Historia

IPN odnalazł prochy 8 tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w obozie w Działdowie

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2022 05:50
Eksperci Instytutu Pamięci Narodowej odnaleźli prochy około ośmiu tysięcy osób zamordowanych przez Niemców w czasie drugiej wojny światowej w obozie w Działdowie. Jamy śmierci z około 17 tonami ludzkich prochów znajdowały się w lesie niedaleko wsi Białuty.
Miejsce Pamięci w miejscowości Białuty pod Działdowem.
Miejsce Pamięci w miejscowości Białuty pod Działdowem.Foto: PAP/ Tomasz Waszczuk

"Antypolska akcja eksterminacyjna"

Prezes IPN Karol Nawrocki powiedział podczas konferencji prasowej, że Niemcy - mordując Polaków w obozie w Działdowie - postanowili zatrzeć wszelkie ślady zbrodni.

- Ludzi, którzy tu spoczywają, mordowano i okradano. W roku 1942, kiedy rozpoczęła się akcja "1005", Niemcy postanowili także pozbyć się odpowiedzialności za tę zbrodnię - wskazywał. 

Posłuchaj
00:28 Nawrocki Działdowo akcja 1005.mp3 - Wiosną w roku 1944 w tym miejscu szczątki osób wydobywano, palono i poddawano mieleniu, aby ta zbrodnia nigdy nie ujrzała światła dziennego - mówił prezes IPN Karol Nawrocki. (IAR, 13.07.2022)

 

Prezes IPN przypominał, że w Działdowie Niemcy regularnie mordowali Polaków według jasno określonego planu.

- Ten obóz powstawał w końcówce roku 1939 po to, aby w sposób dyskretny, ale jednak zdecydowany mordować przedstawicieli polskiego ruchu oporu - dodał.

Posłuchaj
00:28 Nawrocki Działdowo Otto Rasch.mp3 - W obozie działdowskim ginęły ofiary w ramach niemieckiej, antypolskiej akcji eksterminacyjnej, która miała pozbawić Polskę elit państwowych, duchownych - wskazywał prezes IPN Karol Nawrocki. (IAR, 13.07.2022)

 

Co najmniej dwa masowe groby 

Prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Gdańsku Tomasz Jankowski zaznaczył, że osoby, których prochy spoczywają w odnalezionych dołach śmierci, były mordowane przez Niemców w obozie w Działdowie i w okolicach.

- Ujawniliśmy co najmniej dwa groby masowe: pierwszy o długości 28 metrów, drugi długości 12 metrów. Głębokość tych jam to około trzech metrów. Więźniowie obozu w Działdowie ginęli w różnych miejscach, na terenie obozu, w Lesie Zgierskim, w Lesie Komornickim. W sumie na terenie obozu na masową skalę eksterminację dokonywano od 1939 do 1945 roku - wyjaśnił prokurator.

Posłuchaj
00:27 Prokurator Działdowo IPN.mp3 - Więźniowie ginęli w różnych miejscach: na terenie obozu, na terenie lasu Żwirskiego, w lesie Komornickim - wyjaśniał prokurator Tomasz Jankowski (IAR, 13.07.2022)

 

Nawet 30 tys. ofiar

Tomasz Jankowski podkreślił, że odkrycie tych dwóch jam grobowych jest niezwykle ważne dla wiedzy o skali niemieckich zbrodni w Działdowie.

- W przestrzeni historycznej, w przestrzeni publicznej przyjmuje się, że w obozie w Działdowie zginęło od tysiąca do trzech tysięcy osób. Wiele osób uważa, że zginęło tu 30 tysięcy osób. My w toku śledztwa, ustaliliśmy z imienia i nazwiska trzy tysiące ofiar, natomiast mieliśmy pewność, że tych osób jest o wiele więcej. Z tego względu to miejsce dla nas ma przełomowe znaczenie, bo jesteśmy w stanie stwierdzić, że w obozie w Działdowie zginęło co najmniej osiem tysięcy osób. Nikt już nie powie, że są to puste groby, nikt już nie podważy zbrodni dokonanych przez Niemców - wyjaśnił.

Prace poszukiwacze w okolicach Działdowa będą kontynuowane. Według informacji posiadanych przez IPN w pobliskich lasach może znajdować się sześć miejsc, w których Niemcy ukrywali ofiary swoich zbrodni.

bm

Czytaj także

Pieniężno: zbiórka pieniędzy na demontaż pomnika Iwana Czerniachowskiego

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2015 15:57
Pomnik Iwana Czerniachowskiego w Pieniężnie musi zostać usunięty - uważa prezes IPN, doktor Łukasz Kamiński.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Warszawa: IPN odnalazł w lesie masowy grób z II wojny światowej. Szczątki należą m.in. do dzieci i niemowląt

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 19:23
Szczątki 35 osób, w większości kobiet i dzieci, odnalazł zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN w masowym grobie leśnym na warszawskiej Białołęce. Miejsce wytypowano na podstawie relacji świadka zbrodni niemieckiej z początku II wojny - podano na stronie internetowej Biura.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Prof. Szwagrzyk o działaniach Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN: znajdujemy ofiary obu totalitaryzmów

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2021 07:17
Prof. Krzysztof Szwagrzyk, dyrektor Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN, podsumował działania Biura w mijającym roku. Jak wyjaśnił, eksperci prowadzili prace poszukiwawczo- ekshumacyjne w blisko 80 miejscach w Polsce i za granicą. W wyniku poszukiwań udało się odnaleźć i ekshumować szczątki blisko 2000 ofiar totalitaryzmów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

77. rocznica Obławy Augustowskiej. Premier uczcił pamięć poległych: zginęli, bo byli Polakami

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2022 13:10
Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że zbrodnia augustowska wymaga pełnego wyjaśnienia. Przy Wzgórzu Krzyży w Gibach, miejscu symbolizującym grób ofiar Obławy Augustowskiej, odbywają się główne obchody 77. rocznicy największej zbrodni dokonanej na Polakach po II wojnie światowej. Szef rządu przekonywał, że zbrodnia była precyzyjnie zaplanowana, a jej ofiary miały zostać zapomniane.
rozwiń zwiń