Historia

Zginęli za współpracę z Pileckim. 82 lata temu Niemcy dokonali egzekucji 53 więźniów

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2025 06:00
25 stycznia 1943 roku w obozie koncentracyjnym Auschwitz Niemcy rozstrzelali kilkudziesięciu Polaków. Wśród zamordowanych byli przedstawiciele polskiej inteligencji oraz wyżsi oficerowie sił zbrojnych, w tym członkowie założonego przez rotmistrza Witolda Pileckiego konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej.   
Witold Pilecki jako więzień KL Auschwitz o numerze 4859
Witold Pilecki jako więzień KL Auschwitz o numerze 4859Foto: IPN

Bici, poniżani, torturowani

Przed egzekucją więźniowie byli przetrzymywani w obozowym areszcie mieszczącym się w bloku 11, zwanym przez osadzonych Blokiem Śmierci. Niemcy umieszczali tam najczęściej ludzi podejrzanych o uczestnictwo w konspiracji, planowanie ucieczek z obozu i utrzymywanie kontaktów z ludnością cywilną. Więźniowie mieszkali w celach zwykłych (gdzie znajdowały się niewielkie okienka i drewniane prycze), w tak zwanych "ciemnicach" (pozbawionych okien pomieszczeniach, gdzie osadzeni zmuszeni byli do spania na podłodze) lub w celach do stania (powierzchnia tych pokoi wynosiła metr kwadratowy, a oprawcy zamykali w nich na noc od trzech do czterech osób). Przebywający w bloku 11 więźniowie byli bici, głodzeni, poniżani i torturowani.

src="//static.prsa.pl/3f5bf262-aed5-4ca5-88bc-b84ae6064666.file" 

25 stycznia 1943 roku naziści przeprowadzili selekcję w obozowym areszcie. Wytypowali grupę kilkudziesięciu osób, składającą się z polskich wyższych oficerów wojskowych i przedstawicieli przedwojennej inteligencji. Niemcy oskarżyli ich o uczestnictwo w konspiracji obozowej i skazali na karę śmierci. Egzekucja odbyła się jeszcze tego samego dnia na dziedzińcu bloku 11 pod tak zwaną Ścianą Śmierci. Więźniowie zostali zamordowani przez esesmanów strzałem w potylicę. Zginęły wówczas pięćdziesiąt trzy osoby, w tym członkowie konspiracyjnego Związku Organizacji Wojskowej: pułkownik Jan Karcz, rotmistrz Włodzimierz Koliński i architekt Zbigniew Ruszczyński. 

Kilka godzin później Niemcy zamordowali również dwudziestu dwóch członków Armii Krajowej z Inspektoratu Bielskiego (okręg żywiecki, bielski i oświęcimski), przewiezionych do obozu z więzienia w Mysłowicach (Górny Śląsk).

Pilecki i tajna obozowa konspiracja

Witold Pilecki - zobacz serwis specjalny

Jak to zostało już wspomniane, w grupie 53 Polaków rozstrzelanych przez Niemców w styczniu 1943 roku znajdowali się członkowie Związku Organizacji Wojskowej, założonego jesienią 1940 roku z inicjatywy rotmistrza Witolda Pileckiego (w obozie posługiwał się nazwiskiem Tomasz Serafiński). 19 września 1940 roku wojskowy dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu. W ten sposób dostał się do niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego Auschwitz, gdzie przystąpił do realizacji zleconej mu przez Polskie Państwo Podziemne misji - miał sporządzić raport o sytuacji panującej w obozie i zorganizować tam ruch oporu.

Posłuchaj
06:46 Przetrwać w Auschwitzwl.mp3 Dyrektor Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL Jacek Pawłowicz mówi o działalności konspiracyjnej rotmistrza Witolda Pileckiego w niemieckim nazistowskim obozie koncentracyjnym Auschwitz. Fragment audycji Katarzyny Kobyleckiej z cyklu "Naukowy zawrót głowy". (PR, 11.05.2011) 

ZOW opierał się na systemie "piątek", czyli małych grup konspiracyjnych. Powstawały one i działały niezależnie od siebie, ze względów bezpieczeństwa prawie nic też o sobie wzajemnie nie wiedziały. Członkowie Związku skupiali się na organizowaniu lekarstw, żywności i ciepłej odzieży dla osadzonych, kolportowali do obozu informacje z zewnątrz, przekazywali meldunki poza teren Auschwitz, a także podtrzymywali na duchu współwięźniów. Przygotowywali również oddziały, które - wsparte z zewnątrz przez siły partyzantki AK - miały wywołać powstanie w obozie. Plany te nigdy nie zostały jednak zrealizowane, ponieważ rotmistrz nie dostał pozwolenia Komendy Głównej AK na podjęcie walki. 

Przeczytaj również: Rotmistrz Witold Pilecki - ucieczka z Auschwitz

Zobacz serwis specjalny:

Pilecki 1200x660 – 1.png

Wiosna 1943 roku Niemcy natrafili na trop konspiracyjnej działalności Pileckiego i ZOW. Zagrożony wojskowy wraz z dwoma innymi więźniami zdecydował się wówczas uciec z obozu. Pomimo niebezpieczeństwa, organizacja dalej jednak funkcjonowała. Początek jej końca związany jest z 11 października 1943 roku. Tego dnia naziści rozstrzelali pod "Ścianą Straceń" pięćdziesięciu czterech więźniów, w tym wielu członków ZOW. Wśród zamordowanych był m.in. ppłk Juliusz Gilewicz, który po ucieczce Pileckiego objął przywództwo nad organizacją.

jb/im

Czytaj także

Maksymilian Maria Kolbe: "Chcę dodać innym odwagi do życia"

Ostatnia aktualizacja: 08.01.2025 05:40
- Chcę dodać innym odwagi do życia - powiedział zaskoczonemu hitlerowcowi w niemieckim obozie zagłady Auschwitz-Birkenau. Zakonnik pokazał wielkość człowieka tym, którzy zatracili poczucie człowieczeństwa. Dobrowolnie oddał swoje życie, aby uratować inne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Seweryna Szmaglewska: "brakuje słów, by opisać niewyobrażalne"

Ostatnia aktualizacja: 07.07.2024 05:40
- Nie ja kształtowałam te książki, tylko życie. "Dymy nad Birkenau" i "Niewinni w Norymberdze" to obrazy życia, które ja jedynie w pośpiechu spisałam i zaniosłam do wydawnictwa – mówiła pisarka na antenie Polskiego Radia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ochotnik do Auschwitz. Rotmistrz Witold Pilecki bohaterem II wojny światowej

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2024 06:00
19 września 1940 roku rotmistrz Witold Pilecki dobrowolnie wszedł w "kocioł" podczas łapanki na warszawskim Żoliborzu. W ten sposób bohater planował dostać się do Auschwitz, by wykonać specjalną misję zleconą mu przez Polskie Państwo Podziemne – sporządzenie raportu o sytuacji w obozie i zorganizowanie tam ruchu oporu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

123 lata temu urodził się Witold Pilecki. Posłuchaj podcastu z cyklu "Szlakiem Pileckiego"

Ostatnia aktualizacja: 13.05.2024 05:55
13 maja 1901 roku w Ołońcu przyszedł na świat Witold Pilecki. Jak doszło do tego, że rotmistrz urodził się w odległej krainie na północy Imperium Rosyjskiego? Kim byli jego rodzice? I co łączyło rotmistrza z… królem Władysławem Jagiełłą?
rozwiń zwiń
Czytaj także

To pod jego nazwiskiem Witold Pilecki przebywał w Auschwitz. Kim był Tomasz Serafiński?

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2024 05:55
4 maja 1943 roku w zupełnie nieprawdopodobny sposób w jednym miejscu spotkali się ochotnik do piekła niemieckiego nazistowskiego obozu i człowiek, pod którego nazwiskiem ów ochotnik, Witold Pilecki, tam przebywał.
rozwiń zwiń