Historia

Mapa skarbów. Powstał internetowy Archeologiczny Atlas Małopolski

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 05:40
Ponad czterysta stanowisk archeologicznych i ponad tysiąc zabytków składa się na internetowy Archeologiczny Atlas Małopolski. Nowy portal popularnonaukowy stworzony przez Muzeum Archeologiczne w Krakowie będzie dostępny dla odbiorców od 1 stycznia 2022 roku.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock

W Atlasie znalazły się informacje o najciekawszych stanowiskach archeologicznych w regionie (od epoki brązu do okresu Wędrówek Ludów) - ich archiwalne i współczesne zdjęcia, historia ich odkryć, przykłady, fotografie i opisy najważniejszych znalezionych tam zabytków oraz dokumentacja badań. Będzie tu także alfabetyczny słownik definicji i osób związanych z archeologią.

"Największy zasób w Europie"

"To okno na świat naszego muzeum", mówił o portalu dr Jacek Górski, dyrektor Muzeum Archeologicznego w Krakowie. Podkreślił, że jednym z głównych celów tego projektu było stworzenie miejsca, w którym gromadzone będą cyfrowe wersje zabytków archeologicznych znajdujących się w placówce. A jest to największy tego typu zasób w Europie Środkowej: ponad 773 tys. muzealiów.

"Nasz portal jest adresowany do szerokiego grona odbiorców: do miłośników starożytności i rzeczy ciekawych, dla regionalistów, którzy często korzystają z naszego muzealnego archiwum, dla nauczycieli, turystów oraz organizacji turystycznych, które proponując atrakcje w danym regionie, mogły też uzupełnić je o dziedzictwo archeologiczne", opowiadał dr Jacek Górski.

"Niektórzy będą zaskoczeni"

W Małopolsce znajduje się ponad 8 600 stanowisk archeologicznych. Twórcy Atlasu przenieśli z tradycyjnych map lokalizację i zasięg ponad 400 z nich.

"Wiele osób będzie zapewne zaskoczonych, w jakich miejscach są te stanowiska. Znajdują się one zarówno pod Krakowem, jak i w centrum miasta, a także w miejscach pozornie niezwiązanych z archeologią, jak na przykład Kopiec Piłsudskiego", mówił kierujący przygotowaniem portalu Mirosław Zając z Muzeum Archeologicznego.

"Każde stanowisko jest opatrzone popularnonaukowym opisem, by zrozumieć, kiedy było ono zasiedlone. Prezentujemy także różnej klasy zabytki znalezione w tych miejscach, a znajdujące się obecnie w naszych zbiorach", dodał.

***

Czytaj także:

***

Pracownicy Muzeum Archeologicznego przygotowali także materiały edukacyjne, które mają pomóc nauczycielom i rodzicom, propozycje tras wycieczek oraz archiwalne ilustracje stanowisk w okolicach Krakowa namalowane przez Gabrielę Leńczyką.

Archeologiczny Atlas Małopolski będzie rozbudowywany o informacje o kolejnych miejscach, zwłaszcza poza Krakowem, i kolejnych zabytkach. Jego twórcy już zapowiadają konkursy dla osób korzystających z portalu.

Stworzenie portalu kosztowało prawie 1,7 mln zł, z czego ponad 1,2 mln zł pochodziło ze środków europejskich w ramach Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego 2014-20.

PAP/jp

Czytaj także

Odkryto grobowiec skarbnika Ramzesa II, jednego z najpotężniejszych faraonów

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 05:30
Archeolodzy odkryli liczącą ok. 3200 lat kryptę w nekropolii w Sakkarze. Należała najprawdopodobniej do Ptaha-M-Wia, wysokiego urzędnika w czasach świetności antycznego Egiptu. Nie odnaleziono sarkofagu, właściciel miejsca spoczynku został zidentyfikowany na podstawie hieroglifów. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cypr: Szczątki setek ludzi i skarby odkryte w starożytnym grobowcu

Ostatnia aktualizacja: 06.12.2021 05:40
Znaleziska z epoki brązu na stanowisku Hala Sultan Tekke nieopodal Larnaki obejmują ponad 150 ludzkich szkieletów i blisko 500 przedmiotów - w tym złotą biżuterię, kamienie szlachetne i ceramikę - z około 1350 roku p.n.e.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak asyryjska zbroja znalazła się 2700 lat temu w Chinach?

Ostatnia aktualizacja: 13.12.2021 05:40
Badania pancerza łuskowego odnalezionego w  grobowcu jeźdźca w północno-zachodniej części Państwa Środka wykazały, że strój ten pochodzi z państwa nowoasyryjskiego.
rozwiń zwiń