Historia

Warszawski park Dolina Szwajcarska wpisany do rejestru zabytków

Ostatnia aktualizacja: 09.02.2024 05:30
Mazowiecki wojewódzki konserwator zabytków prof. Jakub Lewicki poinformował 9 lutego 2024 roku o umieszczeniu historycznego parku Dolina Szwajcarka w Warszawie w rejestrze zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego. Postępowanie w tej sprawie wszczęto z urzędu.
Po lewej: Dolina Szwajcarska współcześnie. Po prawej u góry: Mistrzostwa Polski w Łyżwiarstwie Figurowym rozgrywane na terenie parku. Po prawej na dole: rycina z 1877 roku przedstawiająca tłumy na koncercie letnim w Dolinie Szwajcarskiej
Po lewej: Dolina Szwajcarska współcześnie. Po prawej u góry: Mistrzostwa Polski w Łyżwiarstwie Figurowym rozgrywane na terenie parku. Po prawej na dole: rycina z 1877 roku przedstawiająca tłumy na koncercie letnim w Dolinie SzwajcarskiejFoto: PAP/Albert Zawada / NAC / Wikimedia/domena publiczna

"Dzisiejsza Dolina Szwajcarska (potocznie zwana Dolinką Szwajcarską) stanowi niewielką część dawnego założenia parkowego" – czytamy w informacji opublikowanej na stronie mazowieckiego konserwatora zabytków. – "Położona jest pomiędzy ulicami: Fryderyka Chopina i al. Róż. Historia tego miejsca sięga XVIII wieku. W 1764 r. Elżbieta Lubomirska sprzedała Ujazdów królowi Stanisławowi Augustowi Poniatowskiemu, który w 1768 r. podarował ten teren ojcom Bazylianom, aby mogli tam postawić kościół. Zakon rozpoczął budowę, która po niedługim czasie została wstrzymana z powodu braku funduszy, zdołano jedynie wykonać wykop pod fundamenty. Bazylianie zrezygnowali z darowizny i wróciła ona do Ujazdowa, ale już w formie ukształtowania terenu jaką obserwować możemy dziś".

W 1825 roku ziemię tę wydzierżawił Stanisław Śleszyński, kapitan Wojska Polskiego. Wybudował tam pałacyk i założył ogród w stylu modneych wówczas parków krajobrazowych. Otwarty dla publiczności w 1827 roku ogród przyciągał m.in. letnimi koncertami orkiestry. Wówczas też narodziła się nazwa parku, którą ukuto prawdopodobnie od wybudowanych tam domków i pawilonów w tzw. stylu szwajcarskim. W 1852 roku Stanisław Śleszyński sprzedał ten teren, a już trzy lata później zbudowano tu duży gmach koncertowy - Salon Wielkiej Alei.

Do końca XIX wieku park kilka razy zmieniał właścicieli, ale jego charakter pozostał. Wciąż odbywały się tu letnie koncerty muzyczne, bale i zabawy. Zorganizowana w 1878 roku impreza na cele dobroczynne została odnotowana w "Lalce" Bolesława Prusa. Dolina popularna była również zimą z powodu urządzanej tam ślizgawki. W 1895 roku jednym z dzierżawców terenu zostało Warszawskie Towarzystwo Łyżwiarskie.

Na przełomie XIX i XX wieku zaczęto zabudowywać tereny sąsiadujące z parkiem, wytyczono aleję Róż i ulicę Chopina. W Dolinie Szwajcarskiej powstał wówczas Cyrk Letni, a spora część ogrodu została wycięta pod stajnie i mieszkania dla akrobatów. Park mieścił też fontannę i kilka kawiarni. W tej okrojonej postaci dotrwał do czasów II wojny światowej. Podczas Powstania Warszawskiego Dolina została niemal doszczętnie zniszczona (ocalało kilkadziesiąt drzew). Po wojnie park odbudowano i w 1950 roku oddano do użytku zwiedzających. Kształt, jaki mu wówczas nadano, możemy obserwować do dziś.

"Kompozycja założenia Doliny Szwajcarskiej jest unikalna i stanowi ważny element dziedzictwa kulturowego zarówno przed- jak i powojennej Warszawy. Park reprezentuje duże wartości historyczne i naukowe, zarówno jako przedmiot badań historii dóbr Ujazdowskich jak i przemian przestrzennych Śródmieścia Południowego. W terenie bez problemu można zidentyfikować szereg ważnych elementów kompozycji XIX-wiecznego oraz socrealistycznego założenia parkowego. Obecny kształt Doliny Szwajcarskiej jest wynikową wielu burzliwych zmian na przestrzeni czasu. Jednocześnie elementy zagospodarowania i kompozycji parkowej powstałej w latach 50. XX w. zachowane są praktycznie w całości, w związku z czym mamy w tym przypadku do czynienia z podwójnym walorem historycznym i naukowym omawianego obszaru: jako relikt pierwotnego, XIX-wiecznego założenia ogrodowego oraz jako niemal całkowicie zachowanej, socrealistycznej kompozycji parkowej, wkomponowanej w istniejącą strukturę" – czytamy na stronie mazowieckiego wojewódzkiego konserwatora zabytków.

"Park posiada również wartości artystyczne jako element kompozycji dzielnicy ambasad i jej ważny komponent przyrodniczy" – podkreślają autorzy komunikatu.

Mazowiecki Wojewódzki Konserwator Zabytków (www.mwkz.pl)/mc

Czytaj także

Ogród Saski - pierwszy publiczny park stolicy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2023 05:50
Kiedy na początku XVIII wieku król August II przeprowadzał w Warszawie wielki plan urbanistyczny, zaczął skupować pałace wzdłuż tzw. Osi Saskiej. Większość z nich potem rozebrał. Pozostawił Pałac Morsztyna, a w miejscu zburzonych budynków założono Ogród Saski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tylman z Gameren przy okazji budowania barokowej Polski stworzył Łazienki Królewskie

Ostatnia aktualizacja: 03.07.2021 05:35
390 lat temu, 3 lipca 1632 roku, urodził się w Utrechcie jeden z najwybitniejszych architektów budujących barokową Polskę, Tylman z Gameren, czasem po polsku zwany Tylman Gamerski. W ciągu 84 lat życia stworzył chyba najwięcej do tej pory istniejących zabytków architektonicznych w Polsce, zabytków, z którymi wielu z nas obcuje na co dzień i mijając je mimochodem, nie wiemy, że to jego dzieło.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hotel Bristol. Przystań dla wielkich i sławnych tego świata

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2024 05:40
Mieszkali tu: Ignacy Paderewski, Wojciech Kossak i Karol Szymanowski. Hotel Bristol gościł: Marię Skłodowską-Curie, Edwarda Griega, Naomi Campbell i Micka Jaggera z The Rolling Stones.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie mieszkał Stanisław Wokulski? Warszawa śladami Bolesława Prusa i Aleksandra Głowackiego

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2022 06:00
Bolesław Prus był warszawiakiem z wyboru - urodził się w Hrubieszowie, ale Warszawę pokochał i stał się jej najświetniejszym kronikarzem. W nowym serwisie specjalnym Polskiego Radia prus.polskieradio.pl przypominamy ważne warszawskie miejsca związane zarówno z biografią pisarza, jak i z jego dziełami.
rozwiń zwiń