Historia

W pobliżu lizbońskiej katedry odkryto ruiny świątyni Rzymian

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2024 05:41
Niedaleko katedry w Lizbonie, zbudowanej w XII w. na miejscu meczetu, odnaleziono pozostałości świątyni Rzymian. Na ruiny natrafiono przy budowie garażu już na głębokości zaledwie pół metra.
Katedra w Lizbonie
Katedra w LizbonieFoto: Shutterstock

Rzymianie, którzy przybyli na Półwysep Iberyjski w 218 roku p.n.e., pozostawili po sobie liczne ślady w Lizbonie, m.in. teatr. To właśnie w jego sąsiedztwie funkcjonowała nowo odkryta świątynia.

Nietypowa podłoga

Powołująca się na zespół lizbońskich archeologów stołeczna gazeta "Publico" poinformowała, że w świątyni wybudowanej przez Rzymian znaleziono podłogę wykonaną techniką nietypową dla starożytnej architektury Portugalii. Chodzi o użycie płyt z marmuru oraz innych materiałów kamiennych pociętych na geometryczne kształty w celu ułożenia ozdobnych kompozycji.

Archeolodzy reprezentujący władze miejskie Lizbony doprecyzowali, że zarówno ta nowo odnaleziona świątynia rzymska, jak i znajdujący się niedaleko rzymski teatr funkcjonowały prawdopodobnie w I w.

***

Czytaj także:

***

Starożytna stocznia na osiedlu

Władze portugalskiej stolicy porozumiały się już z właścicielem nieruchomości, na terenie której odkryto rzymskie ruiny, w sprawie kontynuowania prac badawczych.

W ostatnich latach w Lizbonie oraz na jej przedmieściach archeolodzy odkrywają ślady obecności Rzymian w tej części Półwyspu Iberyjskiego. Zazwyczaj natrafiają na nie w trakcie wykonywania prac budowlanych.

Podczas tegorocznej wiosny w południowo-zachodniej części Lizbony przy budowie metra natrafiono na przykład na pozostałości starej stoczni. Wykopalisko znajduje się w pobliżu stołecznego osiedla Santos-o-Velho, usytuowanego przy delcie Tagu.

Według badaczy istnieje domniemanie, że stocznia ta mogła istnieć przez kilkanaście wieków, a statki budowali w niej już Rzymianie. Ostatecznie w III w. opuścili oni Olissipo, jak nazywano Lizbonę w Imperium Rzymskim.

PAP/Marcin Zatyka/jp


Czytaj także

Prof. Anna Świderkówna. Od tajemnic egipskich papirusów po odczytanie Biblii

Ostatnia aktualizacja: 16.08.2024 05:46
- Wiedza jest dla mnie drogą. Ma ona sens, kiedy do czegoś większego mnie prowadzi. Do jakiegoś głębszego poznania i zrozumienia. Do jedynej Prawdy - mówiła w archiwalnej radiowej audycji prof. Anna Świderkówna, znakomita znawczyni historii starożytności, kultury helleńskiej i Biblii. 
rozwiń zwiń
Czytaj także

Co przesłania Krzywa Wieża w Pizie? Nie ma na świecie takiego drugiego Placu Cudów

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2024 06:00
Krzywa Wieża w Pizie, uważana przez wielu za najsłynniejszy zabytek świata, jest w istocie dzwonnicą. Towarzyszy ona niezwykłej katedrze oraz dwóm innym bezcennym obiektom. Cały ten kompleks oszałamia kolejne pokolenia przybywających do tego toskańskiego miasta – nie dziwi więc, że miejsce to nazwano Piazza dei Miracoli. Plac Cudów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Piramida Dżesera mogła zostać zbudowana przy użyciu unikalnego systemu

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2024 05:39
Najstarszą ze sławnych piramid Egiptu prawdopodobnie zbudowano – twierdzi zespół badaczy pod kierunkiem dr. Xaviera Landreau z Paleotechnic Institute w Paryżu – przy wykorzystaniu technologii hydraulicznej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Hiszpania. Nikt nie wiedział, że w restauracji są skarby sprzed dwóch tysiącleci

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2024 05:40
W efekcie prac remontowych w andaluzyjskiej restauracji na jednej ze ścian budynku zidentyfikowano dwie rzeźby sprzed ponad 2 tys. lat. Dotychczas uznawano je za elementy dekoracji wykonane współcześnie.
rozwiń zwiń