Historia

Muzeum Auschwitz: w buciku ofiary znaleziono jej dane. Należały do czeskiej Żydówki

Ostatnia aktualizacja: 18.05.2022 05:40
W jednym z dziecięcych bucików ofiar Auschwitz muzealnicy z działu zbiorów Miejsca Pamięci odnaleźli dane jego właścicielki, czeskiej Żydówki Very Vohryzkovej. Okazało się, że w muzeum zachowała się także walizka należąca do jej wujka – podało we wtorek Muzeum Auschwitz.
Bucik zidentyfikowano jako należący do czeskiej żydowskiej dziewczynki Very Vohryzkovej.
Bucik zidentyfikowano jako należący do czeskiej żydowskiej dziewczynki Very Vohryzkovej.Foto: www.auschwitz.org

- Bucik należał do Very Vohryzkovej, urodzonej w styczniu 1939 roku. W maju 1942 roku dziewczynka została osadzona w getcie w Theresienstadt utworzonym przez Niemców w pobliżu Pragi. Do obozu Auschwitz deportowano ją w grudniu 1943 roku razem z matką, Sztepanką Vohryzkovą oraz starszym o dwa lata bratem Jirzim. Wszyscy zginęli w obozie – powiedziała Hanna Kubik z działu zbiorów muzeum.

Paweł Sawicki z biura prasowego muzeum podał, że imię i nazwisko dziecka, a także oznaczenie transportu i numer, pod którym nazwisko zarejestrowano na liście transportowej, zostały odnalezione wewnątrz jednego z bucików.

Wcześniej, w lipcu 1942 roku, w Auschwitz zginął także ojciec dziewczynki – Max Vohryzek, właściciel dużej fabryki dziewiarskiej w Daczicach. W archiwum muzeum zachowała się jego obozowa fotografia rejestracyjna oraz dokument potwierdzający zgon. 

Co łączy bucik z walizką?

Zdaniem Hanny Kubik, dzięki prowadzonym równolegle kompleksowym badaniom, polegającym na analizie śladów pozostawionych przez deportowanych do Auschwitz właścicieli waliz, powiązano bucik dziewczynki z walizką należącą do jej wujka.

Frantiszek Aufrecht urodził się w marcu 1908 roku. W styczniu 1944 roku został osadzony w getcie Theresienstadt, a we wrześniu 1944 roku został deportowany do obozu Auschwitz. Zginął w obozie Dachau w kwietniu 1945 roku, na miesiąc przed wyzwoleniem.

Czytaj także: 

Szefowa zbiorów Elżbieta Cajzer zaznaczyła, że opieka nad historycznymi przedmiotami należącymi do ofiar obozu to ciągłe zwiększanie bezpieczeństwa warunków ich przechowywania.

- Podczas umieszczania tych szczególnych obiektów w specjalnych opakowaniach ochronnych bardzo dokładnie analizujemy i weryfikujemy wszelkie ślady pozostawione przez ich właścicieli – powiedziała.

Paweł Sawicki powiedział, że to drugi taki przypadek, kiedy udało się powiązać ze sobą różne, stanowiące pozostałość obozową obiekty, jakimi są waliza i dziecięcy bucik. W 2020 roku zidentyfikowano obuwie należące do Amosa Steiberga oraz walizkę jego ojca Ludvika.

Auschwitz - niemieckie nazistowskie piekło na ziemi

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 roku, aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała sieć podobozów.

GDC 1200.jpg
German Death Camps - zobacz serwis specjalny

W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów. Spośród ok. 140-150 tys. deportowanych do obozu Polaków śmierć poniosła niemal połowa. W Auschwitz ginęli także Romowie, jeńcy sowieccy i osoby innej narodowości.

PAP/bm

Czytaj także

Jerzy Bielecki. Historia obozowej miłości

Ostatnia aktualizacja: 28.03.2024 05:45
W obozie śmierci Auschwitz-Birkenau przetrwał ponad cztery lata. Przeżył też wielką miłość. Latem 1944 roku postanowił uratować ukochaną, Żydówkę Cylę Cybulską. Razem uciekli z obozu, lecz dla bezpieczeństwa musieli się rozdzielić. Ponownie spotkali się po 39 latach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Auschwitz-Birkenau. Ostatni transport do piekła

Ostatnia aktualizacja: 16.01.2025 05:45
80 lat temu, 16 stycznia 1945 roku, z niemieckiego nazistowskiego obozu KL Plaszow wysłano ostatni transport więźniów do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau.
rozwiń zwiń
Czytaj także

77. rocznica wyzwolenia Auschwitz. Przedstawicielstwo Polski przy UE uczciło pamięć ofiar Holokaustu

Ostatnia aktualizacja: 27.01.2022 22:07
Dziś mija 77. rocznica otwarcia bram niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau i obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Pamięci Ofiar Holokaustu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Apogeum zaplanowanej zagłady Żydów, czyli akcja "Reinhardt"

Ostatnia aktualizacja: 16.03.2024 05:55
82 lata temu rozpoczęła się akcja "Reinhardt", czyli zaplanowana przez niemieckich nazistów zagłada Żydów na terenie Generalnego Gubernatorstwa. W nocy z 16 na 17 marca 1942 roku Niemcy rozpoczęli likwidację lubelskiego getta, wysyłając pierwsze transporty Żydów do obozu zagłady w Bełżcu.
rozwiń zwiń