Historia

Pod portugalskim zamkiem odkryto fragmenty islamskiego domostwa

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2024 05:45
W Almadzie, na zachodzie Portugalii, pod fundamentami średniowiecznego zamku znaleziono fragmenty islamskiego mieszkania sprzed XI wieku. Powstało ono w czasach, kiedy Półwysep Iberyjski znajdował się pod muzułmańskim panowaniem.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne Foto: Shutterstock

Almada odbita w 1147 r. przez wojska dowodzone przez króla Portugalii Alfonsa I Zdobywcy od kilku lat jest przedmiotem studiów archeologicznych kierowanych przez prof. Andre Teixeirę z Uniwersytetu Nowego w Lizbonie.

W rozmowie z mediami prof. Andre Teixeira wyjaśnił, że trudność podczas prowadzonych na terenie XII-wiecznego zamku badań stanowi fakt, że teren ten podlega pracom remontowym, a dodatkowo jego część należy do rozmaitych podmiotów prywatnych i publicznych, co komplikuje prace wykopaliskowe.

Czytaj także:


Arabska osada

W trakcie prowadzonych w drugiej połowie 2024 roku poszukiwań kierowana przez prof. Andre Teixeirę ekipa natrafiła na pozostałości z czasów, kiedy Półwysep Iberyjski znajdował się pod muzułmańskim panowaniem. Odkryto również dwa ludzkie szkielety, które prawdopodobnie pochodziły z okresu zasiedlenia tego terenu już po odbiciu go z rąk muzułmanów.

Jak przypuszczają naukowcy, zamek w Almadzie mógł powstać pod koniec XII wieku w miejscu, gdzie wcześniej znajdowała się zamieszkana przez Arabów osada. Przesłanką do takiego twierdzenia jest fakt, że w jednym z czterech wykonanych przy murach zamku odwiertach znaleziono materiał typowy dla ówczesnych domostw muzułmańskich.

– Wśród wydobytych przez nas materiałów są fragmenty ścian domu. W miejscu tym znajdował się budynek mieszkalny, którego ściany zawierały w sobie stiuk z zaprawą wapienną – wyjaśnił archeolog Telmo Antonio. Jak dodał, znaleziona tam ceramika także wskazuje, w miejscu budowy zamku mieszkała wcześniej ludność muzułmańska.

Portugalski naukowiec sprecyzował, że osada ta była "niewielka i mieściła się w obrębie dzisiejszych murów zamku".

Mieszkańcy z wielu epok

Telmo Antonio opowiadał też o prawdopodobnych kolejnych warstwach historii badanego miejsca: Arabowie zasiedlili ten teren, na którym wcześniej istniała osada zamieszkała przez Rzymian, a nawet przez ludność z epoki żelaza. Archeolog tłumaczył, że ruiny takich budynków znajdowano bowiem wcześniej w pobliżu zamku w Almadzie.

Czytaj także:

Według portugalskich naukowców głównym problemem w prowadzeniu dalszych prac wykopaliskowych w Almadzie jest fakt, że w miejscu, pod którym mogą znajdować się ważne dla badań obiekty, stoi aktualnie posterunek portugalskiej żandarmerii.

Marcin Zatyka/PAP/jp

Czytaj także

Zrekonstruowano twarz "wampirki z Pnia". Wiadomo też, na co cierpiała

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2024 05:40
Jak wyglądała młoda kobieta pochowana kilka wieków temu z sierpem na szyi i kłódką na dużym palcu lewej stopy? Rekonstrukcję znaleziska badaczy Instytutu Archeologii UMK w Toruniu w ramach Projektu Pień opracował właśnie interdyscyplinarny zespół antropologów, medyków i antropologów sądowych.  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tajemnice grobowca faraona Szepseskafa. Polscy naukowcy na tropie zagadek sprzed tysiącleci

Ostatnia aktualizacja: 13.11.2024 05:45
Z początkiem 2025 roku archeolodzy z Polski przebadają grób faraona Szepseskafa, który znajduje się na terenie starożytnej nekropolii w Sakkarze niedaleko Kairu w Egipcie. Grobowiec, wokół którego narosło wiele teorii i mitów, nie został nigdy szczegółowo zbadany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Kiedy runie Koloseum, runie Rzym. Potem runie świat". Imperium rzymskie i zagadka wieczności

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2024 06:00
"Gladiator 2", najnowszy film Ridleya Scotta, po raz kolejny sprawia, że masową wyobraźnią zawładnął świat starożytnego Rzymu. Ale – jak mówił w archiwalnej audycji Polskiego Radia Aleksander Krawczuk, znakomity historyk – "właściwie Rzym nigdy nie upadł". A tezę tę potwierdza znacznie więcej niż tylko ta następna kinowa superprodukcja z Koloseum w tle. 
rozwiń zwiń