Historia

Andrzej Bobola. Jeden z patronów Polski

Ostatnia aktualizacja: 30.11.2021 05:40
430 lat temu, 30 listopada 1591 roku, urodził się w Strachocinie, wieś na Podkarpaciu nieopodal Sanoka, jeden z katolickich patronów Polski, Andrzej Bobola. Był jezuitą, misjonarzem i kaznodzieją, którego historia męczeńskiej śmierci uczyniła jednym z wielu świętych kościoła katolickiego.
Andrzej Bobola
Andrzej BobolaFoto: Muzeum Narodowe w Krakowie/dp

Opis czynów kozackiego mordu przeraża intensywnością bólu i tortur zadanych przez barbarzyńców, którzy chcieli zmusić go do wyrzeczenia się swojej wiary. Został kanonizowany przez papieża Piusa XI w 1938 roku, natomiast świętym patronem Polski, jednym z wielu, jest od 2002 roku. 

Andrzej Bobola miał "szczęście" do papieży Piusów - jego beatyfikację zarządził Pius IX w 1853 roku, natomiast w 1957 roku, w 300. rocznicę śmierci, papież Pius XII ogłosił encyklikę Invicti athletae Christi - co w tłumaczeniu oznacza "Niezwyciężony bohater Chrystusowy". Polscy kardynałowie, arcybiskupi i biskupi, w swoim Liście Episkopatu w związku z uznaniem św. Andrzeja Boboli za patrona Polski , zatytułowanym "Św. Andrzej Bobola patronem ewangelizacji w trudnych czasach" zauważają: "Program odnowy Kościoła w Polsce, przedstawiony przez Ojca Świętego Jana Pawła II, wymienia na pierwszym miejscu: «jedność i stałe dążenie do niej» (Program dla Kościoła w Polsce, Jan Paweł II do polskich biskupów, wizyta Ad limina 1998, Przemówienie pierwsze, n. 4). Św. Andrzej Bobola jest w szczególny sposób patronem jedności, jak na to wskazuje Słowo Boże z jego liturgicznego święta".

Episkopat wypowiedział również znaczące prawdy odnośnie czynienia świętych patronami Polski: "Wspomnijmy wreszcie, że św. Andrzej Bobola nie jest jedynym patronem Polski. Już od wieków patronują nam święci męczennicy z początku dziejów naszej Ojczyzny, św. Wojciech i św. Stanisław, związani z Gnieznem i Krakowem — pierwszą i drugą stolicą Polski. Do patronów zaliczamy również św. Stanisława Kostkę, patrona młodzieży. To co specyficzne dla św. Andrzeja Boboli, to pasja, z jaką oddawał się ewangelizacji, nie zważając na trudy, jakie musiał podejmować, aby dotrzeć z Dobrą Nowiną do człowieka poszukującego. Będąc wiernym posłannictwu Ewangelii pragnął, aby dotarła ona do najdalszych zakątków naszej Ojczyzny. Również i dziś potrzebujemy takiego świadectwa oddania w szerzeniu Ewangelii wszędzie tam, gdzie Pan nas posyła, nieraz aż po męczeństwo. Może dziś już nie chodzi o męczeństwo krwi, ale o wytrwałe świadectwo wierności Ewangelii w życiu codziennym".

Katoliccy patroni Polski są mianem nadawanym głównie przez papieży i obrazują kult jak i opiekę, wstawiennictwo tych świętych na terenie naszego kraju. Często takie wstawiennictwa odnoszą się do znaczących wydarzeń naszej historii lub obejmują istotne grupy społeczne. I tak św. Andrzej Bobola jest traktowany jako patron ludzi ubogich i siłą swoją pozytywnie oddziałujący na poddanie się prawdom Ewangelii. Bobola jest patronem drugiego rzędu, podobnie jak św. Stanisław Kostka. Patronami głównymi Polski są: św. Wojciech Biskup i Męczennik, św. Stanisław Biskup i Męczennik oraz Najświętsza Maryja Panna Królowa Polski. 

Sluby_Jana_Kazimierza 1200.jpg
Śluby lwowskie Jana Kazimierza

Co ciekawe, to właśnie Andrzej Bobola, wraz z księciem Albrychtem Stanisławem Radziwiłłem, podjął starania i doprowadził do uznania Matki Bożej Królową Polski. Dążenia te spełnione zostały Ślubami lwowskimi. Tekst tych ślubów napisał właśnie Andrzej Bobola. Miały one bardzo uroczysty charakter i odbyły się 1 kwietnia 1656 roku. Podczas mszy w katedrze Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny we Lwowie, odprawianej przez nuncjusza papieskiego Pietro Vidoniego, król Jan II Kazimierz Waza, przed obrazem Matki Bożej Łaskawej, oddał Rzeczpospolitą pod opiekę Matki Bożej i nazwał ją Królową Korony Polskiej. Trzeba też dodać, że był to czas potopu szwedzkiego, a Rzeczpospolita opanowana była w dużej mierze właśnie przez Szwedów i Rosjan. Śluby te wymiernie wpłynęły na konsolidację społecznych stanów do walki z najeźdźcami.

PP

Czytaj także

Klemens Szeptycki - szlachetny nie tylko z urodzenia

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2024 05:40
Wnuk Aleksandra Fredry, który został Sprawiedliwym wśród Narodów Świata. Papież Jan Paweł II ogłosił go błogosławionym. – Był człowiekiem bardzo głębokiej wiary i oddanym Kościołowi katolickiemu – mówił w Polskim Radiu prof. Grzegorz Motyka. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Przeor Augustyn Kordecki – obrońca Jasnej Góry

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2023 05:45
– Obrona Częstochowy jest wydarzeniem, które dostało się do historycznej pamięci przede wszystkim dzięki prozie Henryka Sienkiewicza. Oto natchniony przeor paulińskiego klasztoru z pomocą kilkuset żołnierzy, mnichów i szlachty wytrzymał czterdziestodniowe ciężkie oblężenie w niewielkiej twierdzy i zmusił do sromotnego odwrotu liczniejszą armię szwedzką – mówiła prof. Jolanta Choińska-Mika w audycji Polskiego Radia z 2001 roku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Bitwa pod Prostkami i Tatarzy, którzy plądrowali Prusy

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2024 05:38
Zwycięstwo nad wojskami szwedzkimi i brandenburskimi było całkowite, ale następstwem starcia był nie tylko sukces militarny. Po rozgromieniu przeciwnika sprzymierzone z wojskami litewskimi zagony tatarskie zaczęły niebagatelną grabież.
rozwiń zwiń