Historia

Średniowieczna moneta arabska w starym dworze w Trzebieszewie

Ostatnia aktualizacja: 06.11.2024 05:40
Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej poinformowało, że podczas prac remontowych starego dworu w Trzebieszewie w woj. zachodniopomorskim znaleziono kawałek wczesnośredniowiecznego arabskiego dirhama. 
Średniowieczne monety arabskie
Średniowieczne monety arabskie Foto: Shutterstock

Dwór rodziny von Witten

Na monetę natrafiono pod posadzką, podczas prac remontowych prowadzonych we wnętrzu starego dworu w Trzebieszewie, należącego przez stulecia do rycersko-szlacheckiej rodziny von Witten.

Znalezisko to niewielki fragment srebrnej, arabskiej monety, tzw. siekańca, który nosi ślady celowego przecięcia. Siekańce były często używane jako forma płatności w okresie, gdy pełnowartościowe monety były rzadkością; ich fragmenty odpowiadały konkretnym wartościom.

- W transakcjach dokonywanych przy użyciu dirhamów liczyła się wartość kruszca - srebra. Były łamane na mikroskopijne nieraz kawałki. Dlatego, jeśli w Polsce odkrywa się skarby monet arabskich, to one są podzielone na kilka części. Znajduje się też całe monety, ale znacznie rzadziej - wyjaśniał PAP archeolog Grzegorz Kurka, dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Z imieniem panującego kalifa

Wczesnośredniowieczne dirhamy miały charakterystyczne inskrypcje na awersie i rewersie, odzwierciedlające islamską kulturę i religię. Podobnie jak inne monety z tego okresu, nie nosiły wizerunków ludzi ani zwierząt, zgodnie z zasadami islamskiej sztuki, która unikała przedstawiania postaci ludzkich i zwierzęcych - informuje Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.

Awers zazwyczaj zawierał centralną inskrypcję w postaci islamskiego wyznania wiary (szahady), które brzmiało: "Nie ma boga prócz Allaha, a Mahomet jest jego prorokiem". Często towarzyszyły temu dodatkowe napisy, które mogły obejmować rok bicia monety (w kalendarzu islamskim) oraz miejsce jej emisji (np. Bagdad, Damaszek).

Na rewersie umieszczano również inskrypcje w stylu kaligraficznym, często związane z imieniem panującego kalifa. Na przykład na dirhamach Abbasydów często można było znaleźć imię kalifa Al-Mansura lub Haruna ar-Rashida. W centralnej części monety zwykle znajdowały się krótkie formuły religijne, takie jak "Chwała Bogu", a w otoczeniu inskrypcji mogły znajdować się dodatkowe informacje o regionie, w którym moneta została wybita.

Arabskie siekańce

Arabskie dirhamy, bite głównie w kalifatach, ale też w Azji Centralnej, docierały na tereny dzisiejszej Polski głównie poprzez szlaki handlowe łączące Europę z Bliskim Wschodem, zwłaszcza przez region Morza Bałtyckiego.

- Siekańce występowały we wczesnym średniowieczu między IX a X wiekiem, ich obecność na ziemiach polskich świadczy o dość dużej wymianie handlowej pomiędzy Słowianami a Bliskim Wschodem. Takie odkrycia nie są zbyt częste w Polsce, ale zdarzają się. Prawdopodobnie nie trafiały one bezpośrednio na nasze ziemie, tylko przez różnego rodzaju pośredników, innych handlarzy - dodał Grzegorz Kurka.

To już kolejne odkrycie arabskich dirhamów na terenie gminy Kamień Pomorski. W  Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej można m.in. obejrzeć skarb odkryty w okolicach Śniatowa przez członków Stowarzyszenia im. św. Korduli.

***

Czytaj także:

Skarb Średzki trafił do Muzeum Narodowego we Wrocławiu

"Mamy bardzo rzadki zabytek". Na Mazowszu odkryto unikatowy celtycki hełm sprzed 2300 lat

Kurhan sprzed 5 tysięcy lat. Wyjątkowe odkrycie na cmentarzysku megalitycznym na Kujawach


Źródło: naukawpolsce.pl/im

Czytaj także

Bitwa pod Poitiers - zwycięstwo nad Saracenami

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2024 05:30
25 października 732 roku w bitwie pod Poitiers Karol Młot, władca państwa Franków, odniósł zdecydowane zwycięstwo nad saracenami. Na polu bitwy starły się ze sobą nie tylko dwie armie, ale także dwie cywilizacje. Tym samym zahamował ekspansję islamu w Europie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Lublinie odkryto cmentarz z czasów średniowiecza. "Siedem nieznanych pochówków"

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2023 05:40
Podczas badań archeologicznych prowadzonych na terenie Reduty Tadeusza Kościuszki, która znajduje się w Ogrodzie Botanicznym UMCS w Lublinie, natrafiono na nieznany dotąd cmentarz z XII-XIII wieku.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi ocalają skarby starożytności. Szkoła Tłumaczy w Toledo

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2024 05:50
W pierwszej połowie XII wieku arcybiskup Rajmund I założył w Toledo ośrodek przekładowy, w którym chrześcijanie, muzułmanie i Żydzi tłumaczyli z języka arabskiego m.in. antyczne dzieła. W Międzynarodowym Dniu Tłumacza warto przypomnieć to jedno z miejsc, dzięki któremu Europa uzyskała dostęp do skarbnicy dawnej wiedzy.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Gdańsku odnaleziono średniowieczny artefakt. "Symbol wiecznej miłości"

Ostatnia aktualizacja: 14.02.2024 05:40
Podczas prac archeologicznych przy remoncie gdańskiego Żurawia odkryto cynową plakietę w kształcie turkawki – poinformowało Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Pod sylwetką ptaka zachowała się również bardzo znacząca inskrypcja.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrześcijański bohater Hiszpanii, który służył u muzułmanów

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2024 05:56
Biografia Rodriga Díaza, zwanego Cydem – XI-wiecznego rycerza, słynnego bohatera rekonkwisty – jest pełna paradoksów i zadziwiających zwrotów akcji. Cyd historyczny, w odróżnieniu od swojego legendarnego, zmitologizowanego odpowiednika, miał w swoim bogatym życiorysie takie karty, o których niektórzy woleliby nie pamiętać.
rozwiń zwiń