Historia

Pod Kamieniem Pomorskim odkryto japońską monetę z XIX wieku

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2024 05:40
Japońska moneta o nominale stu monów, datowana na lata 1835–1870, została znaleziona w okolicy Kamienia Pomorskiego przez jednego z mieszkańców Rewala – poinformowało Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej.
Japońska moneta z XIX wieku odkryta na polu pod Kamieniem Pomorskim
Japońska moneta z XIX wieku odkryta na polu pod Kamieniem PomorskimFoto: Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej/facebook

Moneta została wykopana na polu w okolicy Kamienia Pomorskiego (woj. zachodniopomorskie) przez jednego z mieszkańców Rewala. Znaleziono ją na głębokości kilku centymetrów w warstwie ornej. Moneta charakteryzuje się prostokątnym kształtem, otworem w środku i inskrypcją. Monety tego typu były używane zarówno w handlu wewnętrznym, jak i międzynarodowym.

Połowa XIX stulecia

- Monety 100 monów były wytwarzane w Japonii w okresie Edo, w latach 1603–1868, głównie w drugiej połowie XIX wieku. Wykonywano je z miedzi lub brązu, a ich waga dochodziła do kilkudziesięciu gramów – tłumaczył dyrektor Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej Grzegorz Kurka.

Według historyka znalezisko datowane jest na lata 1835–1870. - Wskazuje to na późny etap emisji monet, zbieżny z końcem rządów siogunatu Tokugawa i początkiem reform ery Meiji – zaznaczył archeolog. 

Wojskowe rządy siogunów, czyli wielkich wodzów, z rodu Tokugawa dobiegły końca w 1868 roku. Era Meiji, która nastąpiła po obaleniu siogunatu, charakteryzowała się modernizacją Japonii na wzór europejski. Liczne reformy objęły również kwestię finansów kraju; stary system walutowy zastąpiono jenami, walutą, która obowiązuję do dziś.

"Dowód na globalne powiązania"

Jedna z hipotez dotyczących pojawienia się japońskiej monety na Pomorzu Zachodnim zakłada, że mogła być ona elementem kolekcji przywiezionej przez europejskiego kupca, podróżnika lub marynarza.

- W XIX wieku handel i kontakty między Europą a Japonią, choć ograniczone, były możliwe dzięki działalności Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej oraz rozwojowi globalnego handlu po otwarciu Japonii na świat w 1854 roku – tłumaczył Grzegorz Kurka.

Moneta mogła także trafić na Pomorze jako pamiątka z podróży lub element kolekcji, a następnie zagubić się w czasie wojennych zawirowań XX wieku.

- Odnalezienie monety w tak nietypowym miejscu to niezwykły dowód na globalne powiązania nawet w czasach, gdy świat wydawał się mniej połączony niż obecnie. Moneta symbolizuje jednocześnie lokalne bogactwo kulturowe i globalne oddziaływania historii – podsumował archeolog.

***

Znalezisko zostanie poddane konserwacji i będzie je można zobaczyć na stałej ekspozycji w Muzeum Historii Ziemi Kamieńskiej w Kamieniu Pomorskim.

PAP/th

Czytaj także

Świnoujście. Podczas sadzenia kwiatów odkryto przedwojenny pruski sztandar

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2022 05:40
Podczas prac ogrodowych prowadzonych na terenie Fortu Gerharda w Świnoujściu, jedna z pracownic instytucji natrafiła na stare, zardzewiałe wiadro. W jego środku znajdował się przedwojenny, bogato haftowany sztandar z cesarskim orłem i inskrypcją "Za Boga, króla i ojczyznę".  
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kołobrzeg: odkryto artefakty z czasów wojny siedmioletniej

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2023 05:40
Metalowy żeton, dwa krzyżyki prawosławne i ikona z okresu XVIII-wiecznej wojny siedmioletniej trafiły do Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu. Przedmioty odkryto na prywatnej posesji w czasie prac związanych z ociepleniem domu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamień Pomorski. Odkryto pozostałości zabudowań klasztoru. "Najstarsze na Pomorzu"

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2023 05:33
Podczas prac ziemnych w miejscu dawnego klasztoru dominikanów natrafiono na średniowieczny, kamienno-ceglany fundament, prawdopodobnie dormitorium, czyli budynku mieszkalnego zakonników. Powstał on około 1335 roku - podaje "Głos Szczeciński".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zachodniopomorskie: Złote ruble i dolary odkryte w lesie pod Szczecinem

Ostatnia aktualizacja: 07.11.2023 05:40
Łącznie siedemdziesiąt złotych monet schowanych w metalowej puszce odkryli pasjonaci historii ze Stowarzyszenia Szczecińska Grupa Eksploracyjna. Według wstępnych analiz wartość skarbu przekracza 100 tys. złotych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odkryto wrak legendarnego amerykańskiego okrętu podwodnego z czasów wojny na Pacyfiku

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2024 05:40
Wrak jednego z najbardziej zasłużonych amerykańskich okrętów podwodnych USS "Harder" odnaleziono na dnie Morza Południowochińskiego. W sierpniu 1944 roku jednostka została trafiona w czasie bitwy przez japoński niszczyciel i zatonęła wraz z całą załogą.
rozwiń zwiń