Historia

"Łączka i inne miejsca poszukiwań". Kolejna odsłona projektu edukacyjnego IPN

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2024 05:45
Instytut Pamięci Narodowej inauguruje ósmą odsłonę projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań". Dzięki temu przedsięwzięciu m.in. uczniowie, nauczyciele i harcerze mogą zapoznawać się z metodami wykorzystywanymi w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych.
Kwatera Ł na Powązkach Wojskowych w Warszawie
Kwatera „Ł” na Powązkach Wojskowych w WarszawieFoto: Shutterstock

Na czym polega projekt?

Inauguracja odbędzie się 23 października 2024 roku w Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie. W ramach projektu "Łączka i inne miejsca poszukiwań" przez kilka miesięcy prowadzone będą spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki, m.in. archeologami, genetykami, antropologami oraz archiwistami. Po zakończeniu cyklu spotkań przybliżających specyfikę pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji uczestnicy będą mieli za zadanie stworzyć krótką, 2-minutową etiudę filmową.

W inauguracji wezmą udział prof. Krzysztof Szwagrzyk, zastępca prezesa IPN, pełniący obowiązki dyrektora Biura Poszukiwań i Identyfikacji, oraz tegoroczni uczestnicy projektu.

Ku filmowej etiudzie

Projekt "Łączka i inne miejsca poszukiwań" został przygotowany przez trzy biura Instytutu Pamięci Narodowej: Biuro Poszukiwań i Identyfikacji, Centralny Przystanek Historia oraz Biuro Edukacji Narodowej. Prowadzony jest we współpracy z oddziałami IPN na terenie całej Polski. Zajęcia w ramach projektu organizują oddziały i delegatury IPN.

Do udziału w projekcie zaproszeni są uczniowie klas VII i VIII szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych (wraz z nauczycielami), harcerze, członkowie organizacji młodzieżowych, krajoznawczych i innych, z pełnoletnimi opiekunami.

Przez kilka miesięcy prowadzone będą spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin nauki m.in. archeologami, genetykami, antropologami oraz archiwistami. Uczestnicy poznają metody wykorzystywane w trakcie poszukiwań miejsc pochówków ofiar represji totalitarnych, a na koniec zajęć biorą udział w warsztatach edukacyjnych i otrzymują zadania do wykonania. Lekcje odbywają się także w formie warsztatów terenowych np. na warszawskich Powązkach Wojskowych. Po zakończonym cyklu całorocznych spotkań przybliżających specyfikę pracy Biura Poszukiwań i Identyfikacji uczestnicy mają za zadanie stworzyć krótką, 2-minutową etiudę filmową.

Filmy uczestników, które otrzymają najwyższe noty jury zostaną zaprezentowane na uroczystej gali finałowej w Warszawie. Do tej pory uroczystości odbywały się m.in. w Belwederze oraz na Zamku Królewskim w Warszawie.

Regionalne harmonogramy spotkań w ramach projektu edukacyjnego "Łączka i inne miejsca poszukiwań" ustalają wyznaczeni koordynatorzy projektu. Grupy, które nie mają możliwości wzięcia udziału w warsztatach w formie stacjonarnej, np. grupy polonijne, mogą uczestniczyć w nich w formie online.

***

Czytaj także:

***

Projekt jest objęty Patronatem Honorowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

PAP/jp

Czytaj także

Znaleziono pozostałości łodzi sprzed potopu szwedzkiego

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2024 05:40
– W okolicach Łomianek Dolnych niedaleko Warszawy odkryto fragmenty łodzi, której wiek jest szacowany na okres co najmniej potopu szwedzkiego – poinformował PAP archeolog Robert Wyrostkiewicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

IPN odnalazł zamaskowane mogiły. Być może to żołnierze "Warszyca"

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 05:40
Szczątki 11 osób - ofiar zbrodni niemieckich lub stalinowskich - odnaleźli badacze IPN i archeolodzy na poligonie Brus w Łodzi. Jak przekazano Polskiej Agencji Prasowej, "maskowanie jam grobowych świadczy o tym, że może ukryty został ktoś ważny i komuś zależało na tym, żeby nikt tego grobu nie odnalazł".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Intymne pomieszczenia księżnej Daisy. W zamku Książ rozpoczął się remont

Ostatnia aktualizacja: 03.10.2024 05:41
W wałbrzyskim zamku Książ ruszają prace związane z odtworzeniem zniszczonego w czasie II wojny światowej buduaru księżnej Daisy von Pless - przekazał rzecznik zamku Mateusz Mykytyszyn. Wszystko powinno być gotowe do końca roku. W pomieszczeniu będą prezentowane pamiątki po słynnej arystokratce.
rozwiń zwiń