tu i teraz po melancholię przeszłości, od euforycznej wdzięczności aż po rezygnację końca.

- Zestawiamy ascezę rękopisów Herberta z nowoczesnym widowiskiem multimedialnym i obfitością wizualną - mówiła Anna Romaniuk.

***

- Herbert pozostaje poetą cenionym, chętnie czytanym i lubianym przez czytelników. Również Biblioteka Narodowa włączała się w różne działania związane z poetą. W naszych zbiorach jest archiwum Herberta. Setna rocznica jego urodzin to okazja, by je udostępnić zwiedzającym, pokazać miejsca i doświadczenia podróży. Był jednym z poetów, których możemy nazwać formacyjnymi - w jego wierszach odnajdują się osoby o różnych poglądach. Jego wiersze dotyczą kultury europejskiej i budują wspólnotę kulturową - dziś jest to więc niezwykle ważne i nadal aktualne przesłanie - podsumowała Anna Romaniuk.

***

Wystawa "Pan Herbert - podróżnik" będzie czynna do 31 grudnia br.

PAP/Maciej Replewicz/th

Czytaj także

Intymne pomieszczenia księżnej Daisy. W zamku Książ rozpoczął się remont

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 05:41
W wałbrzyskim zamku Książ ruszają prace związane z odtworzeniem zniszczonego w czasie II wojny światowej buduaru księżnej Daisy von Pless - przekazał rzecznik zamku Mateusz Mykytyszyn. Wszystko powinno być gotowe do końca roku. W pomieszczeniu będą prezentowane pamiątki po słynnej arystokratce.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak ubierali się władcy średniowiecznej Nubii? Wyjątkowy polski projekt do zobaczenia w Luwrze

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 05:40
W ramach projektu "Kreacje władzy. Obraz rodziny królewskiej i kleru w średniowiecznej Nubii" badacze zrekonstruowali wygląd szat noszonych przez władców, matki królewskie i biskupów średniowiecznego królestwa Makurii. Efekty ich pracy już od 17 października br. będzie można podziwiać w Luwrze. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co przez wieki jedzono w stolicy? O tym opowie nowa wystawa w Muzeum Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2024 05:40
O tym, czym była i jest kuchnia warszawska od średniowiecza po współczesność, opowiedzą odkrycia archeologiczne, przedmioty codziennego użytku, archiwalia i fotografie oraz dzieła sztuki dawnej i nowoczesnej prezentowane na wystawie "Na miejscu i na wynos. Kuchnia warszawska" w Muzeum Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Łączka i inne miejsca poszukiwań". Kolejna odsłona projektu edukacyjnego IPN

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 05:45
Instytut Pamięci Narodowej inauguruje ósmą odsłonę projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Dzięki temu przedsięwzięciu m.in. uczniowie, nauczyciele i harcerze mogą zapoznawać się z metodami wykorzystywanymi w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych.
rozwiń zwiń